Jump to content

AW - Tanky měsíce: Americké bitevní tanky


Ashadak

Recommended Posts

Velitelé!

 

Tento měsíc se zaměříme na tanky s dlouhou tradicí. Americké bitevní tanky.

 

aw_art_16_0.jpg

 

Na počátku druhé světové války byl americký postoj k obrněným vozidlům poněkud vlažný. Armáda byla vyzbrojena zastaralými lehkými tanky, z nichž ty nejstarší pamatovaly závěrečné dny první světové války. To však nebylo nic neobvyklého - ve skutečnosti, v letech 1939-1940, mnoho zemí včetně samotných Francouzů bylo ještě vyzbrojeno velkým počtem legendárních tanků Renault FT. Když skončila Velká válka, tento drobný tank patřil k jedné z nejpokročilejších zbraní na bojišti a byl průkopníkem věžové konstrukce. Na počátku druhé světové války byl však beznadějně zastaralý a jeho dělo ráže 37 mm nemohlo proniknout pancéřováním moderních německých válečných strojů. Tuto konstrukci převzali Američané pod označením M1917 a používali ji přes dvě desetiletí spolu s jinými zastaralými vozidly.

 

Pak přišel japonský útok na Pearl Harbor a všechno se změnilo - Amerika začala dělat to, co dělá nejlépe dodnes: vyrábět a inovovat. Padesát tisíc tanků Sherman a dva jaderné shozy později je toho důkazem. Během čtyř let udělaly americké tanky stejný pokrok jako jejich konkurence v Evropě. Tam, kde se Sovětský svaz snažil vylepšit své drobné T-26 (meziválečné kopie Vickers) až po úspěšné typy T-34 a IS-2, Američané přešli ze zastaralých T2 Light Tank přes střední tanky M3 známé jako "Lee" nebo "Grant" v britské verzi) k legendárnímu tanku M4 Sherman, který se stal nejlepším tankem druhé světové války.

 

Na první pohled se zdá, že Sherman byl jedním z těch tanků, které v ničem nevynikaly. Postrádaly to nejlepší pancéřování, největší dělo a nebyly zrovna z těch nejrychlejších. To, co je dělalo nejlepšími byla kombinace palebné síly, pancéřování, mobility a komfortu pro posádku. Na rozdíl od různých názorů dokonce i jeho dělo ráže 75 mm stačilo proti prakticky čemukoliv, co mohli Němci nasadit, včetně obávaného tanku Tiger. Jeho pancéřování bylo také na slušné úrovni, prakticky na úrovni Tigeru díky svému sklonu. Bohužel, Sherman získal špatnou pověst především díky různým historicky nepřesným knihám, jako je například Death Traps od Beltona Coopera. Ve skutečnosti to byl skvělý tank, který byl vyvážen ve velkých sériích v průběhu a po válce.

 

Stejně jako u všech typů dokonce i Sherman byl na konci války poněkud zastaralý, a to i přes několik modernizací, mezi které patřilo dlouhé americké dělo ráže 76 mm pistole, které si poradilo i se slavným německým tankem Panther. Zkrátka a dobře Američané potřebovali nový tank, který by sloužil i po válce – byla tu hrozba Sovětského svazu doprovázená množstvím lokálních konfliktů. Sherman sloužil i nadále, ale Američané potřebovali něco lepšího.

 

Během závěrečných dnů druhé světové války vstoupil do služby nový americký tank M26 Pershing. Vyzbrojený silným dělem ráže 90, mohl čelit prakticky čemukoliv. Byl konstruován plně v souladu s americkou tradicí - byl velký, hlasitý a silný. Zpočátku byl dokonce považován za těžký tank, především pro zvednutí morálky, ale ve skutečnosti nepatřil do hmotnostní skupiny jako 70-ti tunový Tiger II. Její výzbroj však byla srovnatelná s těžkými tanky.

