Přejít na obsah

Střelné a jiné zbraně (co máme nebo nemáme doma)


waisik

Recommended Posts

Několik dnešních zpráv :

 

Holandský návrh byl právě schválen Radou ministrů. Tím je hotova verze Evropské rady. Naše snahy o ochranu práv držitelů legálních zbraní se tedy nyní zaměří na Evropský parlament, bez jehož souhlasu nemůže nová verze Směrnice začít platit.

 

The Council of Ministers has approved the General Approach with only Czechia and Poland rejecting it (two countries with balls) and Slovakia, Malta and some others asking for changes. Finland, Sweden and the UK fully supported the text. The Commission expressed its disappointment that the text wasn't as ambitious as it should have been.

"Česká republika a Polsko proti, Slovensko, Malta a další žádající úpravu. Finsko, Británie a Švádsko pro. Komise je zklamaná, že návrh není tak rozsáhlý a ambiciózní, jaký by podle nich měl být"

 

A k tomu Švédsku :

 

Švédský ministr vnitra vyšetřován ústavněprávním výborem parlamentu

Ústavněprávní výbor švédského parlamentu před dvěma dny zahájil vyšetřování ministra vnitra pro podezření z porušení povinnosti uložené parlamentem. Obdobně jako náš ministr vnitra, i švédský dostal od parlamentu jasné pověření oponovat všem změnám Směrnice o zbraních, které by vedly k omezení práv držitelů legálních zbraní. Švédský ministr tak ale neučinil, některá naopak navrhl.

I přesto tento politik právě v této chvíli jedná v Lucembursku o schválení holandského návrhu, a je prakticky jisté, že bude hlasovat pro.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 3 months later...

Pánové, nedávno jsem si pořídil Berettu 71 a včera jsme ji byli zastřílet na střelnici... Sice to je ráže "jen" .22 LR, což asi milovníci "***** velkejch kanonů" neberou, ale jinak je to super zbraň. Pořídit se dá v rozumným stavu kolem čtyř tisíc a s kamarádem jsme se shodli, že co se "srandy při střelbě" týče, tak je zábavnější, než CZ 75 Compact, se kterou jsme tam chodili blbnout doteď.

 

Takže pokud by někdo chtěl levnou pistoli na střelbu pro zábavu (a mimochodem asi i celkem fajn na skrytý nošení, je fakt malá a lehká) a nevadila mu občas problematická dostupnost ND (protože ten kvér se vyráběl do roku 1985), tak můžu vřele doporučit. Holt hoši z Mossadu si ji neoblíbili jen tak :-D

 

http://www.strelci.com/?p=621

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové, nedávno jsem si pořídil Berettu 71 a včera jsme ji byli zastřílet na střelnici... Sice to je ráže "jen" .22 LR, což asi milovníci "***** velkejch kanonů" neberou, ale jinak je to super zbraň. Pořídit se dá v rozumným stavu kolem čtyř tisíc a s kamarádem jsme se shodli, že co se "srandy při střelbě" týče, tak je zábavnější, než CZ 75 Compact, se kterou jsme tam chodili blbnout doteď.

 

Takže pokud by někdo chtěl levnou pistoli na střelbu pro zábavu (a mimochodem asi i celkem fajn na skrytý nošení, je fakt malá a lehká) a nevadila mu občas problematická dostupnost ND (protože ten kvér se vyráběl do roku 1985), tak můžu vřele doporučit. Holt hoši z Mossadu si ji neoblíbili jen tak :-D

 

http://www.strelci.com/?p=621

JJ taky jsem si jí pořídil jako první zbraň po zkouškách. Není problém na střelnici najednou vystřílet  100 nábojů vhledem a k jejich ceně  je to v úplně pohodě :-) Momentálně jsem nahlodán touto zbraní, ktará by byla jako moje druhá zbraň, je totiž v v brutální akci skoro za polovic původní ceny, ale ta ráže :-Dhttp://www.armyarms.cz/cz-tt45-pvd-e1181.html

Nemáte s ní někdo zkušenosti?

 

Jo taky scháním k té malorážkové beretě druhý zásobník, ale dávat za něj 1 200 Kč fakt nechci, nevíte náhodu, kde by se dal sehnat levněji?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

JJ taky jsem si jí pořídil jako první zbraň po zkouškách. Není problém na střelnici najednou vystřílet  100 nábojů vhledem a k jejich ceně  je to v úplně pohodě :-) Momentálně jsem nahlodán touto zbraní, ktará by byla jako moje druhá zbraň, je totiž v v brutální akci skoro za polovic původní ceny, ale ta ráže :-Dhttp://www.armyarms.cz/cz-tt45-pvd-e1181.html

Nemáte s ní někdo zkušenosti?

