Přejít na obsah

stříkání pistolí


Recommended Posts

NoName pistole z HK dorazila asi před 14 dny. Mezitím jsem koupil i tu Fengdu a je to evidentně ze stejné fabriky, vše vypadá stejně a díly jdou bez problému zaměnit. Až tenhle víkend jsem se dostal k tomu, abych složil alespoň provizorně kompresor.

 

Škoda, že nemám videokameru, ty první pokusy byly jak z Laurela a Hardyho. Myslím, že učení se metodou Cimrmanových slepých uliček (někdo musí zjistit, že tudy ne) bude poměrně náročné.

 

Například zkušenost, že i když normálně mám problém pustit vzduch i barvu, tak při chytání padající pistole to jde na první dotek a že budu potřebovat nějaký stojánek na odkládání pistole (ten od páječky je úplně ideální), mě stálo příslib nových záclon a bohužel půldenní zdržení mytím oken a rámů v celém bytě.

 

Další zkušeností je potřeba stříkacího boxu (krabice od banánů se ukázaly býti dokonalými), neboť v zápalu boje občas nedomýšlím, kam dopadne proud barvy, který netrefí strříkaný objekt (tyhle škody jsem naštěstí zamaskoval ještě před objevením nepřátelským průzkumem).

 

Dal bych Vám sem alespoň nějaké fotky prvních výtvorů pro pobavení, ale mohlo by to Kanára rozveselit a mohli bychom přijít o jeho srdceryvné ArtyBalancePlačky.

S chutí jsem se zasmál, připomnělo mi to moje první začátky.

V Modeláři vyšel na pokračování "kurz" jak s pistolí, psal to Jezevčík. Takové rady pro začátečníky, ale dobře udělané. Jak ředit, regulovat tlak, čistit pistoli atd. Znáš to?

 

Chce to zkoušet, ale sám jsi musel poznat, že takový povrch nikdy štětcem nedáš. Kdo jednou zkusil, nechce jinak... :Smile-playing:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jinak o stříkání pistolí a dalších technikách jsou pěkný videa od firmy Valejo "AFV acrylic techniques" a potom to co Adam Vilder natočil pro MiG production - FAQ - The Pigments a Mig Productions FAQ Vol.2 - Modulation style. Tam se tomu Panu Modeláři díváte na ruce a je k tomu komentář (EN), je tam stříkání pistolí a další techniky pro plast. modely - wash, filtry, modulace, pigmenty atd...

Když na http://rapidlibrary.com/ zadáte "Modulation style" tak tam nějaký odkazy vypadnou (nekontroloval jsem jestli jsou funkční).

P.S.: Už asi 25 let mám ruskej Aerograf (i to byl pokrok proti štětcování) a teď používám Triplex II (na surfacer) a Iwatu HP-BS (to je paráda) - ještě by to chtělo Iwatu s dorazem (Custom Micron nebo taknějak) na fajnovou práci, bez té se ale zatím obejdu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já mám doma Tamiyu ze Air Brush Setu – jednofunkční pistole s pistolovou rukojetí - primitivní, ale na velké plochy a když stříkám dlouho nějaké větší věc je nejlepší - skvěle se drží. Pak mám doma Gabbert Triplex III s přestavovacími sety na trysky 0,25, 0,35 a 0,5 mm. Na kovové barvy používám Fengu, typ nevím, ale je to čínská kopie Iwaty. A na jemnou práci nepřekonatelný Sotar 2020 - http://www.gunze.cz/?file=sotar.htm.

Iwaty jsou skvělé pistole, s výborným řemeslným zpracováním a materiály (titanové trysky a jehly), ale jsou to velké a těžké pistole. Mám poměrně malou ruku a blbě se mi drží. Sotar je profi pistole s výbornou ergonomií.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 1 year later...

Také přidám své zkušenosti. Já teda v drtivé většině dělám letadla 1/48 a to pouze ty nejznámější roury ( nejznámější proudová letadla - klasiky typu F15, F16, F18, Mig29, Harrier, Tornado apod. ) Vždycky mám takové záchvaty, že 5 let neudělám ani model a pak jich udělám 5 a dám zase na několik let pokoj. Zatím mám všechny štětcem. Ale koupil jsem si před cca 4 lety pistol. Konkrétně Hansa 381. Kompresor jsem už měl. A hafo stavebnic. Začal jsem laborovat a abych pravdu řekl, tak mě to moc nechytlo. 1. dělá to bordel okolo ( musí se krýt okolí, jenom noviny už nestačí ). 2. ředění barvy mi dělá problém, jelikož jsem se nějakých 20let naučil barvy naředit tak akorát a te´d se učit něco jinýho je problém. 3. Čištění pistole je velkej problém... 4. kompresor musí mít zásobník, jinak je to o hovně :) - to je můj případ. Takže jsem to zabalil a čekám na můzu. Ale co je neoddiskutovatelný je to, že průměrný pistolník udělá daleko lepší výsledek než průměrný štětečkář...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Udělal jsem pokus a vyšel si myslím. Normálně jsem na tank nastříkal barvu z koupeného spraye. Jedná se o německou interiérovou šedou. Jak vyrábíme ty kabiny a doplňky do modelů, tak tuhle barvu mám k dispozici. Obával jsem se, že to rozleptá ten polystirén ale když to stříkáte jemě a z dálky a na několik vrstev, tak je to parádní a navíc je barva do plastu zažraná, takže se nesloupne ani když ji budete škrábat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

barvy ve spreji od revellu jsem viděl u bratránka už min. před 20 lety, ale jemu to vozil strejda z Německa. Tady jsem to asi neviděl ( je fakt že jsem se moc po tom nepídil ) Ale ve spreji je dobrý třeba kupovat plnič. Zasírat s tím pistol je zbytečný. ( pokud modelář není opravdu machr... )

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 10 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Načítání
×
×
  • Vytvořit...