 

screenshot0077.jpg

 

Když už mluvíme o těžkých strojích, Američané vytvořili během války řadu prototypů, ale na rozdíl od Němců a Sovětů s nimi nikdy nebyli spokojeni. Těžké tanky byly potřeba jen v určitých situacích(strach z prolomení Siegfriedovy linie padl spolu s pozůstatky německých sil), představovaly pouze další potíže se zásobováním a americké střední tanky spolu s podporou dělostřelectva udělaly stejnou paseku, tak proč se namáhat. Koncepce amerických těžkých tanků skončila u M103 v padesátých letech minulého století.

 

Zpět ke středním tankům poválečné historie - zavedení modelu M26 Pershing bylo důležité, protože představovalo začátek vývoje řady tanků, která trvala po čtyři desetiletí - modely M47 / M48 / M60 Patton.

 

Tam, kde jsou americké poválečné tankové síly často reprezentovány bitevním tankem Abrams, byl právě Patton tím hlavním stojrm US Army. Na rozdíl od Abramsu byly tanky Patton vyváženy do zemí NATO i mimo, čímž se staly západním ekvivalentem sovětských řad T-55 a T-72 (i když nebyly vyrobeny v takovém počtu). Všechny tanky Patton a M26 Pershing sdílely některé základní vlastnosti:

 • Byly osazeny stejnou ráží NATO 90 mm, později 105 mm
 • Jejich pancéřování bylo z oceli(kompozitní pancíř se objevil až na Abramsech)
 • Posádku tvořili 4 muži(dělo se nabíjelo ručně)
 • O pohon se staral benzínový motor, později naftový

Celkově bylo vyrobeno kolem 30 tisíc tanků M47 / M48 / M60 Patton. Slušné stroje, schopné porazit sovětské tanky (a to zejména v izraelských rukou), měly však i nevýhody. Vysokou siluetu, benzínové verze měly šílenou spotřebu a od poloviny šedesátých let jejich celo-ocelové pancéřování bylo nedostatečné v porovnání s kompozitem u sovětských tanků. Pattony byly velmi zranitelné vůči řízeným střelám a navzdory vývoji moderního reaktivního pancéřování nebyly schopny čelit moderním sovětským konstrukcím.

 

Je čas vyvinout nový tank, který by nahradil stárnoucí Pattony. Bylo rozhodnuto vyvinout tento tank společnými silami se západním Německem. Cílem bylo vytvořit takový stroj, který by si na bitevním poli poradil se vším. Tak vznikl MBT-70 a Kampfpanzer-70.

 

Byla to úplná katastrofa. Tři sta milionů dolarů a deset let vývoje než byl program v roce 1969 zrušen. Prototypy MBT-70 představily mnoho experimentálních technologií, které byly nejen nespolehlivé, ale i příliš drahé, než aby se v tom vyplatilo pokračovat. Němci se místo toho rozhodli pro vývoj tanku Leopard 2, zatímco Američané se v tom patlali ještě dva roky (nádrž XM803), než projekt v roce 1971 také ukončili.

 

Program MBT-70 přesvědčil Američany o tom, že budoucí tank se všemi experimentálními technologiemi, nebyl ten nejlepší nápad a že standardní tank, využívající moderní technologie bude cenově dostupnější. Vznikla tak jedna z nejznámějších linií amerických vozidel v historii, série M1 Abrams.

 

První prototypy modelu XM1 (dříve XM815) byly dodány v roce 1976 společností Chrysler Defence a General Motors. Oba měli stejnou výzbroj v podobě děla ráže 105 mm M68. Vozidlo General Motors však bylo poháněno dieselovým motorem, zatímco prototyp Chrysler Defence byl poháněn nově vyvinutým turbínovým motorem. Chrysler měl obecně spoustu zkušeností s navrhováním turbínového pohonu, a to už od padesátých let minulého století. Byl zkrátka přesvědčen o vynikajících vlastnostech tohoto nového typu pohonu. Tanky s turbínou nebyly ničím novým, některé z prvních pokusů najdeme už v druhé světové válce, ale až tanky Abrams a T-80 byly první, které tento pohon využívaly v masivním měřítku.

 

screenshot0216_3.jpg

 

Po srovnávacích zkouškách se speciální variantou Leopard 2 (Leopard 2AV) byl vybrán Chryslerův XM1. Stroj nese jméno generála Creightona Abramse, který velel americkým obrněným jednotkám jak v druhé světové válce, tak v té vietnamské. Výroba probíhala od roku 1979 a do dnešních dnů bylo vyrobeno asi 10 tisíc kusů.

