Přejít na obsah

stříkání pistolí


Recommended Posts

Nenašel by se tu někdo, kdo by starému nerudnému dědkovi trochu poradil se začátkama se stříkací pistolí ? Nejlépe zrzavá do 30 let :Smile_teethhappy:

Kity sice nedělám, dělám funkční modelařinu. Ale teď mám doma Tigra od Heng Long a ten nabarvit potřebuje jako sůl, tak jsem usoudil, že je načase se naučit pracovat s pistolí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Máš pistoli, pokud ano, tak jakou? Kompresor, jaký?

Vyšly články v Modeláři, mohl bych naskenovat, protože bych to nenapsal lépe. Ale článkem se to člověk nenaučí, chce to zkoušet a zkoušet. Ale jsou tam dobré základy a popsány typické chyby, tak proč je objevovat sám, že :-)

Každopádně investice do pistole a kompresoru se vyplatí, ale je otázkou, zda kvůli jednomu modelu. Ale kvalita povrchu je o několik levelů jinde. V tom Kanár - při vší úctě - pravdu nemá. I ten povrch nemusel být hrubý, záleželo, zda pancíř u tanků byl výlisek, odlitek, válcovaný apod. Namalovat dokonalý povrch štětcem je velice těžké, u vícebarevných kamufláží - což je typické třeba u německých vozidel z konce války prakticky nemožné. Panzer Grau/šedá nebo Dunkel Gelb/žlutá raných a středních verzí Pz. VI by možná šla natírat štětcem, ale ambush schéma ani náhodou.

Ale stříkání je mnohem náročnější na čas - příprava povrchu, maskování, mytí pistole po stříkání, pomůcky, spotřebu barvy atd. Obecně je to mnohem větší opruz než "štětcování" ale kdo jednou zkusí, nechce jinak. Takže si pořádně rozmysli, zda do toho opravdu půjdeš, ty články mohu poslat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mno u letadel je airbrush totálně nezbytnej, ale u tanků??? Pokud umíš správně naředit barvu a máš v "ruce" šťetec, tak výsledek je téměř stejný... navíc airbrush přece jenom je rychlejší co se týká velkých ploch. Jsou mistři co dělají jenom štětec. Většinu dodělávek děláš na tanku stejně štětcem, různé stečeniny, odřeniny, pigmenty, wash apod. Mám pistoli i kompresor... mám i štětce:)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mno u letadel je airbrush totálně nezbytnej, ale u tanků??? Pokud umíš správně naředit barvu a máš v "ruce" šťetec, tak výsledek je téměř stejný... navíc airbrush přece jenom je rychlejší co se týká velkých ploch. Jsou mistři co dělají jenom štětec. Většinu dodělávek děláš na tanku stejně štětcem, různé stečeniny, odřeniny, pigmenty, wash apod. Mám pistoli i kompresor... mám i štětce:)

Žádného mistra, který barví techniku štětcem neznám a znám jich hodně. Můžeš nějakého jmenovat prosím? Vím, že Michal Pelikán z Děčína techniku 1/35 barvil štětcem a pak plochy brousil jemným smirkem 2000 pod vodou. Staví výhradně US techniku WWII, takže Olive Drab na celém povrchu. Pak pochopil, že je lepší to stříkat, méně práce se zaručeným výsledkem.

Ve Tvém příspěvku je důležité slůvku téměř. Pokud si lepíš pro radost a chceš, aby to "odsejpalo" tak klidně štětec, dá se dosáhnout slušných výsledků. Ale dokonalý povrch jedině pistolí. To je na každém z nás. Nemluvě o tom, že akrylové barvy (Vallejo, Tamiya) nebo barvy typu lacquer (GSI/GUnze Sangyo)prostě natírat nejdou. Dnešní většina syntetik je nepoužitelná pro hrozný povrch (nekryjí, při stříkání dělají krupici), je to dáno změnou receptur. Dříve se do nich dávalo olovo, což je dnes ze zdravotních důvodů nepřípustné, ale se slzou v oku vzpomínám na Humbrolky 80. let. Dnes jsou to barvy o ničem.

