Přejít na obsah

Návrat k modelařině - Šotkův Tiger


Šotek

Recommended Posts

Tak, po hodně dlouhé době jsem se vrátil k modelařině. Z letadel 1/48 jsem přešel na vojenskou techniku 1/35, hlavně WW2. Čím jiným začít než Tigerem. Zatím je model v tomto stavu, učím se zcela nové techniky. Dřív jsem letadlo slepil a nabarvil, tím to končilo. Nyní airbrush, patina, wash, weathering apod. Je to sranda, boj s airbrushem už tolik ne. Ale i začátečník udělá lepší nástřik než pokročilý štětečkář.

 

Tiger bude v zimní kamufláži z ruské fronty.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Guest DinDin_snr

Jo klasika plastikova stavebnice. Je od Academy, nechtel jsem pro zacatek drahou od Dragonu nebo Tamyia. Je tam trosku znat ze stavebnice stoji pulku, ale cajk... Ono nastesti patina, wash, weathering apod. hodne "preslapu" zamaskuje :)

Vloni na podzim jsem řádil služebně ve firmě EDUARD, což je výrobce modelových stavebnic. Měl jsem pak možnost si projít jejich sklad a „síň tradic“. Některé modely měli jen tak složené, ale některé byly profesionálně udělané, včetně kamufláže. No a při té příležitosti mi vykládali, jak udělali kompletní sérii II. světové a šli s tím na veletrh do Německa. Hned zaznamenali obrovský úspěch. Ale zakrátko za nimi přišla na stánek místní konkurence a řekli jim, ať okamžitě vypadnou. No a když nevypadli, tak na ně zavolali policii a nechali komplet celou jejichz exposici vyklidit. A proč? No protože tam měli tu sérii z II. světové války. A německé modely měli na sobě samozřejmě přesnou kamufláž, vč. znaků (jenž se tehdy používaly) a byly to velmi přesně udělané modely. Ale to právě byla ta záminka pro konkurenci, která využila služeb své policie, jenž pak aktivně konala… :wallbash:

 

 

Jinak vyrábějí zakázkově některé komponenty pro tamyia a další. Jedná se například o různé doplňky k modelům, jako jsou přístrojové panely a pod. (právě na tom jsem lehce participoval)… :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Guest DinDin_snr

Jo, Eduard je fajn firma, hlavně když začínala, tak letadla z WWI byla hodně dobrá.

 

Jinak je to trošku k smíchu, že nejde koupit technika z WWII se svastikou, co by to bylo za podporu nacismu ???

přesně tak, je to demence a záminka k buzeraci. Ale je to zároveň ták kytičkové a sluníčkové…

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Guest DinDin_snr

nebo nejlepší je, když na krabičku samozřejmě kresbu letadla s hákáčema nedají - kvůli propagaci a dovnitř  dají obtisky kde je hákáč rozpůlený :)

no, nevím. Když na krabičku dají obrázek, kompletní obrázek celého letadla, tak ten tam je z několika důvodů. Předně ukazuje co je uvnitř krabičky a jak to letadlo vypadalo kvůli vybarvení modelářem. Obtisky už se dávají snad jen pro ty nejnižší modelářské úrovně. Ale rozhodně tam obrázek není kvůli propagaci nějaké ideologie! Z toho důvodu by měli zkartovat všechny historické knihy a učebnice dějepisu? Jen pro to, že tam je obrázek Hitlera?

Na té výstavě měli celou exposici hotových modelů. To znamená, že vedle Hawkerů, Blackburnů, Glosterů, Spitfirů, Jakolevů, Migů, Lavočkinů a tak dále — byli i Messerschmitty, Heinkely a tak dále. No a samozřejmě že letadla měla na sobě namalovány tehdy používané výsostné znaky a symboly. To k tomu prostě patří a tak to prostě bylo, no…

Za pár let bude možná zločinem tvrdit nejen že němci vedli druhou světovou, ale že vůbec nějaká druhá světová válka byla!

Svět je naruby…

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Němci to mají postavené tak, že je zakázáno kdekoliv veřejně zobrazovat svastiku. Proto jsou stavebnicové obaly vždy pro Německo dělané s obrázkem tak, že namísto svastiky je tam jen černý čtverec. Kříže jsou normálně. Pokud se jedná o obtiskové aršíky, tak se svastika rozdělí. Dělal jsem to běžně pro Eduardy i pro jiné firmy, když jsem pro ně kreslil návrhy. Ta buzerace na tom výstavišti neměla pražádné opodstatnění ze zákona ale oni dobře věděli, že jim to projde. Kdo by se tam dohadoval a soudil, že?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, tak dílo je hotovo... Po takové pauze bylo pro mě vše nové, štětcem jsem natřel asi 1% modelu, takže sakra rozdíl.

Nejhorší je asi práce s pigmentama, né že by to bylo něco těžýho, ale dělá to tak neuvěřitelnej bordel...

