Jump to content

WOWs - [0.4.0.1] CV guide pro nováčky i pokročilé


DtX

Recommended Posts

RTS mě vždy bavili nejvíc ze všech her, takže je logické, že jsem ve WoWs rychle vyzkoušel letadlový lodě a poměrně rychle je začal hrát jako moji hlavní třídu lodí. Myslím si, že hru za ně docela zvládám a protože to není pro začátečníka zrovna nejjednodušší třída, tak tady sepíšu pár základních rad i tipy pro pokročilé CV kapitány. Předem chci poděkovat hráči Sharana z oficiálního fóra, který mě toho dost naučil a povolil mi použít některé z obrázků, které použil ve svém vlastním návodu na CV.

Zkratky, ovládání, atd.
CV - letadlová loď
TB - torpédový bombardér
DB - střemhlavý bombardér
CA - křižník
DD - torpédoborec (destroyer)
deck - upgrade CV který rozhoduje jaké složení letek máte
IJN - označení pro japonské lodě (imperial japanese navy)
USN - označení pro americké lodě (united states navy)
autodrop - automatický shoz torpéd
AA – protiletadlová obrana

CV ve WoWs jsou jakousi formou extrémně zjednodušené RTS, ovládáte vlastní loď (pod klávesou 1) a několik letek letadel (2 až 9). Letadla i loď ovládáte tak, že vyberete danou skupinu (1-9) a kliknete na mapu kam je chcete poslat. Letka se poté hned zařadí do fronty na vzlet, můžete je takhle naklikat všechny a postupně budou vzlétat. Pomocí shift a klikání se dá vybrat více letek najednou. Stejně tak jako výběrem tažením ve chvíli kdy už jsou ve vzduchu. Vytvářet kontrolní skupiny (jak je známe z RTS) se v současnosti nedá, vývojáři uvažují o implementaci. Zmačknutí mezerníku vycentruje kameru na právě vybranou letku (nebo vaši CV).

Tip: pokud vaše loď hoří, tak letadla nemohou přistávat ani vzlétat.

K dispozici máte 3 druhy letadel – stíhače, torpédové bombardéry (TB) a střemhlavé bombardéry (DB) s tříštivými bombami. Složení letek určuje upgrade vlastní lodě zvaný „flight control“, složení letek si teda vybíráte před vlastní bitvou a je pak jen na náhodě jestli se nedostanete do bitvy kde váš deck bude nanic. Malé číslo (6 pro americké letky a 4 pro japonské) v pravém horním rohu ikony dané letky udává počet letadel v letce. Letadlová loď má omezenou kapacitu hangáru a tudíž počet vašich letadel není neomezený, ve hře vedle vašich letek uvidíte i symboly symbolizující druh letadel a číslo, které vám říká kolik letadel daného typu máte v záloze.

9u29vo.jpg

Tip: Letadla přistávají PODSTATNĚ rychleji, pokud se vaše loď nehýbe (téměř o 2/3 rychleji), snažte se proto koordinovat vaše akce nejlépe jak můžete, aby jste pokud možno stáli ve chvíli kdy přistává větší skupina letadel.

TB tvoří základ vaší ofenzivní síly, manuální drop je závislý pouze na vašem skillu a CV expert dokáže pomocí TB trefit jakoukoliv loď, včetně DD. Torpéda velmi často způsobují zaplavování, které způsobuje velké množství dmg po dlouho dobu (založené na % z maximálních HP). DB byli a jsou druhotné, jen opravdu zkušení hráči používají manuální drop u DB, protože je těžký na provedení a odměna za to příliš nestojí. DB dávají malý dmg a netrefují (počet zásahů je příliš závislý na RNG a stejně tak zda spustí oheň na palubě). Jejich hlavním použitím je způsobovat ohně (jeden oheň = 0,3% z celkových HP za sekundu, tři ohně tedy 0,9% z maximálních HP za sekundu).

Tip: Vzhledem ke dřevěným palubám letadlových lodí, jeden oheň na CV způsobuje 0,4% z maximálních hp za sekundu.

2mchnjq.jpg
Automatický drop DB, červeně je označen výchozí bod, který se dá tažením přesouvat. Berte v potaz směr lodi a snažte se výchozí bod nastavit tak aby se ovál dopadu bomb co nejvíce překrýval s nepřátelskou lodí.

Mějte na paměti, že japonské TB jsou připravené o něco pomaleji než DB, pokud teda chcete, aby TB šli po začátku hry na start jako první, tak nedávejte rozkazy ke startu DB, protože ty jinak půjdou první.

Tip: rozkaz ke vzletu letky čekající ve frontě - nikoliv už vzlétající - se dá zrušit kliknutím na danou letku.

Povel k automatickému útoku zadáte pomocí kliknutí myši a pak pomocí tažení můžete upravit výchozí bod pro útok. Nicméně doporučuju VŮBEC nepoužívat autodrop pro TB, ale hned se naučit používat manuální (prvních pár her v CV by jste měli odehrát proti botům, protože nebudete trefovat). Manuální drop se povede pomocí ALT, musíte ručně zadáváním příkazů dostat letadla do takové polohy, aby byl úhel pro manuální drop optimální - obrázek za tisíc slov:
34yzack.jpg
Automatický útok pomocí 3 IJN letek TB na nepřátelskou loď. Chytnutím a tažením označených šipek můžete měnit počáteční bod útoku. Automaticky drop „předpovídá“ rychlost lodi a míří tam kde bude při dané rychlosti.

2wp1b0g.jpg
Manuální drop jedné USN letky TB, zde vše nastavujete sami, pozice dropu se nijak automaticky neupravuje, musíte odhadnout rychlost a směr nepřátelské lodě. Všimněte si, že na obrázku není označen počáteční bod, který by se dal „tahat“ tak jako u autodropu. Také pozor na čas potřebný k aktivaci torpéd (torpéda se aktivují ve chvíli kdy nad nimi uvidíte malé trojúhelníčky). Zásadní výhodou manuálního dropu je, že jej můžete umístit nepoměrně blíž k nepřátelské lodi a tudíž soupeř bude mít méně času na reakci a také samozřejmě menší rozptyl torpéd.

Tip: Torpéda se aktivují po 300m ve vodě. Ale mějte na paměti, že vzdálenosti i rychlosti jsou ve WoWs zkreslené, aby byla hra akčnější, ale 300m zhruba odpovídá délce trupu té největší bitevní lodi.