 

M1 Abrams je klasický bitevní tank se čtyřčlennou posádkou (velitel, střelnice, nabíječ a řidič). Hmotnost se pohybuje od 54 tun u původního M1 až po 62 tun u M1A2. Tank je dlouhý 9,77 metru s dělem směrem dopředu, šířkou 3,66 metru a výškou 2,44 metru.

 

Pancéřování Chobham je významným posunem vpřed oproti původnímu ocelovému. Vývoj tohoto druhu pancéřování se datuje do roku 1973, kdy zástupci obou společností Chrysler a General Motors navštívili Spojené království, aby byli svědky výrobního procesu. Tato zkušenost vedla k zásadním změnám v návrhu obou prototypů. Steven Zaloga, americký vojenský historik, odhaduje, že ochrana čelního pancíře M1 Abrams se rovná 350 mm RHAe proti kinetické munici a 700 mm RHAe versus HEAT munici. Sovětské zdroje uvádějí, že hodnoty mohou být ještě vyšší. U verze M1A1 v roce 1988 bylo toto impozantní pancéřování dále posíleno prvky z ochuzeného uranu. To zvýšilo úroveň ochrany až na 600 mm RHAe proti kinetické munici a 1300 mm RHAe proti HEAT munici. Existují varianty i bez prvků z ochuzeného uranu, ty jsou určeny především pro vývoz. Nejnovějším prvkem ochrany je souprava explozivního přídavného pancéřování Tank Urban Survival Kit (TUSK). Tato souprava má učinit vozidlo méně zranitelné v městské zástavbě proti různým typům ručních RPG.

 

Abrams může být vybaven aktivním ochranným systémem kategorie soft-kill (AN / VLQ-6 protiraketové zařízení AN / VLQ-6), který ruší naváděcí systém některých typů raket vysláním silného infračerveného signálu. Vnitřní konstrukce vozidla zajišťuje maximální bezpečnost posádky tím, že je uskladněná munice oddělená od prostoru posádky silnou pancéřovou deskou. Výbuch zasažené munice je směřován směrem ven z vozidla díky konstrukci tohoto odděleného prostoru přes odstřelovací panely. Abrams je také vybaven automatizovaným hasicím systémem Halon.

 

První verze Abramsu byla vyzbrojena dělem s drážkovanou hlavní ráže 105 mm M68. Již brzy však bylo třeba zvýšit palebnou sílu, což vedlo k nahrazení této zbraně německým typem s hladkým vývrtem ráže 120 mm L/44 Rheinmetall. Zbraň byla označena jako M256 a zůstává hlavní výzbrojí tanku dodnes. Stejně jako M68, je zbraň M256 ručně nabíjená. Je schopna střelby jak kinetickou (APFSDS), tak multifunkční HEAT municí, která může být použita i proti měkkým cílům díky své výbušné náplni.

 

K další výzbroji patří tři kulomety – Browning M2 .50 před velitelským poklopem, 7.62 mm M240 u poklopu nabíječe a koaxiální 7.62 mm M240. Jako součást soupravy TUSK lze na věž přidat dálkově řízenou stanici s těžkým kulometem CROWS.

 

screenshot0206_0.jpg

 

Tank pohání plynová turbína Honeywell AGT-1500 s výkonem 1500 hp a šestirychlostní (4F / 2R) automatickou převodovkou Allison X-1100-3B Hydro-Kinetic. Tato kombinace umožňuje jízdu maximální rychlostí 72 km / h na zpevněném povrchu nebo 48 km / h v terénu. Podařilo se dosáhnout i vyšších rychlostí odstraněním omezovače rychlosti. Turbína je schopná běžet na několika typech paliv včetně petroleje, nafty nebo benzinu. Nejčastěji používaným palivem v americké armádě je letecké palivo JP-8, zatímco australské tanky jezdí na naftu. Motor vydává výrazný hvízdavý zvuk a je výrazně tišší než starší varianty naftových motorů. Díky tomuto zvuku si Abrams vysloužil přezdívku "Whispering Death – šeptající smrt." Bohužel tento typ motoru má i své nevýhody. Především spotřeba paliva je o něco vyšší oproti naftovým motorům se stejným výkonem.