 

Jo taky scháním k té malorážkové beretě druhý zásobník, ale dávat za něj 1 200 Kč fakt nechci, nevíte náhodu, kde by se dal sehnat levněji?

 

Ad TT45, tedy něco je:

 

http://zbranekvalitne.cz/forum/viewtopic.php?t=5314

 

Ad zásobník k Berettě - jo, asi to je kvůli tomu, že ji používal Mossad, tak ceny zásobníků jsou jak od Žida :-D Navíc dost často je to druhovýroba s plastovou botkou a když už tak bych chtěl origoš s kovovou... a ony jako jsou, to ne že ne, ale asi to budou pomalu podpultovky :-D Třeba já jsem měl problém u tý svojí, že mi po vystřílení zásobníku nezůstával závěr vzadu, což velmi často bývá problém zásobníku. V obchodě, kde jsem Berettku koupil, měli v e-shopu jen zásobníky s plastovou botkou. Přijdu tam, že mám ten a ten problém, borec hmm hmm, to bude zásobníkem, momentík... no a přijde a podává mi jinej, novej zásobník s kovovou botkou :-D Ale zatím mi ten jeden zásobník nevadí, uvidíme časem ;-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 2 months later...

Zdar vespolek,

uvažuji o koupi druhé zbraně opět samonabíjecí pistole ovšem ráže 9 mm. Včera jsem byl vyzkoušet na střelnici několik samonabíjecích pistolí a rozhoduji se mezi

čízou CZ 75 P-07 http://www.e-myslivost.cz/detail/zbrane/kratke-zbrane/pistole-ceska-zbrojovka-cz-75-p-07.html

nebo glockem 19  http://www.e-myslivost.cz/detail/zbrane/kratke-zbrane/pistole-glock-19-compact-raze-9x19.html

Slušně jsem se trefoval ze slovenské pistole Grand-Power K 100  http://eshop.qins.cz/qins-cz/eshop/15-1-GRAND-POWER/0/5/1794-Grand-Power-K100-Mk12-Standard. Ta mi ale už přišla těžší do ruky a má trochu jinou konstrukci hlavně (dynamický závěr).

Na netu věčné téma čízy kontra glocky. Máte s těmito zbraněmi někdo větší zkušenosti?

Nebo by jste mi dopuručili něco jiného?  Jde mi o skryté nošení zbraně k sebeobraně a občasnou střelbu na střelnici.

Děkuji za jakékoliv postřehy a nápady.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ola,

měl jsem Glock 19, Glock 17, Glock 42 a momentálně ponáším Glock 22 4gen. tedy ráže .40SW.

Z toho tedy asi vyplývá co bych Ti doporučil. 

Takže to ještě vezmu obecněji. Vzhled, zbraň by se nám měla líbit. Funkčnost a spolehlivost, prostě když kvér už musím tasit, tak bych z něj měl být schopen i vystřelit.

Takže tři mé železné zásady, ke kterým jsem dospěl po nějakých těch letech s kvérem u pasu.

Měl bych být schopen spolehlivě použít zbraň jednou rukou, tedy náboj v komoře. Kvér zásadně bez manuální pojistky, to je čiré zlo. Pouzdro taktéž bez pojistky, tedy kydex.

Za mě tedy Glock 19 jasná volba. Pokud bys chtěl fakt prcka, tak i Glock 43 není nejhorší.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Evropský parlament schválil navrhovanou směrnici o omezení legálních zbraní, takže vy co chcete ještě nabýt budoucí zakázané zbraně, máte na to už jen max. 15, resp. 30 měsíců ....

https://www.europarl.europa.eu/news/cs/news-room/20170308IPR65677/parliament-approves-revised-eu-gun-law-to-close-security-loopholes

 

Je to opravdu tak, že tzv. princip "grandfatheringu", tedy možnost nechat si (po novu) zakázanou zbraň bude platit pro ty, kteří budou oprávněnými vlastníky inkriminovaných zbraní ke dni uvedení tohoto předpisu do našeho práva (tj. těch max cca 15 měsíců, i když třeba Váňa v Událostech, Komentářích včera říkal, že se to pomalu nedá stihnout)? Nebo ten rozhodný okamžik nastane dřív? Ví to někdo jistě? Případně mohl by mi to nějak ozdrojovat? Od včerejška se snažím zjistit, jestli má smysl ještě vyvíjet aktivitu směrem k získání vz. 58 nebo něčeho podobného. Bohužel dřív to nešlo - musel jsem nejprve vyřešit budoucí uložení :-( Tak bych potřeboval vědět, jestli mám ještě šanci si "kosu" nechat, nebo už smolíka. Dík! ;-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

15 měsíců je na přijetí směrnice do "národních" zákonů, 30 měsíců je pro účinnost takto novelizovaných zákonů ...