1z319cm.jpg
Manuální drop s IJN letkou. Důležitý je jasně viditelný kruh, pokud vaše letka je uvnitř tohoto kruhu ve chvíli kdy ji zadáte povel k útoku, tak letadla z něj musí nejprve vyletět, otočit se a vrátit se zpět k počátečnímu místu útoku. Vždy si dávejte pozor, aby letadla byla mimo hranici tohoto kruhu. Také si všimněte, jakým směrem vaše letadla letí, pokud letí na hranici kruhu a vy jim v tu chvíli zadáte povel k manuálnímu dropu prakticky do pravého úhlu od směru jejich letu, tak letadla přeletí počáteční bod, udělají otočku a pokusí se útok zopakovat. Letadla na vyšších tierech jsou rychlejší a dokážou i zatáčku provést rychleji, ale na nižších tierech berte ohled na to, že zatáčky musí být plynulé, jinak letadla přeletí.

zjh4io.jpg
1 – trajektorie letadel před útokem.
2 - počáteční bod útoku, ve chvíli kdy letadla proletí tímto bodem, už nemůžete útok zrušit, letadla musí letět víceméně rovně ve chvíli kdy dosáhnout tohoto bodu, jinak přeletí a zkusí útok opakovat.
3 – Místo odhozu torpéd, pokud je některé letadlo sestřeleno před tímto bodem, tak svoje torpédo samozřejmě neodhodí.
4 – bod aktivace torpéd.
5 – maximální dosah torpéd.

Nutné základní vědomosti
-Damage torpéd
Už jsem se zmínil, že 1 oheň = 0,3%max HP za sekundu (0,4% pro letadlové lodě) a loď jde zapálit na 3 místech (příď, střed lodi a záď). Ale teď se podíváme na torpéda, co ovlivňuje jejich konečný damage a na zaplavování co způsobují.

Torpéda pro letadla mají různý dmg, japonská mají v současnosti dmg stejný od tieru 1 do tieru 10. U Amerických torpéd se dmg zvyšuje s tiery. Ale určitě jste si všimli, že torpéda ani náhodou nezpůsobují takový dmg jaký je u nich psaný, co za to může? Mimo RNG totiž damage torpéd závisí také na místě zásahu, bitevní lodě mají po bocích lodi torpédovou obšívku (jméno z wiki, v angličtině anti-torpedo bulge), která je navržená k minimalizaci poškození od torpéd. Stejně tak se postupně vyvíjeli i další opatření pro minimalizaci poškození torpédy. To je samozřejmě modelováno i ve WoWs. Torpédová ochrana působí jako redukce poškození torpédy o 0 až 50% (0% redukce pro lodě tieru 1 a 50% redukce na tieru 10), redukce je lineárně rozložená mezi tiery (tier 5 = 25% redukce). Stejně tak poškození způsobované zaplavením je redukováno podle tieru lodi. Tier 1 obdrží 0,5% z max. hp za 1 sekundu, tier 10 obdrží 0,125% z max. hp za sekundu. Progres mezi tiery je opět lineární.

-Rozdíly mezi Americkými a Japonskými CV
-IJN CV mají 4 letadla na letku zatímco USN CV mají 6 letadel v letce
-IJN CV mají téměř třetinové časy nutné pro opravu a přezbrojení letadel a mají větší počet letek, tudíž působí jako „mezinárodní letiště“ ze kterého neustále odlétávají a přilétají letadla.
-USN CV mají mnohem lepší vzor dropu torpéd, torpéda jsou mnohem blíže u sebe a dokážou tak trefit 5 z 6ti torpéd z jedné letky. IJN CV mají podstatně větší rozptyl torpéd a dobrý CV hráč se musí snažit, aby trefoval alespoň 2 torpéda ze 4. Ale USN CV mají pouze 1 letku TB až do devátého tieru zatímco IJN CV mají už od pátého tieru 3 TB letky.
-USN CV mají extrémně silnější stíhače, které Japonské stíhače samého tieru rozžvýkají za pár sekund.
-IJN CV jsou podstatně hůře detekovatelné a měli by být situovány 4-5km za hlavní flotilou, kde nehrozí, že je objeví nepřátelské lodě a krátká vzdálenost k nepřátelské flotile minimalizuje čas potřebný pro jeden útok. Oproti tomu USN CV by měli být 8-10km za hlavní flotilou.

Následující tabulka platí pro patch 0.4.0.1 a udává základní důležité vlastnosti IJN a USN CV. Největší pozornost věnujte složení letek (plane loadout), vzdálenostem pro detekci (concealment) a lodní AA.
278ll.jpg

A teď se pojďme podívat na to, proč do osmého tieru jsou USN CV v podstatě odpad. USN CV mají v zásadě 3 možnosti složení letek. První „stock“ možnost je takzvaná „ode všeho trochu“, je to 1/1/1 pro většinu tierů. Další je deck orientovaný na stíhače, většinou 2/0/2. A posledním je „strike deck“ plně orientovaný na bombardéry a který nemá stíhače.
Zásadní problém strike decku je, že není dost silný. Když nemáte stíhače, tak se nemůžete bránit útokům ze vzduchu a musíte se účastnit „zabij, nebo zemři“ minihry, kterou hrajou IJN CV (viz další sekce o rozdílech mezi tiery). Jenže jedna letka TB znamená, že právě ona bude primární cíl pro AA a všech 6 torpéd nikdy netrefíte. Zatímco IJN CV se třemi TB může předpokládat minimálně 6 zásahů torpédy. A DB nejsou dostatečně spolehlivým zdrojem dmg. Prostě potopit nepřátelskou CV na jeden nálet je extrémně těžké až nemožné, zatímco on nebude mít problém potopit vás.
Základní „stock“ deck je to samé, nemá dostatečnou ofenzivní sílu, ale ani defenzivní sílu, jedna letka stíhačů vás neochrání před nepřátelskou CV a vy nemáte šanci ji potopit s 1 TB a 1 DB.
A teď ten slavný „fighter deck“, na papíře přece vypadá dobře, získám převahu ve vzduchu, tím efektivně „vypnu“ nepřátelskou CV a náš tým vyhraje. Jenže je zde mnoho problémů co z tohoto dělají jen teorii:
-Odporně nízká odměna za sestřelování letadel, exp odměna za sestřelená letadla sice byla zvýšena v 0.4, ale pořád je malá. I když se vaše letadla nezastaví celou hru a sestřelíte spousty bombardérů od CV vyššího tieru, pořád se budete topit někde pod půlkou tabulky podle exp. I když sestřelíte 60+ letadel, tak většina vašich expů za hru budete pocházet z toho směšně malýho dmg, který způsobily vaše dvě letky DB.
-Absolutně žádná odměna za scoutování a spotování nepřátelské flotily pro vaše lodě.
-Absolutně žádný skill potřebný k ovládání stíhačů, prostě kliknete na cíl. V případě duelu stejných stíhačů doufáte, že máte lepší upgrady pro vaši loď a že RNG bude na vaší straně. Obdobně DB jsou hrozně závislé na RNG.
-Vyšší tier USN CV s váma doslova vytře podlahu, především na tieru 6 a 7 je skok v síle stíhačů neuvěřitelný. Top stíhači Independence mají 36 DPS a 1140 HP, zatímco stíhači Rangeru mají 84 DPS a 1400 HP.
-Matchmaking, často budete proti žádné CV, často budete proti 2, proti vyšším tierům, proti jiné USN CV atd.
-Impakt na hru. Tohle je ten nejdůležitější důvod, proč jsou CV orientované na stíhače na nic. Představme si ideální situaci, vy ve vašem Rangeru proti nepřátelské Hiryu, on nemá žádné stíhače, ale má čistý strike deck. Na začátku si pohlídáte všechny kouty mapy, aby vás nepřekvapil a nepotopil, začnete sestřelovat jeho bombardéry a dělat mu ze života peklo. Jenže mapa je velká, stíhači mají omezené množství munice a USN CV mají dlouhý čas pro opravu a přezbrojení letadel. On ve své IJN strike CV VŽDY dokáže dostat pár letek přes vaši obranu a rozdá minimálně dvojnásobný dmg než vy s vašimi 2x DB. To znamená, že jste v této hře na nic, on byl více užitečný pro svůj tým než vy. A toto je ideální situace pro vás… Pokud jste dobrý hráč, tak musíte mít možnost ovlivnit výsledek bitvy, to prostě americké CV se stíhači neumožňují. Není divu, že na ruském serveru se traduje, že za ně hrajou pouze BB hráči co dostali výprask od IJN CV.

