Přejít na obsah

Upgrade PC


Georg_CZ

Recommended Posts

Díky, vypadá to slušně.

Pokud by si chtěl ještě nějakou obyč vypalovačku, tak jsou tam za pár stovek, což by bylo jen lehce nad limit. Ještě by se dalo ušetřit na skříni např. tato je ještě o 300 stovky levnější https://www.czc.cz/zalman-z3-plus/133910/produkt , ale to už záleží podle osobních preferencí. Je to jen základ, takže bych nečekal nějakou kvalitu, ale fungovat to bude.  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ten procesor má TDP 51W, kupovat na něj nějaký chladič je ve své podstatě zbytečnost. 

Jednak ten procesor nemá připájený heatspreader a je mezi CPU a heatspreaderem jen "pasta", takže si teplotama o moc nepomůže, maximálně si lehce pomůže hlučností. 

Chladič bych bral jen v případě, že si vezme nějakou desku co mu umožní přetaktování té i3 6100, nevím jestli ta deska co tam je to zvládá(nezjišťoval jsem to).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V téhle ceně a u tohoto procesoru to prostě žádná nouze není. Stejnej chladič je i u i5 / i7 procesorů. Co jsem tak zjišťoval, tak ten stock chladič je na tomhle procesoru i kolikrát tišší řešení než nějaký levnější chladič.

To už je pro něj určitě lepší koupit rychlejší RAM který budou mít aspoň vliv na výkon toho CPU, né jako ten chladič. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

BOX by měl v pohodě stačit a troufám si i říct, že nebude ani moc hlučný. Testy určitě někde budou. Sice takový chladič tipu Fera 3 by byl lepší, než ten BOX, ale limit je limit. Ohledně RAM paměti, u této sestavy je maximální takt jasný a to 2133 Mhz, jelikož má deska B150 chipset, který nepodporuje taktování jak CPU tak ani RAM. Bohužel za 10k se nedá složit nic lepšího, možná tak jedině z bazaru. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo tak to sorry, nedíval jsem se co tam je za desku a že podporuje max jen 2133MHz. Možná by se vyplatilo trochu přesáhnout limit a vzít desku s chipsetem Z170, protože do budoucnosti by to bylo určitě mnohem lepší(větší frekvence pamětí + možnost taktovat), ale pokud fakt přesáhnout nechce, tak bych to nechal asi tak jak je to složený no. 

Za cca 800,- by mohl mít lepší desku, ale jak říkám pokud je limit fakt na těsno, tak co se dá dělat. Ono by ten limit po takových částkách šel zvedat furt:-D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo tak to sorry, nedíval jsem se co tam je za desku a že podporuje max jen 2133MHz. Možná by se vyplatilo trochu přesáhnout limit a vzít desku s chipsetem Z170, protože do budoucnosti by to bylo určitě mnohem lepší(větší frekvence pamětí + možnost taktovat), ale pokud fakt přesáhnout nechce, tak bych to nechal asi tak jak je to složený no. 

Za cca 800,- by mohl mít lepší desku, ale jak říkám pokud je limit fakt na těsno, tak co se dá dělat. Ono by ten limit po takových částkách šel zvedat furt:-D

No kdyby plánoval někdy v budoucnu upgrade na procesor i5 nebo i7 řady Kááá, tak by se mu Z170 deska určitě vyplatila. Pro i3 (nonK), které nejde taktovat ani na sebe lepší desce je to ovšem totální zbytečnost. Jo někde jsem četl, že některé  desky od Asusu a AsRocku podporují (podporovali) taktování i nonK procesorů přes BCLK, ale taky jsem četl, že už to Intel zatrhl a v novějších verzích BIOSu už to nelze.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Frekvence paměti je léta "zbytečný" údaj. Taktování pamětí jakbysmet.RAM nemá (krom dostatečné kapacity) na výkon PC prakticky žádný vliv (pochopitelně mluvím o DDR 3/4).

Pochopitelně to není pravda, stačí se podívat na ty videa co jsem poslal. Ano u hodně her to nemá vliv na výkon, ale poslední dobou se objevují hry kde to má na výkon dost velký vliv a stačí se podívat na ty videa co jsem tu hodil. Existují o tom desítky článků a spousta her je v těch videích vynecháno. 