 

Máme tři zásadní varianty tanku Abrams:

 • Původní M1 Abrams
 • M1A1 Abrams (vyrobeno 4976 ks pro U.S. Army; 221 pro USMC; 755 pro Egypt a 59 M1A1 AIM SA pro Austrálii) s řadou vylepšení, včetně možnosti pancéřování s prvky z ochuzeného uranu a děla ráže 120 mm M256
 • M1A2 Abrams (většinou se jedná o modernizovanou verzi M1/M1A1, rozdíl je v lepším řízení palby a pancéřování s prvky z ochuzeného uranu druhé generace)

Každá z těchto variant má velký počet dílčích variant. Nejpokročilejší verze M1A2 je modernizována systémovým balíčkem a soupravou TUSK.

Abrams se stal jedním z nejznámějších tanků na světě, po jeho nasazení během Operace pouštní bouře a války v Iráku. Bylo nasazeno 2000 tanků Abrams a během války v Perském zálivu Abrams překonal všechny své sovětské protivníky. Celkový úspěch této války byl výsledkem kombinované taktiky a nikoliv samotného typu vozidla. Rychlost, s jakou Američané rozdrtili nejsilnější armádu regionu šokovala jak Rusko, tak Čínu. To však neznamená, že Američané usnuli na vavřínech a ve vývoji se pokračuje i nadále. V osmdesátých letech vznikla řada zajímavých projektů, jako například "Thumper" nebo CATTB, vylepšení v podobě automatického nabíjecího mechanismu nebo dokonce impozantní dělo ráže 140 mm. Tyto vývojové programy však byly většinou zrušeny s koncem studené války.

 

A tak pokračuje Abrams ve službě dál. Nová verze(SEP V3) byla představena poměrně nedávno a náhrada existujících variant za typ M1A3 je plánovaná mezi roky 2020-2025.

 

Od 1. prosince do 31. prosince 2017 můžete nakoupit následující tanky za sníženou cenu:

 

Bitevní tank třetí úrovně M60 - M60 byl pokusem o modernizaci modelu M48 Patton ke zvýšení palebné síly. Přijat do výzbroje v březnu 1959. Vozidlo velmi podobné starší řadě M48 s kulatou věží představilo řadu vylepšení. Mezi nejvýznamnější patří dělo ráže 105 mm M68. V Evropě bylo přes 2200, ale žádný z nich se nedočkal bojového nasazení.

 • Sleva: 35%

m60_1.jpg

 

Bitevní tank čtvrté úrovně M60A1 – Vylepšená verze tanku M60. Vizuálně se odlišuje především použitím přídavného pancéřování. Byl zaveden v roce 1961 a patřil k hlavním typům až do zavedení modelů M60A3 a Abrams. Účastnil se mnoha konfliktů, včetně Pouštní bouře v rukou USMC.

 • Sleva: 35%

m60a1_0.jpg

 

Bitevní tank páté úrovně M60A2 - přezdívaný "Starship", byl pokus o modernizaci řady Patton tím, co bylo vnímáno jako budoucnost tankového boje: kombinace velké ráže a raket. Nebyla to úspěšná konstrukce - jeho složitost a spolehlivost vedly k tomu, že bylo rychle vyřazeno.

 • Sleva: 35%

starship.jpg

 

Bitevní tank páté úrovně M60A3 - M60A3 byl poslední sériově vyráběnou variantou řady M60. V podstatě to byl M60A1 s novým systémem řízení palby a dalšími vylepšeními. Tato varianta zůstala ve službě až do svého vyřazení v roce 1997 a úplným nahrazením tankem Abrams.

 • Sleva: 35%

m60a3.jpg

 

Bitevní tank šesté úrovně M1 Abrams - první verze americké legendy. Abrams byl zpočátku vyzbrojen starším dělem ráže 105mm M68. Silný, rychlý a dobře opancéřovaný stroj, jehož jedinou slabinou byla spotřeba paliva. V letech 1979 až 1985 bylo vyrobeno více než 3000 kusů.