 

Závěrem chci říct, že USN CV nejsou žádná katastrofa, bohužel WG se rozhodlo nutit je do role ochránců nebes, která v současné době v náhodných bitvách nefunguje. Všechny americké CV od tieru 4 až po tier 8 včetně jsou jasně znevýhodněny. Na vyšších tierech jsou plně konkurenceschopné, ale pořád platí, že se dvěma latkama amerických TB nebudete riskovat nezdařený dropy proti malým cílům (DD a CA), ale radši půjdete na jeden nálet vypnout BB. Ofenzivní síla amerických CV na vysokých tierech je v kombinovaném náletu obou TB, které dokážou při 10-11 trefách vypnout "na ránu" devítkovou bitevní loď.

-Rozdíl mezi CV tieru 4/5, 6/8 a 9/10
Gameplay CV se zásadně liší podle tieru. Na malých tierech (4/5) nemají soupeři žádnou reálnou protiletadlovou obranu, ale lodě ve vodě tančí jako baletky díky absurdnímu poloměru zatáčení. Naštěstí nepřítomnost AA vám dává možnost kroužit kolem cíle tak dlouho, dokud nenajdete ten správnej úhel pro útok. Víc k tomu v sekci věnující se TB. V podstatě jedinou lodí s AA co vám může ublížit je prémiová Yubari. Naprosto zásadní je na tomhle tieru správné načasování útoků. Japonské CV mají už od tieru 4 dvě letky TB, zaútočte s jednou, pokud jste způsobili zaplavování, pak sledujte jeho HP (alt) a až se opraví, tak zaútočte s druhou letkou TB. Pokud opět způsobíte zaplavování, tak gratuluju, právě jste ho zabili (je jedno jaká loď, 3 torpéda + plná doba zaplavování zabije i BB čtvrtýho tieru). To samé se dá dělat i s DB, které vám přibydou na pátém tieru. Ohně a zaplavování by měli tvořit minimálně 1/3 vašeho celkového dmg za hru, zvládnutí tohoto je rozdíl mezi normálním a dobrým CV hráčem.

Lodě na vyšších tierech jsou větší a otáčí se podstatně pomaleji, ale mají zásadně silnější AA. Zhruba od šestého tieru už nemůžete posílat letky po jedné a hrát si s ohněma a zaplavováním, tady už je potřeba dát všechny TB dohromady a útočit najednou, co nejrychleji a nezdržovat se v AA auře nepřátelských lodí. Od šestého tieru taky začnete potkávat cruisery, které mají skill na rozehnání letadel (vzor manuálního dropu u TB se promění na obrovský vějíř, netrefíte víc než 1 torpédo z letky, cílový ovál pro DB se cca zpětinásobí a prakticky nikdy nic netrefí), tohle je zásadní věc a je nutný vědět že to trvá 40s. Stejnou paniku způsobí pokud na vaši letku bombardérů bude útočit nepřátelská stíhací letka. Od pátého tieru taky začnete potkávat stíhače vystřelované z katapultu, které mají BB a CA, to je novinka od 0.4.0. Ty stejně jako předtím scoutovací letadla krouží kolem lodě, ale nově útočí na prolétávající letadla a taky způsobují paniku. Tyhle zrůdnosti s plováky prioritizují letky které útočí na loď, prioritizují letky s bombami (nebudou marnit čas letkami, co už shodily své bomby) a jsou absurdně silné. Vaše bombardéry sice nesestřelují příliš rychle, ale jejich odolnost je šílená, pokud máte smůlu tak dokážou zničit celou letku stíhačů (protože letadla s plováky přece vždy byly těm nejlepšími stíhači). Nicméně kruh, ve kterém krouží je velký a pokud přiletíte ze správného směru tak se jim můžete úplně vyhnout, případně doporučuju použít jednu letku jako návnadu (ideálně DB) a soustředit se na útok ostatními. Navíc zůstávají na místě i po potopení lodě, která tohle letadlo vlastnila.

kotna.jpg
Ukázka jak se změní vzor dropu torpéd pokud jsou letadla v režimu paniky, ať už od nepřátelských letek stíhačů, speciální schopnosti křižníků, nebo katapultového stíhače.