 

+ musím vychytat "ochranu" modelu. Hodně modelářů nedává konečnou vrstvu laku, kvůli tomu že to může změnit výraz pigmentů apod. Vzhledem k tomu že se na model bude šahat a hlavně jsem chtěl aby pak šel lehce z něj otřít prach, jsem nakonec konečný nástřik lakem zvolil. Dobrý, až na odstín bahna, který trošku ztmavnul a už to tolik nevypadá jak hlína kterou jsem přesně chtěl, ale nevadí. Celkem spokojenost. Příště už budu muset více laborovat, ale nevím jestli to bude potřeba, neplánuju další modely takhle zasviněný a oprýskaný... Další modely plánu samozřejmě z Německé větve ty nejslavněší tanky ( Tiger 2, Pz4, Hetzer, Pz38, Panthera, Jagdpanther, Ferdinand, Stug apod. )  a už trošku více "leštěnky" jenom nepatrně prachu zeminy apod. Možná PzKpfw IV Ausf.H , ten mě láká udělat poškozený a zaprasený... 

 

 

WP_20150205_003.jpg

 

 

WP_20150205_005.jpg

 

WP_20150205_010.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

hele, je to primitivní, ač to bude vypadat divně, průměrný modelář udělá letadlo nic moc ( nic o čem by jsi psal domu ), ale pokud postavý tank a udělá ho poškozenej, oprýskanej a zaprasenej, věř tomu že se hodně chyb schová a hlavně nezkušenýho pozorovatele bouchne poprvý do očí ta patina apod....

Jinak co jsem študoval návody na youtube, tak jsou daleko, daleko, daleko, brutálnější magoři... 

 

třeba tenhle, ten za ten čas co se sere se stínama, panelama apod. při stříkání tanku, tak já ho měl asi postavenej komplet :)

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na to že jsi se k tomu vrátil po dlouhý době je to dobrý. Líbí se mi odřeniny, který vypadaj docela uvěřitelně (tam já mám mezery), ale příště bych víc zapracoval na té bílé aby to nebyl jen jeden odstín (a to není nic těžkýho). A ještě bych napatinoval tažný lano, vypadá tak nějak nedodělaně.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

odřeniny bylo to nejjednodužší, našel jsem na to na netu fígl.

No ta zímní kamufláž, na netu je asi kvadrilion verzí jak někdo dělá zimní kamufláž a upřímně, ty co jsou považovaný za jedny z nejlepších se mi vůbec nelíběj. Líbila se mi nejvíc tahle jednoodstínová oprýskaná co jsem použil ( mohl jsem trošku více aby prosvítalo více šedé, ale co...  ), pak wash, nepatrně pigmentů a pak zastříknout simulaci prachu a konec...

 

třeba tohle mi už přijde hodně přitažený za vlasy...

 

 

Jo, lano byl problém už od začátku, tahle stavebnice měla snad nejmizernější a skoro vůbec ne-detailně udělaný lano co jsem viděl...

Čím by jsi ho napatinoval ?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

odřeniny bylo to nejjednodužší, našel jsem na to na netu fígl.

No ta zímní kamufláž, na netu je asi kvadrilion verzí jak někdo dělá zimní kamufláž a upřímně, ty co jsou považovaný za jedny z nejlepších se mi vůbec nelíběj. Líbila se mi nejvíc tahle jednoodstínová oprýskaná co jsem použil ( mohl jsem trošku více aby prosvítalo více šedé, ale co...  ), pak wash, nepatrně pigmentů a pak zastříknout simulaci prachu a konec...

 

Jo, lano byl problém už od začátku, tahle stavebnice měla snad nejmizernější a skoro vůbec ne-detailně udělaný lano co jsem viděl...

Čím by jsi ho napatinoval ?

 

Dělám to skoro stejně jak pásy. Základ je nedefinovaná hnědočerná barva, pak skoro černej wash,  siena pálená jako rez a na závěr grafitovej prášek (našudlím prstama). Kdyžtak opakuju, dokud se mi to nelíbí. Do pásů bych ještě natlačil pigmenty.

A navíc plastový vyměňuju za kovový, buď koupím nebo použiju nějaký ze svých zásob.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, tak dílo je hotovo... Po takové pauze bylo pro mě vše nové, štětcem jsem natřel asi 1% modelu, takže sakra rozdíl.

Nejhorší je asi práce s pigmentama, né že by to bylo něco těžýho, ale dělá to tak neuvěřitelnej bordel...

 

+ musím vychytat "ochranu" modelu. Hodně modelářů nedává konečnou vrstvu laku, kvůli tomu že to může změnit výraz pigmentů apod. Vzhledem k tomu že se na model bude šahat a hlavně jsem chtěl aby pak šel lehce z něj otřít prach, jsem nakonec konečný nástřik lakem zvolil. Dobrý, až na odstín bahna, který trošku ztmavnul a už to tolik nevypadá jak hlína kterou jsem přesně chtěl, ale nevadí. Celkem spokojenost. Příště už budu muset více laborovat, ale nevím jestli to bude potřeba, neplánuju další modely takhle zasviněný a oprýskaný... Další modely plánu samozřejmě z Německé větve ty nejslavněší tanky ( Tiger 2, Pz4, Hetzer, Pz38, Panthera, Jagdpanther, Ferdinand, Stug apod. )  a už trošku více "leštěnky" jenom nepatrně prachu zeminy apod. Možná PzKpfw IV Ausf.H , ten mě láká udělat poškozený a zaprasený... 

 

 

WP_20150205_003.jpg

 

 

WP_20150205_005.jpg

 

WP_20150205_010.jpg

Nádherná práce!!!!!!!!!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Načítání
×
×
  • Vytvořit...