jj, někteří politici se vyjádřili ve vztahu, že vzhledem k tomu, že směrnice musí být přeložena do ČJ (a už se objevily první překladatelské perly: zásobník vs sklad ...), MV jako gestor současného zákona ji bude muset analyzovat a navrhnout zapracování, resp. novelu či nový zákon o zbraních, bude to muset projít připomínkovacími řízeními apod., legislativním procesem (poslanecká sněmovna, senát, prezident) a vzhledem k tomu, že se blíží volby, které budou opět patové je dost možné, že to v kombinaci s obstrukcemi (doufám !!!) prostě nesplníme ... v ideálním případě bychom to mohli prostě ignorovat (jako Slovensko kvóty, Německo pomoc Řecku, Francie a Itálie schodky rozpočtu ...)

ale taky se může stát, že to bezpáteřně přijmeme a ještě tvrději (i když to by byla politická sebevražda)

 

dokud nebude implementována norma u nás, postupuje se podle současného právního řádu, neexistuje retrospektiva co se týče pohledu zákona

takže chce-li někdo samonabíjecí pušku / kulovnici z upravené původně armádní samočinné zbraně (tedy Samopal vz. 58, M16 / M4, zbraně AK ...), případně i kratší než 60 cm a používající zásobníky o kapacitě více jak 10 (dlouhé zbraně) resp. 20 nábojů (krátké zbraně), tak si pospěšte ... když už ji máte, měla by se na vás vztahovat výjimka poté, co bude směrnice implementována

odhadovaný čas k získání legální zbraně, resp. zbrojního průkazu v dnešních dnech je odhadem 2-3 měsíce

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ze stránek "Legis Telum", slovenské obdoby našeho LEXu:

 

"podla posledných informacii by Rada mala schvalovat smernicu koncom Aprila a nasledne bude smernica publikovana vo vestníku. Grandfatheringova dolozka by teda mohla byt casovo ohranicena zhruba koncom maja - zaciatkom juna ale to je len hruby odhad. Presny datum bude mozne urcit az po publikacii smernice vo vestníku."

 

Takže tady to vypadá, že by pro grandfathering mělo být rozhodné datum výrazně dříve, než za těch 15 měsíců...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Takže podle LT (člověk co se k tomu vyjadřuje je právník a i to tam podpořil citací) to opravdu vypadá tak, že rozhodným datem pro grandfathering bude okamžik uveřejnění té europíčoviny v eurověstníku. Takže kdo nevěří, ať tam běží. Já osobně v pondělí běžím na místně příslušné oddělení PČR s žádostí o povolení k nákupu :-D

 

Kdyby měl někdo nějaký tip, co je dobré koupit (přemýšlím o vz. 58) a je někde skladem, uvítám jej. Bohužel CZ 858 Tactical zůstane už asi nesplněným snem :-(

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky... Dřív na 858 bohužel nebyl prostor, čas ani finance, teď zase není dostupnost :-D Jinak 858 bohužel asi bude fakt mimo hru, údajně od února nedodávají ani na podnikovky CZUB, takže se musím mrknout jinde a po něčem jiným...

 

Každopádně zcela konkrétní dopad eurosměrnice zatím je, že ten, kdo zatím byl celkem spokojený se dvěma pistolema (já), si honem rychle pořizuje (dokud ještě může) samonabíjecí pušku :-D Gratulace, eurobolševici, fakt skvělý opatření...

 

No a pro úplnost, mezitím ve Francii, sedmnáctiletej cápek střílel ve škole... jistě "legálem":

 

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/432321-student-ve-francouzske-skole-postrelil-tri-lidi-vcetne-reditele.html

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ze stránek "Legis Telum", slovenské obdoby našeho LEXu:

 

"podla posledných informacii by Rada mala schvalovat smernicu koncom Aprila a nasledne bude smernica publikovana vo vestníku. Grandfatheringova dolozka by teda mohla byt casovo ohranicena zhruba koncom maja - zaciatkom juna ale to je len hruby odhad. Presny datum bude mozne urcit az po publikacii smernice vo vestníku."

 

Takže tady to vypadá, že by pro grandfathering mělo být rozhodné datum výrazně dříve, než za těch 15 měsíců...

 

nechci to nijak rozporovat, nejsem právník, ale v ČR platí české právo a směrnice bude platit až v okamžiku, kdy bude implementována právě do českého práva (a na to je právě těch 15, resp. 30 měsíců), takže pochybuji o květnu / červnu 2017 ... ani logicky to tak být nemůže, směrnice není v českém jazyce, na základě čeho by byla vymáhána? není uveřejněna v (české) sbírce zákonů ...