Od tieru 5 v případě IJN CV vs IJN CV začíná "snipování", tj. že okamžitě vzlétnete s TB a pak DB a pošlete je směrem k nepřátelský CV a všechno na něj vysypete a zkusíte ho zabít dřív než on zabije vás. Zuiho a vlastně i všechny další CV až do tieru 8 nemá šanci takový správně provedený útok přežít díky masivnímu nerfu obratnosti, takže je to skutečně o tom kdo koho zabije jako první. Na tieru 5 a míň ani neexistuje loď, která by vám mohla pomoct, k tomu potřebujete skill na rozehnání letadel kterej ale mají CA až od šestého tieru. Můžete se zkusit uhýbat a manévrovat proti soupeřovo letadlům, ale proti dobrému hráči to nepomůže. Na tomhle tieru je teda třeba "bugovat" okraj mapy. Doporučuji si v nějaký lodi vyzkoušet co se stane když najedete na okraj mapy a jak se tam loď chová, zároveň si vyzkoušejte jak tam (ne)funguje manuální drop. A to je důvod proč se okraj mapy "buguje", protože poskytuje poměrně dobrou ochranu proti TB. Okraji se budu věnovat později samostatně. Tahle samá "meta" platí pro tiery 6, 7 a 8. Na 7 a 8 si teoreticky můžete vzít deck se stíhačema, v reálu to prakticky nikdo nedělá (s vyjímkou amerických CV) a všichni hrají full-srike deck a pokusí se vás hned po začátku zabít.
USN CV jsou v nevýhodě, protože jejich základní i fighter deck nemají dostatečný ofenzivní potenciál zabít na jednu vlnu nepřátelskou CV. Se strike deckem to jde, ale vyžaduje to precizní použití DB, protože máte jen jednu letku TB. Pokud máte fighter deck, tak IJN CV se vás bude chtít zbavit co nejrychleji, protože se dvěma letkama stíhačů jim dokážete hru sakra znepříjemnit. Ale 2 letky stíhačů jsou dost na to, aby jste zastavili jeho útok proti vám. Je třeba ale mít oči všude, takže pošlete letky stíhačů doleva a doprava a DB do středu mapy a hledejte jeho letadla. Pokud jde po jiných lodích, tak máte vyhráno a můžete mu jít dělat ze života peklo. Pokud jeho letadla nevidíte, tak nejspíš letí se všema někde u hrany mapy a snaží se vás překvapit, ale proto jste poslali obě letky stíhačů do stran… aby jste je včas našly.
Tip: jestliže na vaší CV útočí letadla, tak VŽDY označte primární cíl pro vaši AA pomocí ctrl+kliknutí na letku, primární cíl dostává o 50% víc dmg – víc o tom jak funguje AA v samostatné sekci.

Tiery 9 a 10 dostali v 0.4.0 zásadní proměnu decků. Jak Japonský (Taiho a Hakuryu) tak Americký (Essex a Midway) dostali decky se stíhačema a dostatkem TB i DB. Hakuryu má na výběr ze dvou zajímavých decků 4/2/2 a 1/3/4, ten druhý (strike deck) je v podstatě pokračovatelem celé linie japonských CV, na začátku taky jdete po nepřátelské CV a snažíte se jí potopit, jediný rozdíl je, že máte jednoho stíhače pro vaši ochranu. 4/2/2 je zajímavý deck, protože se 2 TB a 2 DB se pořád dá rozdat slušný dmg (zaplavit 2 TB, počkat až se opraví a zapálit 2 DB) a 4 letky stíhačů vás dokážou rozumně ochránit proti nepřátelské CV. Jediný problém je, že stíhači mají málo munice a dokážou tudíž zabít jen jednu letku USN bombardérů a pak je třeba je nechat přistát, priorita cílů a načasování je klíčové. Zatímco Midway má v podstatě jen jeden použitelný deck – 1/2/2. 2 letky amerických TB vám dávají obrovskou útočnou sílu, to je dost na „oneshot“ devítkové BB, pokud odchytnete nepřátelskou CV be stíhačů a cruiserů kolem, tak ji taky dokážete zabít „na ránu“. Midway má navíc v podstatě nekonečno letadel, díky menšímu počtu letadel ve vzduchu, větší kapacitě hangáru a delším časům pro přezbrojení se vám prakticky nestane, že by vám došly letadla, zatímco u Hakuryu to není až tak výjimečné. V dulech CV vs CV vyhrává ten kdo má kolem sebe víc CA, nic jiného vás nezachrání.

-Kapitánské skilly
Kapitán může mít získat celkem 19 bodů, které je možné rozdělit mezi skilly, které mají zásadní vliv na vaši loď. Skilly jsou rozděleny do 5 skupin, skilly v první skupině vyžadují jeden bod, ve druhé dva, atd. Není možné nějakou skupinu přeskočit a schovat si body pro skilly z vyšších skupin, z každé skupiny si musíte vzít minimálně jeden skill.

Rank 1: Jednobodových skillů, které jsou užitečné pro CV je několik.
„Basic Fire Training“ zvyšuje účinnost vaší AA o 10%.
„Basics of Surviveability“ snižuje dobu hoření a zaplavování o 15%.
„Situational Awareness“ vás upozorní pokud je vaše loď spotnuta soupeřem, na rozdíl od šestého smyslu ve WoT tento skill ukazuje celou dobu co jste spotnuti, ne jen když jste se „rozsvítili“.
„Expert Rear Gunner“ zvyšuje účinnost zadních střelců vašich bombardérů.

Na první pohled skill pro CV je ten co zvyšuje účinnost vašich zadních střelců – a tím dává bombardérům schopnost se bránit. Já osobně bych si tento skill nevzal, ale raději bych si vzal jakýkoliv jiný. Jestliže vaše bombardéry ve vzduchu odchytne nepřátelská letka stíhačů, tak o všechny přijdete a je jedno jestli tento skill máte nebo ne. Občas vaše bombardéry sestřelí jednoho stíhače, ale to je tak vše (a to jen na nízkých tierech, na vyšších tierech jsou stíhači více a více účinní). Jedno sestřelené nepřátelské letadlo pro vás nic neznamená, pro soupeře taky ne a stejně přijdete o celou letku bombardérů. Z první skupiny jednoznačně preferuju „Situational awareness“. Pamatujte si vzdálenost na kterou je vaše loď objevitelná, pokud se například spustí situational awareness (tj, víte, že vás někdo spotnul) a v okolí není viditelná žádná loď nebo letadlo, která by vás spotovala, tak to znamená, že se k vám odněkud přiblížil torpédoborec. A nejspíše si hlídá vzdálenost od vás tak, aby jste ho vy neobjevili a můžete předpokládat, že jeho torpéda jsou už ve vodě – je čas začít nepředvídatelně manévrovat a vyslat letadla ho najít. Určitě se dá argumentovat, že by jste měli mít přehled o mapě a sledovat jestli někde není díra ve vaší obraně kudy by mohl DD proklouznout, ale ne vždy se to povede a situational awareness vám může zachránit život. Skill pro lepší AA je velmi užitečný, stejně tak kratší doba hoření, ale já dávám jednoznačně přednost situational awareness. U amerických CV Lexington a Midway, které mají doslova odporné spotovací vzdálenosti ztrácí situational awareness na významu a volil bych asi silnější AA.

Rank 2: Zde jsou 2 skilly co připadají v úvahu.
„Fire prevention“ -7% šance na oheň se pro CV hodí, protože když se dostanete na dostřel nepřátel, tak po váš všichni budou střílet HE, aby vás zapálili a vy jste tak už nemohli vysílat další letadla.
„Torpedo Armament Expertise“ -10% čas pro přezbrojení vašich TB.

Tady je to jasné, 100% Torpedo Armament. Jedinou vyjímkou je pokud hrajete za USN CV a chcete hrát decky zaměřené na dominanci ve vzduchu, tj. s dvěma letkama stíhačů, tak potom berte Fire Prevention, protože žádné TB mít nebudete.