 • Sleva: 35%

m1_0.jpg

 

Bitevní tank sedmé úrovně M1A1 Abrams - v roce 1985 byl Abrams vylepšen pomocí děla ráže 120 mm M256. Do roku 1992 bylo vyrobeno více než 5000 kusů. Tento tank získal řadě pověst behěm operace Pouštní bouře.

 • Sleva: 25%

m1a1_0.jpg

 

Bitevní tank osmé úrovně M1A2 Abrams - byl zaveden do služby v roce 1992. Od svých předchůdců se liší novou generací pancéřování s ochuzeným uranem, nezávislou optikou pro velitele a dalším vylepšením konstrukce. S balíčkem „System Enhancement Package“ se jedná o nejmodernější bitevní tank současné US Army.

 • Sleva: 25%

m1a2.jpg

 

Bitevní tank deváté úrovně M1A2 SEP V3 - nejnovější, špičková verze tanku Abrams, která obsahuje další vylepšení elektroniky, dálkově ovládanou věž s kulomety a prodlužuje životnost konstrukce o dalších deset dvacet let. Nasazení je naplánováno na začátek dalšího desetiletí.

 • Sleva: 20%

m1a2_sep.jpg

 

Bitevní tank desáté úrovně XM1A3 – toto je vize vývojářů Armored Warfare, jak by mohla vypadala nová generace. Obsahuje několik vylepšení, které byly vyvinuty v reálném životě. Automatický nabíjecí mechanismus Fastdraw nebo masivní dělo ráže 140 mm vyvinuté pro novou generaci amerických bitevních tanků.

 • Sleva: 15%

xm1a3.jpg

 

V Armored Warfare jsou americké tanky základem třídy bitevních tanků. Jsou to takové holky pro všechno. Jejich pancéřování je průměrné, stejně jako palebná síla. Ikonické tanky Abrams nabízejí slušnou úroveň ochrany a pohyblivosti, ale mohou být snadno překonány německými tanky Leopard nebo ruskými protějšky na vysoké úrovní. Nemají skoro žádné nevýhody, ačkoliv na nízkých úrovních (řady M48 a M60) jsou zranitelnější vůči HEATům a řízeným raketám. Úroveň ochrany je dobrá až od šesté úrovně. Za zmínku stojí „Hvězdná loď“ M60A2, která nabízí vynikající palebnou sílu ve formě 152 mm děla se schopností odpalovat řízené střely. Trpí však pomalým nabíjením a průměrnou ochranou.

 

Američané obecně nabíjejí děla ručně - s plně vycvičenou posádkou, mohou střílet rychleji než automaticky nabíjené zbraně, ale s tou základní jsou pomalejší. Z tohoto důvodu mají posádky čtyři muže.

 

Model XM1A3 nabízí jedinečnou možnost výběru děla mezi výkonným automaticky nabíjeným dělem ráže 120 mm M256 FASTDRAW(lepší průbojnost a nabíjení) a dělem ráže 140 mm(větší poškození a pomalejší nabíjení).

 

Jednou z dalších výhod u této řady vozidel je stabilizace hlavně, kterou mají lepší než konkurence. Mohou se pohybovat a střílet přesněji, a to bez ohledu na to, zda se otáčejí na místě, nebo jedou kupředu.

 

Další vlastností této řady je absence možnosti střílet vysoce výbušné střely a řízené rakety. To může a nemusí být handicap, protože na vysoké úrovně mají tyto stroje speciální munici v podobě HEAT-MP, což je kombinovaný projektil, který sdílí vlastnosti jak HEAT, tak HE munice.

 

Američané jsou ideální pro hráče, kteří se stále rozhodují jaký styl boje jim vyhovuje více, stejně tak novým hráčům. Odpustí spoustu chyb a lze s nimi dosáhnout pěkných výsledků, ačkoliv zkušenější hráči dají časem přednost specializovaným vozidlům.

 

Hezký víkend a na bojišti ahoj.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
 • Create New...