Přejít na obsah

Vtipy, vtipná a zajímavá videa, gify, obrázky a hlášky.


Rej3ct

Recommended Posts

je to zajímavý paradox, ale skutečně — radioaktivní spad z Černobylu napáchal více škod, než testy jaderných bomb. Rozdíl je totiž v tom, že při výbuchu atomové elektrárny dochází jen k „pomalému hoření při nízkých teplotách“ a zůstávají tak prvky s s poločasem rozpadu řádově až 30000 let. Při výbuchu atomové bomby vše shoří/odpaří při teplotách řádově až několik miliónů °C, takže zůstane jen drobný zbytek, co se za pár let „polorozpadne“…

Sorry za OT, ale tohle mi nedá...

Zaprvé vůbec bych nepsal "výbuch atomové elektrárny", jednak to je jaderná elektrárna a o výbuchu se nedá mluvit.

 

Černobyl je velká vyjímka, nic podobného by dnes nemělo být možné. A i tam nedošlo k jaderné explozi, ale k parní explozi a následné explozi vodíku. Největší problém Černobylu z hlediska radiace bylo rozmetání části aktivní zóny po okolí a následný požár, který uvolnil do atmosféry velké množství nebezpečnýho materiálu. Naštěstí pro místní ho teplej vzduch zanesl vysoko do atmosféry, takže to všechno nespadlo do okolí, jinak by následky (pro nejbližší okolí) byly mnohem horší.

 

Ve fukušimě nedošlo k nějakýmu velkýmu zamoření okolí, došlo k úniku isotopů Cesia, Jódu, Stroncia, Niobu a Telluru. Kde problém je jen Cesium 137. To je v podstatě důvod proč probíhá dekontaminace. Většina evakuovaný zóny by už měla bejt obyvatelná. Současný úniky do oceánu jsou špatný, ale vzhledem k objemu vody v oceánu to není nic hroznýho a už tu byli horší problémy.

 

A Fukušima je teoreticky to nejhorší co se může na jaderný elektrárně stát (připomínám že na důsledky radiace nikdo nezemřel) a to jde o reaktor z 60tých let, dnes jsou bezpečnostní systémy úplně jinde...

 

Co se týká jadernýho testování, tak velkej problém je Plutonium s obrovským poločasem rozpadu, který se díky tomu dá najít všude na světě. Některý studie mluví o tom, že na následky testování jaderných zbraní celkově zemřelo / zemře až 2,5 milionu lidí na rakovinu. Já si myslím, že tohle číslo bude hodně nadhodnocený, viděl bych to tak na desetinu. Ale na tohle nejsem expert, to je jen můj názor.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Sorry za OT, ale tohle mi nedá...

Zaprvé vůbec bych nepsal "výbuch atomové elektrárny", jednak to je jaderná elektrárna a o výbuchu se nedá mluvit.

 

hmm.. koukal jsem i na wiki a asi mas pravdu, i kdyz ... proc se bombe v Hirosime rika atomova bomba a elektrarne si ma rikat jaderna? jde o stejnou rizenou/nerizenou reakci jader tezkych prvku. jak se potom ma rikat vodikove/termonuklearni bombe a casem potazmo i elektrarne? jaderna nebo atomova? nebo fuzni?

 

hele, proc se tydle elektrarny nestavi 20 metru pod zemi a v pripade problemu hned nezasypou? :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Proč jaderná a ne atomová teď přesně nevím, to jsi mě zaskočil :-) Já bych řekl že bomby by taky měly být jaderné, ale i američaní používají název A-bomb. U vodíkových zbrani se používá termojaderná (termonukleární). A elektrárnám by se mělo říkat fúzní, ale to je hudba daleké budoucnosti.

 

A důvodů proč to nezakopat je spousta, zaprvé potřebuješ mít k zařízení přístup během provozu, kvůli údržbě, výměně paliva, atd. Zadruhý kdyby teda došlo k nehodě, tak to nemůžeš "zasypat" a předstírat že vše je fajn, I po odstavení dochází k uvolňování zbytkového výkonu, pokud není tohle teplo odváděno, tak odpaří všechnu vodu, palivo se roztaví, roztaví tlakovou nádobu a je schopno se protavit skoro vším co mu stojí v cestě (dnes se snaží různými metodami počítat/experimentovat kolika metry betonu by se takový palivo dokázalo protavit, ale všechny výsledky jsou plus mínus autobus, mluví se o pár metrech betonu, 2-3m). Obava je, že by se ta tavenina mohla dostat ke spodní vodě, vytvořila by radioaktivní páru (a ta by sebou nesla další radioaktivní prvky) a ta by si prorvala cestu na povrch.

A přitom je tohle zbytečné, ty tlakový nádoby se jeví jako velmi kvalitní způsob jak udržet všechno uvnitř (na Three Mile Islandu roztavili palivo, ale s nádobou to ani nehlo, ve Fukushimě roztavili palivo, ale nádoby jsou vpořádku). Nechat to jentak dojít do horšího stavu než je nezbytně nutný není v souladu s principy jaderný bezpečnosti.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Videl jsem nekde obsahly report z celkem nove elektrarny ve Svedsku. Neni 20m pod zemi, ale asi 100. Sklad vyhoreleho paliva jeste niz. (Kontaminace spodni vody tam asi nehrozi)

Ta elektrarna ve Fukusime je beznadejne zastarala, nema ani sekundarni okruh! Tohle davno nemelo byt v provozu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Videl jsem nekde obsahly report z celkem nove elektrarny ve Svedsku. Neni 20m pod zemi, ale asi 100. Sklad vyhoreleho paliva jeste niz. (Kontaminace spodni vody tam asi nehrozi)

Ta elektrarna ve Fukusime je beznadejne zastarala, nema ani sekundarni okruh! Tohle davno nemelo byt v provozu.

No, když vidíš, kolik lidí jezdí ve Škoda 120, tak naco odstavit elektrárnu, když jede, že ? :biggrin:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To je pravda jen z části. Fukushima nemá sekundární okruh proto, že je to úplně jiný princip, je to varný reaktor kde se párá vytváří přímo v reaktoru a ta se rovnou (po úpravách) žene na turbínu (na tom není nic špatného, je to prostě jiný typ reaktoru a nové BWR se pořád dělají). Narozdíl od tlakovejch reaktorů, kde je mezičlánek - parogenerátor a pára ti vzniká až v sekundárním okruhu. Pravda je, že Japonci moc neinvestovali do zlepšování bezpečnosti, zatímco tady v Evropě je dohled přísnější a regulátoři vyžadují neustálé investice. V japonsku na ty elektrárny od postavení skoro nesáhli.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Načítání
×
×
  • Vytvořit...