Rank 3: Opět dvě možnosti.
„High Alert“ -10% čas před znovupoužitím oprav.
„Dogfighting Expert“ – dává pomalejším stíhačům výhodu v boji.

Pojďme si trochu postěžovat, protože současná podoba skillu Dogfighting Expert je na hlavu postavená. Kdo má rychlejší letadla? IJN > USN a samozřejmě vyšší tiery letadel jsou většinou rychlejší než nižší tiery. Tenhle skill měl původně trochu vyvážit šílený rozdíly mezi tiery u stíhačů. Zavedl do všeho ale jen totální bordel. Například díky tomuto skillu vylepšený stíhači ze Zuiho (T5 IJN CV) nedokážou porazit základní stíhače z Hosho (T4 IJN CV). Midway (T10 USN CV) má proudové stíhače, jednoznačně nejrychlejší ze hry. Díky tomuto skillu se stíhači z Lexingtonu (T8 USN CV) minimálně vyrovnají proudovým stíhačkám z Midwaye a minimálně budou ztráty 1:1, v horším případě dokáže i Lexington vyhrát. Tenhle skill je celkově absurdní a pokud plánujete vašeho kapitána použít na nějaké CV, kde budete používat stíhače, tak si ho musíte vzít. O 10% kratší reload oprav se hodí, ale pokud budete hrát alespoň jednu CV se stíhačema (tiery 9 a 10 100%), tak prostě potřebujete dogfighting.

Tip: Nevylepšujte stíhače na Zuiho, používejte ty základní, jinak budete pravidelně prohrávat duely 1v1 s Hosho.

Rank 4: Zde je pouze jeden skill, který stojí za zmínku.
„Aircraft Servicing Expert“ - +5% HP pro všechny vaše letadla, -10% času pro opravu a přezbrojení všech letadel. Naprosto nutné.

Rank 5: Pátá skupina 2 skilly vhodné pro CV.
„Concealment Expert“ -16% vzdálenost detekce vaší CV.
„Air Supremacy“ vám přidá 1 letadlo do letek stíhačů a DB (5 místo 4 u IJN CV a 6 místo 5 u USN CV), nepřidává letadlo do TB letek!

Pokud budete používat stíhače, tak je to jasné a jeden stíhač navíc vám dává ve vzduchu velkou výhodu. Pokud ale například chcete zůstat na nižších tierech IJN CV, kteří nepoužívají stíhače, tak bych asi volil Concealment Expert. Japonské CV mají samy o sobě malé vzdálenosti pro detekci a tento skill jim ještě o dost pomůže a umožní jim stát jen cca 3 km za hlavní flotilou a vysílat jednu letku za druhou. Poté co dosáhnete pátého ranku, ještě pořád máte možnost získat další 4 skilly pro vašeho kapitána. Ale zde se bavíme o úrovni milionů expů pro jeden další bod, volte rozumně :-) Já bych nejspíše vybral lepší AA za 1 bod, kratší dobu trvání požárů/zaplavení za 1 bod a -7% šanci na zapálení za 2 body.

ereoso.jpg
Klasické uspořádání skillů pro CV (všech 19 bodů).

-Vybavení
Vybavení pro CV je celkem jednoduché. Pokud používáte stíhače (a berete je vážně – takže především americké CV), tak první i druhý slot pro vybavení nabízí upgrady, které vám dají extra HP a extra DPS pro vaše stíhače. Pokud nepoužíváte stíhače, tak jediná použitelná věc v prvním slotu je extra životnost AA baterií, ale druhý slot má klíčový upgrade pro -10% času pro opravy a přezbrojení letadel. Toto je jasná volba pro všechny IJN CV a já bych jej volil i pro USN CV co nepoužívají stíhače a i pro tiery 9 a 10, které stíhače používají. Kratší doba letadel na lodi znamená větší potenciální dmg, co dokážete rozdat.
Třetí slot je odemknut na vyšších tierech a dává vám možnost upragu pro +5% rychlost vašich letadel a nebo +15% HP pro vaše bombardéry (TB i DB). Já určitě volím extra životnost letadel. Ve slotu pro životnost lodě osobně volím upgrade pro menší šanci na oheň a zaplavování. V dalším slotu u menších tierů jednoznačně upgrade pro rychlejší otáčení kormidla. To se hodí při duelech CV vs CV, ale i při uhýbání se všem ostatním lodím, ovšem na tieru 9 a 10, bych volil upgrade pro snížení doby trvání ohně a zatopení, tady už CV duely nejsou otázkou jednoho náletu a o úspěchu rozhoduje správný načasování použití oprav a často necháváte ohně / zaplavování vybrat si svoji daň, kratší doba se tudíž velmi hodí.
Poslední slot přibyde na vysokých tierech a nabízí upgrade, který snižuje viditelnost vaší CV o 10%  – jasná volba.

 

2vnrl3k.jpg

Všechny upgrady dostupné pro tier 10 CV.

 

73fknd.jpg
Doporučené vybavení pro tier 10 CV: +DPS stíhačů, -10% čas přezbrojení letadel, +15% HP bombardérů, menší šance na oheň a zaplavování, kratší doba trvání ohňů a zaplavování a zmenšení vzdálenosti na jakou jste detektovatelní.

Pokročilé
-Expy a z toho plynoucí priorita cílů

CV jsou považované za hardcounter bitevních lodí a teoreticky by tedy BB měly být vaším primárním cílem. Ale když se trochu zamyslíme nad tím, jak fungují odměny ve hře, tak zjistíme, že prioritizovat vše ostatní před BB je téměř lepší volbou.

V současné době totiž dostanete více expů pokud dvěma torpédy trefíte a potopíte torpédoborec. Ze zkušenosti vyplívá, že hra odměňuje především na základě počtu procent z celkových hp co jste ubrali. Pokud tedy zabijete torpédoborec  ze 100% až na nulu, tak dostanete víc expů než pokud udělíte 50000 poškození jedné bitevní lodi a on přežije. Asi není třeba zmiňovat, že čím vyšší tier tím lépe. Takový Sims je ideální cíl, je to tier 7 a budete ho potkávat i ve vašich CV pátého tieru, pokud nic nepokazíte, tak vám stačí jeden nálet s vašimi dvěmi TB a je po něm. Zatímco na potopení BB většinou potřebujete víc náletů.

Další výhodou je, že DD a ani CA často nepředpokládají, že půjdete po nich, oni vidí vedle sebe tlustou pomalou BB a říkají si, že on je jistě váš cíl. CA a DD také nemají skill na léčení (ok, s vyjímkou nejvyšších tierů CA), tudíž každý dmg, který obdrží je sakra bolí.