Třeba Fallout 4 2965270-1314746615-RAM.p.jpg

1. článek http://www.techspot.com/review/1089-fallout-4-benchmarks/page6.html

2. článek http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2015-intel-core-i3-6100-review

No kdyby plánoval někdy v budoucnu upgrade na procesor i5 nebo i7 řady Kááá, tak by se mu Z170 deska určitě vyplatila. Pro i3 (nonK), které nejde taktovat ani na sebe lepší desce je to ovšem totální zbytečnost. Jo někde jsem četl, že některé  desky od Asusu a AsRocku podporují (podporovali) taktování i nonK procesorů přes BCLK, ale taky jsem četl, že už to Intel zatrhl a v novějších verzích BIOSu už to nelze.

Jasný to je to o čem mluvím, pokud bude v budoucnu někdy brát i5 nebo i7 v K edici, tak se ta relativně malá investice dost vyplatí. 

BCLK jde taktovat furt nebo ještě do nedávna šlo i v novém biosu a dost výrobců desek se tím chlubilo, teď nevím, musel bych se zeptat třeba na pctuningu nebo někde jinde. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Frekvence paměti je léta "zbytečný" údaj. Taktování pamětí jakbysmet.RAM nemá (krom dostatečné kapacity) na výkon PC prakticky žádný vliv (pochopitelně mluvím o DDR 3/4).

Nedávno jsem kupoval nové ramky a pak je otestoval. Ve hrách, co mi plně vytěžovaly CPU, byl nárust až 20% FPS.

Vstiek.jpg?ver=0

Ale měl jsem ty původní paměti hodně pomalé. K i3-6100 bohatě stačí paměti 2133MHz +

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A jak se na tom projevi casovani? Protoze co se ted divam na DDR4 tak vsude vidim CL12-15 a ty tam mas CL9.

To jsou ještě DDR3, po pěti letech jsem konečně taktnul i5-2500K a zjistil že jej původní paměti dost brzdí, s časováním jsem si moc nehrál, šel jsem po frekvenci.  DDR4 mají tu latenci trošku horší ale pokud nebude taktovat, tak mu 2133MHz na dvojjádro stačí ne ?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nepřesvědčíte mě. K platformě s i3 stačí v pohodě levnější RAM. Aktuálně na czc a alze nekoupíš DDR4 s menší frekvencí, než 2133 (uznávám, že Vaše testy s 1333mhz jsou vypovídající, ale zkrátka se neprodávají). Takže 2133 mhz považuji jako základ, který bude stačit. Ušetřenou tisícovku za nějaký 3000+ mhz s agresivní latencí je lepší vrazit do gpu či cpu.

 

Ale nemusel jsem tak agresivně argumentovat, to zase joo..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ono to nejsou DDR4, ale DDR3 to na 1333, protože platforma 1151 má podporu jak DDR3L tak DDR4. 

Rozdíl mezi DDR4 2133 a DDR4 3066 je u i3 6100(tj. to co tu má "složený"): 

~10fps GTA V

~16fps Witcher 3

~14fps Farcry 4

atp... Nebudu to všechno vypisovat, jde to vidět v těch videích co jsou nahoře.

Rozdíl ceny je 300, samozřejmě by musel mít lepší desku... 

https://www.czc.cz/kingston-hyperx-fury-black-8gb-2x4gb-ddr4-2133/167692/produkt 2133MHz za 1096,-

vs

https://www.czc.cz/g-skill-ripjaws4-8gb-2x4gb-ddr4-3000mhz/180530/produkt 3000MHz za 1399,-

 

Tady jsou rozdíly mezi 2133 a 2666: http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2015-intel-core-i3-6100-review

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo tak to určitě. Jen George ví jestli bude časem upgradovat grafiku a potom třeba za rok nebo 2 procesor. 

Každopádně jestli má v plánu v budoucnosti upgradovat, tak si myslím, že by se třeba 1000 - 2000 vyplatilo přihodit a vzít lepší desku a rychlejší RAM, aby potom neřešil, že si koupí odemčenou i5, i7 a že jí nemůže ani popohnat(přetaktovat) a výkonovej nárůst nebyl takovej jakej předpokládal. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Deska má podporu pouze DDR3 RAM. A s DDR4 RAM bych bral spíš časování CL15 nebo 14, pokud chceš 16GB a 2x8GB moduly tak za vyšší frekvence zaplatíš mnohem víc. 

RAM teda jako alternativu https://www.czc.cz/kingston-hyperx-fury-black-16gb-2x8gb-ddr4-2133_3/188510/produkt - CL14, ale o kousek nižší frekvence 

Toto je nejlacinejší deska s DDR4 a Z170 chipsetem: https://www.czc.cz/asrock-z170a-x1-intel-z170/184498/produkt

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Načítání
×
×
  • Vytvořit...