 

vyjádření gestora zákona o zbraních, MV http://www.mvcr.cz/clanek/prehled-moznych-dopadu-revize-evropske-smernice-o-zbranich.aspx, všimněte si slova MOŽNÝCH

 

a znova opakuji, v českém právu neplatí retroaktivita, tedy zákony neplatí zpětně

 

co se týče nákupu, doporučuji obchod Zelený sport, od něj pochází většina bývalých armádních zbraní (vyjma 58)

v na Praze IV je momentálně čekací doba 3 týdny ...  :-(

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Co se týče Sa58/858 Tactical/Gazela/atd... vypadá to zatím špatně (a nejen díky chystané legislatívě). ČS armáda pro letošek zatím nevypsala žádné výběrové řízení pro odkup zbraní, takže není z čeho předělávat na civil verze. Pokud se naskytne nějaká koupě bazarovky/komise doporučuji zájemcům využít. Ještě jsou nějaké kusy na předělávku různě po firmách, ale ti buď nemají kapacity a nebo neví jestli do toho nyní ještě jít.

V Zeleném sportu to už mají taky pěkně přebrané, ale ještě se tam něco najít dá

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No já se jdu dneska podívat na jednu předělanou "kosu" od Perun Arms, konkrétně PA 580 Pi (s boční lištou a pevnou pažbou), tak uvidíme...

 

Jinak nějaké 858 Tactical by prý "měly být" k dispozici koncem měsíce v podnikovce CZUB v Praze.

 

@FiBe: Opět si dovolím zacitovat odpověď Legis Telum na můj dotaz:

 

vid text smernice - "4a. Členské štáty môžu rozhodnúť, že sa potvrdia, obnovia alebo predĺžia povolenia na poloautomatické strelné zbrane zaradené do bodu 6, 7 alebo 8 kategórie A v prípade strelnej zbrane, ktorá bola zaradená do kategórie B a bola zákonným spôsobom nadobudnutá a zaevidovaná pred ... [dátum nadobudnutia účinnosti tejto pozmeňujúcej smernice], ak sú splnené ďalšie podmienky stanovené v tejto smernici. Členské štáty tiež môžu umožniť nadobudnutie takýchto strelných zbraní ďalším osobám, ktorým bolo udelené povolenie členskými štátmi v súlade s touto smernicou v jej znení zmenenom smernicou Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/..."*.///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////"Článok 3
Táto smernica nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jej uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie." bd

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@FiBe: Opět si dovolím zacitovat odpověď Legis Telum na můj dotaz:

 

vid text smernice - "4a. Členské štáty môžu rozhodnúť, že sa potvrdia, obnovia alebo predĺžia povolenia na poloautomatické strelné zbrane zaradené do bodu 6, 7 alebo 8 kategórie A v prípade strelnej zbrane, ktorá bola zaradená do kategórie B a bola zákonným spôsobom nadobudnutá a zaevidovaná pred ... [dátum nadobudnutia účinnosti tejto pozmeňujúcej smernice], ak sú splnené ďalšie podmienky stanovené v tejto smernici. Členské štáty tiež môžu umožniť nadobudnutie takýchto strelných zbraní ďalším osobám, ktorým bolo udelené povolenie členskými štátmi v súlade s touto smernicou v jej znení zmenenom smernicou Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/..."*.///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////"Článok 3

Táto smernica nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jej uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie." bd

 

takže citace z https://www.euroskop.cz/9017/sekce/cr-a-evropska-legislativa/Zatímco nařízení je akt s přímým účinkem a stává se součástí právních řádů členských států ihned po svém přijetí na úrovni EU a po vstupu v platnost publikací v Úředním věstníku, směrnice je ve lhůtě stanovené obvykle samotnou směrnicí implementována do právního řádu členských států pomocí příslušného vnitrostátního právního aktu).

takže 15, resp. 30 měsíců (to je v té směrnici přímo napsané) a do 24 měsíců má být revize (resp. bude následovat další utahování šroubů ...) - tzn. že než přijmeme tuto, bude schválena jiná

 

citace ze směrnice je hezká, ale mohu poprosit o oficiální překlad ze stránek parlamentu EU?

protože se například mluví o automatických a poloautomatických zbraních, ale tyhle termíny český právní řád ani nezná ...

dál cituješ, že "Členské štáty môžu rozhodnúť, že sa potvrdia, obnovia alebo predĺžia povolenia ...", takže je to na členských státech, tedy na ČR

 

samo MV píše o MOŽNÝCH dopadech, protože neví, nezná oficiální překlad - českou verzi ... a bude to pravděpodobně MV, kdo by měl předložit nový zákon o zbraních, který bude v souladu se směrnicí

Upřímně podpořím jakoukoli stranu, která do toho bude chtít hodit vidle a prostě to bude ignorovat

 

 

Ale souhlasím s tím, že čím dříve, tím lépe, teď nastane obrovská poptávka a budou dlouhé čekací doby u PČR na ZP, nákupka a registrace

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Načítání
×
×
  • Vytvořit...