 

Co se týká expů tak je tedy dobré prioritizovat vyšší tiery a lodě, které dokážete zabít rychle. Ale co dopad na hru? Moje role je přece potápění BB, takhle prohrajeme… Když se nad tím zamyslíte, tak to není pravda. Pokud potopíte 3-4 CA/DD, tak najednou jsou ty BB nějak samy, vaše DD k nim můžou blíž. Navíc BB jsou většinou pomalejší než vy a bez CA, kteří by je kryli svojí AA jsou sedící kachny a vy si je v CV můžete kdykoliv ulovit. Navíc pokud TB použijete proti nepřátelským DD a CA, tak máte volné DB, jejich nejlepší použití je stejně proti BB. Díky manuálímu dropu dokážou pravidelně spustit 2 ohně. Jestliže se jedná o menší tier BB, tak stačí použít jednu DB, počkat až se opraví a použít druhou letku DB.

 

Poznámka: Toto platí především pro IJN CV. USN CV mají TB více neohrabané, trojnásobný čas na opravu a přezbrojení a až do tieru 9 mají pouze 1 TB. Riskovat tudíž většinu vašeho dmg na to trefit nějaké DD se nevyplácí. USN CV jsou díky jejich dobrému rozptylu torpéd skutečnými lovci bitevních lodí.

 

 

-Torpédové bombardéry

Trefit pomocí manuálního dropu TB nepřátelský lodě, které se nesnaží uhýbat není těžké a s trochou zkušenosti to zvládne každý. Situace se mění ve chvíli kdy se lodě snaží aktivně uhýbat. Teď se pojďme podívat jak se v takovou chvíli zachovat.

 

Zásadním „trikem“ je sledovat jeho pohyb a jen ho kopírovat. Jestliže zatáčí doprava, tak leťte kolem jeho levé strany a „předežeňte“ ho, pomocí klávesy alt sledujte úhel pod jakým by vaše TB zaútočily. Až se dostanete dostatečně před něj a máte ideální úhel – zadejte povel k útoku a sledujte tu zkázu :-) Mějte na paměti, že pokud letadla musí udělat ostrou zatáčku, tak trochu přeletí a ještě to pozmění úhel útoku, proto měňte pozici dropu až dokud se neuzamkne.  Pokud nejste na jeho levé straně, ale na pravé, tak musíte také kopírovat jeho pohyb, ale musíte zatáčku „víc utáhnout“ a opět sledovat úhel útoku. Mějte ale na paměti, že tohle platí hlavně pro menší tiery, kde AA není tak silná a můžete si nad cílem létat skoro neomezeně dlouho. Ale na vyšších tierech jsou vaše letadla podstatně rychlejší a nepřátelé méně obratní.

 

avsi39.jpg

Toto je situace, kdy se otáčí směrem od vás. Jestliže jste v bodě jedna a nepřátelská loď zatáčí, tak v tuto chvíli nemůžete torpéda odhodit, protože by šla pod takovým úhlem, že by se nepřítel většině z nich vyhnul. Proto zadejte vaším TB další povel a držte se vedle nepřítele. Až se dostanete před něj (bod 2), tak úhel pro drop bude takový, že torpéda ve vodě pojedou pod 90° úhlem k nepříteli. Ten je navíc v plné zatáčce a nemůže v tuhle chvíli změnit směr.

 

2gspsmx.jpg

St. Louis zatáčí doleva, já pouze sleduji, co dělá a držím se na jeho straně. Pomocí klávesy alt sleduji, jak se vzor pro manuální drop natáčí, až se dostane do požadovaného úhlu, tak zadám povel ke shozu torpéd. On doslova zatáčí do mých torpéd a je v plné zatáčce, tudíž už nemůže rychle změnit směr.

 

Tohle bylo pro případ, kdy nalétáváte od jeho zádi. Pokud nalétáváte od přídi, tak taktika je v podstatě stejná, držíte se na jeho boku a sledujete jeho pohyb a úhel dropu.

2ijou4z.jpg

V tomto případě jsem letěl přimo proti nepřátelskému Kongu. Na poslední chvíli jsem se rozhodl, že poletím „nad“ ním, rychle jsem letadla přesunul na sever a nyní již skoro letím vedle něj. Také se držím mimo dostřel jeho nejsilnější AA aury. Nyní upravím dráhu letu letadel, abych se držel na jeho boku a až bude úhel optimální, tak zadám povel k útoku.

 

2j0f5g1.jpg

Zatímco on se otáčel a snažil se vyhnout letce č. 4, tak dorazila letka č. 2, která ho má jako na talíři stále v zatáčce. Všimněte si, že stále kopíruji jeho trajektorii, stále se držím na jeho boku a jen čekám na vhodný okamžik pro drop.

 

Samozřejmě nejideálnější je útočit z obou stran, poté ať udělá cokoliv, tak vždy budete mít letadla v ideální útočně pozici. Pojďme se podívat na jednoho chudáka ve Warspite:

fp18uw.jpg

Přibližuji se od přídi, Warspite patří mezi nejvíce obratné BB ze hry a on zatáčí směrem ke mně (hraje dobře). Hned jak to vidím, tak jsem zadal letce č. 3 nový povel, poslal jsem ji trochu více doprava. Počítám s tím, že on bude dál točit doprava a tím letce č. 3 ukáže celý svůj bok.

14mayco.jpg

Stalo se přesně, co jsem čekal, letka 3 má nyní před sebou dokonalý cíl, Warspite je stále v plné zatáčce a dostane 3 zásahy. Všimněte si, že mezitím se s letkami 2 a 4 dostávám za něj a začínám kopírovat jeho pohyb.

wiu81h.jpg

Protože je stále v plné zatáčce (a letka č. 4 je uvnitř kruhu), tak ještě chvíli vyčkám, než zadám povel k dropu. V tuhle chvílí už letka č.2 může shazovat, je dál a je i dál od cíle – tj. mimo kruh.

 

Touhle taktikou dokážete pravidelně trefovat CA i DD. Jak už jsem říkal, většina DD neočekává že ty letadla letící nad nima by na ně zaútočila, tak se často ani nesnaží jim uhýbat dokud není příliš pozdě. Pokud se uhýbají, tak jejich AA je tak špatná, že nad nimi můžete létat velmi dlouho, dokud nenajdete ideální úhel pro drop. Na většinu DD kapitánů stačí 1 letka, kopírujte jeho pohyby, dokud se nedostanete do ideální pozice pro drop. Proti některým to nepůjde tak lehce, potom počkejte až přiletí druhá letka, každou pošlete na jinou stranu a tomu už se nevyhne. Na to, jak to vypadá v reálu doporučuji podívat se například na toto video (od Aerroona), stejně tak hezky ukazuje i použití manuálního dropu u DB (v další sekci k tomu řeknu pár slov)

 

 

-Střemhlavé bombardéry

Jak už jsem říkal, tak manuální drop u DB je težší na provedené a odměna za to často nestojí. Ale až plně ovládnete manuální drop torpéd, tak je na čase začít se učit manuální drop u DB. Proč? Manuální drop u TB přecejen má lepší výsledky než autodrop. Doporučuju ho používat ale jen proti BB a CV. Většina CA je moc obratná, o DD ani nemluvě. Pokud potkáte CA, který se neuhybá, tak určitě běžte pro manuální drop. Trefit BB a CV pomocí manuálního dropu je vlastně docela jednoduché. Pamatujte si, že DB nepoužíváme kvůli dmg, ale kvůli ohňům. Dobrý manuální drop DB by měl spustit dva ohně. Bohužel i tak je to čistě na RNG. Zažil jsem situace, kde ovál manuálního dropu byl menší než nepřátelská loď, tudíž by měli všechny bomby trefit ne? Nula zásahů… RNG u DB je občas do nebe volající, nicméně ve finále proti BB a CV se vyplatí používat manuální drop.

 

V podstatě na tom nic není, potřebujete nalétávat zepředu a nebo zezadu na nepřátelskou loď. Podobně jako u TB můžete letět kolmo k jeho dráze a sledovat jak se ovál dropu posouvá a těsně před tím než bude v optimální poloze zadat povel k útoku. Letadlo pak provede otočku do pravého úhlu a pokud jste povel zadali ve správnou chvíli, tak bude přesně v ose s BB. Pokud se váš cíl snaží vyhýbat, tak je to samozřejmě těžší a musíte o kus „přeletět“ aby úhel dropu odpovídal pozici lodi ve chvíli kdy shodíte bomby. Čím vyšší tier BB/CV, tím jednodušší manuální drop je, protože lodě ztrácí svoji obratnost.

 

4jb51z.jpg

Tady jsem viděl, že Myogi uhýbá doprava, proto jsem záměrně zaútočil pod takovým úhlem, že ovál dropu je lehce natočen směrem doprava.

 

Ideální je útočit zezadu, protože vaše zbližovací rychlost je v tu chvíli nejmenší a vy máte dost času najít ten správný úhel. Rozhodně doporučuji si obraz trochu přizoomovat, ať lépe vidíte co se děje. Útočit zepředu je těžší, protože vaše zbližovací rychlost je největší a máte tudíž o dost méně času reagovat na jeho pohyby.

 

-Jak funguje AA
Každý CV kapitán by měl vědět jak funguje lodní AA, ale také si alespoň přibližně pamatovat jaká loď má jak silnou AA a chovat se podle toho. Opět musím poděkovat Sharanovi z oficiálního fóra, který AA mechaniku objasnil, sepsal a dovolil použít jím vytvořené obrázky. Následující sekce bude asi poměrně dlouhá, ale tato mechanika není zatím tady na fóru popsaná a proto nění od věci se jí věnovat dopodrobna.

-AA ve WoWs je rozdělana do několika "aur" podle dostřelu AA děl. Pokud si rozkliknete u vaší lodě záložku AA, tak se můžete podívat jaké AA zbraně máte a jaký dostřel mají. Na obrázku je příklad lodi Baltimore (tier 9 USN CA):

zson04.png

Loď tedy má 3 AA aury, první s poloměrem 2,1km, druhou s poloměrem 3,5km a poslední s poloměrem 5km. Každá aura má vlastní DPS (damage za sekundu), které udělí nepřátelským letadlům jestliže se nachází uvnitř této aury. Situace, tedy vypadá nějak takto:
x43c69.jpg

Jestliže se letadlo nachází tam jak je označeno na obrázku, tak je uvnitř nejdelší a střední aury. Bude tedy dostávat 36+216=252 dmg za sekundu. Pokud obrázek překreslíme tak, aby zobrazoval výslednou DPS po součtu všech aur, bude to případ Baltimoru vypadat takto. Kdyby se letadlo nacházelo ve vzdálenosti menší než 2,1km od Baltimoru, tak bude dostávat 367 damage za sekundu.
2lbhv8y.jpg

Nadále už budu zobrazovat aury takto, tj. obrázky budu zobrazovat výslednou DPS v daném místě.

Hra nám nabízí možnosti jak vylepšit lodní AA, a to upgrady a kapitánské skilly. Dostřel AA se dá vylepšit o 20% pomocí kapitánského skillu a o dalších 20% pomocí upgradu. Síla (DPS) AA se dá vylepšit o 10% pomocí kapitánského skillu a o 20% pomocí upgradu.
10hsq3c.png23s6o7m.png

Finální hodnoty se vypočítají pomocí násobení, například dostřel nejdelší aury bude: 5km * 1,2 * 1,2 = 7,2km. Finální AA pro Baltimore se všemi těmito vylepšeními bude vypadat takto:
16ibh1t.jpg
Síla AA se dá dále zvýšit nastavením primárního cíle pro AA a koncentrováním palby na něj. To se dělá pomocí ctrl + kliknutí na danou letku. Tento cíl dostává o 50% více dmg. V případě pozice jako na obrázku 333 * 1,5 = 499,5 dmg za sekundu.

Baltimore je cruiser (křižník), který má možnost zapnout svůj speciální skill (Y), který způsobí paniku mezi letadly, zároveň ale zvýší účinnost nejdelší aury šestkrát (6x !!). Tento bonus se samozřejmě sčítá s bonusem z nastavení primárního cíle. DPS nejdelší aury se tudíž znásobí celkem 9x!
Mějte také na paměti, že hra modeluje střelbu AA děl a každé děla střílí jinak rychle. Největším aura patří takzvaným „dual purpose guns“, jde o děla, která mohou střílet jak na lodě, tak na letadla (proto také skill způsobující paniku letadel mají jen CA, které mají alespoň 2 DP děla). DP děla slouží i jako sekundární zbraně a automaticky útočí na lodě v jejich dosahu, toto ale nemá žádný efekt na AA, jestliže tyto DP děla jsou zaneprázdněna střelbou na lodě, tak nejdelší AA aura je stále plně funkční. DP děla střílí jednou za 5 sekund. Damage těchto děl tudíž nebude udělen letadlům každou sekundu, ale 5-ti násobný dmg bude udělen za 5 sekund. Děla středního dostřelu střílí každých 0,5s a dávají tudíž ½ jejich udávaného DPS každých 0,5s. Děla nejmenšího dostřelu střílí každých 0,1s (a dávají 1/10 udávaného DPS).

Zpět k modelovému příkladu, letadlo označené jako primární cíl při aktivované AA baráži a pokud bude mít náš Baltimore všechny upgrady a kapitánské skilly bude vypadat takto:

2q2qwk2.jpg

Asi je vám jasné, že vaše letadla by se neměly v okolí takovéto CA vyskytovat.

Nyní se podíváme jaká je interakce mezi AA a letadly. Vraťme se zpět k Baltimoru bez všech vylepšení. A představme si, že na něj útočí TB z Essexu (T9 USN CV), které mají 1960hp.
2mg8i9s.jpg

Letka amerických TB má šest letadel, HP uvedené v popisu letky jsou HP každého jednoho letadla (nikoliv celé letky). Letka je cca 3,2km daleko od lodi, tudíž na ní působí nejdelší a střední AA aura s celkovým DPS 252. 1960/252 ~ 7,8, tj. teoreticky každých 8 sekund bude sestřeleno jedno letadlo a sestřelit celou letku by trvalo cca 47s.

Stejně jako v každé hře od WG je i zde silná přítomnost RNG, všechny uvedené hodnoty DPS jsou průměrné. Přesný rozptyl RNG neznáme, ale v rámci AA se spekuluje i o 50%.

Tipy pro AA:
-AA aura může útočit pouze na 1 cíl, pokud pošlete více letek najednou, tak pouze jedna bude dostávat damage.
-AA preferuje cíle nebezpečné pro vaši loď. Tj. AA dá přednost TB letícím směrem k vaší lodi a bude ignorovat TB letící pryč od vás - pokud nenastavíte primární cíl pro AA.
-Aury mají kruhový průřez a ve 3D prostoru představují válec, nejsou oválné (tj. nekopírují profil lodi).
-Důležité: AA se nesčítá !!! Každá loď, každé letadlo vede svoji vlastní válku s letadly. Jestliže 3 lodě střílí na jednu letku letadel, letadla nebudou umírat 3x rychleji. Jedno letadlo zemře až loď A naakumuluje dostatek damage na sestřelení jednoho letadla. Stejně tak mezitím lodě B a C akumulují svůj vlastní dmg na této letce. Pokud například letadla mají 1960hp, loď A rozdala 1200dmg, loď B 1500 dmg a loď C 1000 dmg, tak žádné letadlo nebylo zatím sestřeleno.
-Důležité: dmg způsobený AA je zapomenut, jakmile letadla vyletí z AA aury. Jestliže AA naakumulovala 1800 dmg (a letadlo má 1960hp), letka se dostane mimo dosah AA a pak se vrátí, tak bitva začíná od nuly. To samé platí i pro stíhače, dmg jimi způsobený je také zapomenut jakmile se přestanou vašim letadlům věnovat.
-Důležité: Pozice AA děl na lodi nemá žádný efekt, AA je ve hře reprezentována jako aura. Je tudíž jedno jestli se k lodi s letadly přiblížíte z boku, nebo ze předu / ze zadu.

-Okraj mapy

Jak se lodě chovají na okraji mapy si vyzkoušejte. Taky si zkuste, jak se tam chová manuální drop. Manuální drop je možné provést jen tak, že kraj mapy bude ve středu kruhu – manuální drop tudíž ztrácí svoji hlavní výhodu, shození torpéd blízko před nepřátelskou lodí.

 

Poznámka: Stanovisko WG je takové, že kraj mapy funguje tak jak bylo zamýšleno, bug ani abuse to není. Uvažují o případné změně toho, jak se kraj mapy chová, ale určitě ne v nejbližší době.

 

Jak proti tomu bojovat? Manuální drop u DB se dá použít tak jako tak (a nebo prostě použijte automatickej), DB by navíc měli dorazit jako první, tudíž ho zapalte. S TB je to horší, buď musíte mít dost zkušenosti a sledovat jak se „klouže“ po okraji a shodit na správné místo, nebo použijte autodrop. Manuální drop na okraji má však jednu zajímavost – zobrazí se vám výchozí bod a můžete ho tahat po kruhu tak jako by jste používali autdrop. Zádáte-li tedy manuální drop u hrany a přetáhnete výchozí bod na druhou stranu, tak letadla vyletí z mapy a zaútočí ze směru, který jste jim zadali. Díky tomu jste schopni útočit ze všech úhlů, dá se tak eliminovat i hlavní výhoda kraje - drop na delší vzdálenost. Tím, že střed dropu nedáte až ke kraji, ale kus dál, tak po otočení dosáhnete klasické malé vzdálenosti od místa dropu k cíli.

A teď k tomu zajímavému… Letadla se dají dostat za kraj mapy – v tu chvíli zmizí z minimapy a nikdo je na minimapě neuvidí. Můžete tak s nimi nepozorovaně letět a zkusit někoho přepadnout (nepřátelskou CV).

 

Nejrpve zadáme manuální drop u kraje mapy, rychle přesuneme výchozí body na druhou stranu.

2pq0t2a.jpg

 

Letadla tak vyletí mimo mapu, nyní rychle zadáme pokyn k letu někam ke kraji kruhu, co nejdále od nás.

2vjbmdi.jpg

Tady jsem kliknul do rohu mapy, nemůžete jim zadat příkaz k pohybu mimo hranice mapy, ale když kliknete někam dost daleko, tak jim chvíli potrvá, než opět vletí zpět do mapy (všimněte si, že letí dolů, ale také směrem zpět dovnitř mapy). Taky si všimněte, že nevidíte ikony mých TB na minimapě.

 

Nyní postup zopakujeme a znovu všem letadlům zadáme manuální drop a opět přesuneme výchozí body mimo mapu:

sbu5qc.jpg

 

A tady už je výsledek, letadla letící mimo mapu, všimněte si, že teď už se zpět neblíží ke kraji mapy. Samozřejmě na ně nezapomeňte, jinak doletí k místu shozu a shodí torpéda jentak do prázdných nod.

mrp7px.jpg

Link to comment
Share on other sites

doplněny části o tom jak na lodě, které se aktivně vyhýbají, něco málo k DB a proč útočit na DD a CA místo BB je často lepší volbou.

 

Až přijdu na to jak založit tréninkovou místnost abych mohl nascreenovat jak vybugovat letadla mimo mapu, tak dodělám i část o kraji mapy. Z nějakého důvodu replaye nezobrazují povely letadlům, tudíž z replaye se to nascreenovat nedá.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sice se to úplně netýká CV, ale když už je ta AA mechanika popsaná tady...

 

 

Dávám zde ke stažení jednoduchej excel, který počítá sílu vaší AA (zadáte informace o lodní AA do zelených políček - dostřel a DPS a jaké moduly / skilly pro zlešení AA máte) a uvidíte finální hodnoty AA, rozdíl když označíte primární cíl a pokud zapnete speciální skill CA. Je to sice v AJ, ale snad je to dost intuitivní.

 

https://www.dropbox.com/s/izx4zlwt9dtioeb/AA.xlsx

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...