Techniky finiše bych do toho nemíchal, v tom máš pravdu, že tam je štětec nezbytný, ale na to se tazatel neptal.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nojo, volovo.... :Smile_teethhappy: , to byl materiálek!!! Když jsem poprvé namočil štětec do Humbrolky a udělal svůj první tah touto barvou po ploše, tak jsem se u toho málem udělal :Smile_veryhappy: to byl tak neuvěřitelný krycí účinek, že se tomu nechtělo ani věřit....

Když jsem poprvé smočil (štětec do Humbrolky :-D ) , tak mi bylo kolem 11 let, ale taky to bylo silné ;-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kompresor použitelnej doufám mám. Mám průmyslový membránový čerpadlo s filtrem a reg. ventilem. Používám to v elektronice na ofukování a odsávání. Ke stříkání to bude asi chtít doplnit vzdušníkem. S pistolí potřebuju poradit. Slyšel jsem, že je za pár stokorun nějaká použitelná čína. Nemám ambice dělat kity, ale chci stříknout Tigra 1:16 co mám doma a pak to používat na letadla. Slibuju si od toho zejména nižší hmotnost a celistvější plochy než při nátěru štětcem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vcelku dobře použitelné jsou pistole značky Fengda, které jsou v rozumných cenových relacích, cca 1000 Kč. Samozřejmě že kvalitu týhle flinty lze těžko srovnávat například s Iwatou custom za bratru 12 000 Kč. Osobně Fengdu používám, a na takové to domácí stříkání je OK.

Pistole lze koupit s různými průměry trysek, u Fengdy je to tuším 0.2mm 0.25mm a 0.3mm, Jestli mohu doporučit, tak 0.25mm je asi to pravé, nemá problém s tenkou čárou, ani s velkou plochou.

Co se týče kompresoru, používám samodomo z ledničkáče, jednak téměř nic nestojí a navíc má zcela tichý chod, bydlím v bytovce a půlnoční modelářské seance nejsou u mně výjímka.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vše se dá snadno objednat na http://www.airbrushcentrum.com.

Doporučuji k barvě koupit i originální ředidlo, a jelikož se jedná o akryly, doporučuji použít na základní nástřik Surfacer, barva se tak nebude loupat.

PS: Pozor na kombinace akrylů a sintetiky. V některých případech bývá potom výsledek katastrofální.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak v poměru cena/výkon (užitná hodnota) vychází asi nejlépe tato: http://www.airbrushcentrum.com/shop-karta.php?id=3373.

Co se týče výběru kompresoru, to záleží individuálně na vkusu a finančních možnostech každého soudruha že, podstatné je aby byl bezolejový, nejlépe s plynulou regulací výstupního tlaku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem se tím trochu probral a zjistil že nejspíš chci dvoučinnou. V podstatě přicházejí v úvahu 3 řady: 130 / 180 / 200 (základní verze / s regulací vzduchu / s regulací a nasazovací samocentrovací tryskou) a 3 základní provedení plnění: zvrchu / zboku / zdola. Průměrem trysek není až tak podstatný při rozhodování o koupi, všechny se dají přetryskovat a některé jsou k zakoupení rovnou v setech s více tryskami.

Teď samozřejmě netuším, jak moc velký problém je změna barvy u horního plnění a jak moc překáží nádobka u spodního plnění. Osobně bych asi koupil jako první pistoli na naučení základní bez regulace s bočním plněním, což je BD-132. Ale ta nemá možnost přehazování nádobky vpravo / vlevo a já jsem levák a netuším jaký je to problém.

Díky za trpělivost.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak mě přijde nejideálnější plnění horní. Nejlépe se čistí a výměna barvy je také bez problémů. A co se týče regulace tak ta je k nezaplacení při práci s pistolkou.

Ještě jednou jsem si je prošel,a můj jasný favorit v této cenové relaci je jednoznačně BD-150K. Má velkou nádobku (ony ty 2ml nejsou mnoho), Je vybavená na přetryskování a cena 1380Kč je pořád ještě lidová.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak asi nakonec vezmu set 130K http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9294 s 0,2 a 0,5 tryskou. Od tý 180K se to liší jen že nemá knoflík na regulaci vzduchu a ten mám na kompresoru. Navíc za cenu 18 USD tomu nejde odolat. Kdyby se chtěl někdo přidat, tak se ozvěte, alespoň se trochu rozpustí poštovné. Počítejte ale že to asi bude ještě + DPH (20%) a možná i clo (řádově jednotky procent).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 1 month later...

NoName pistole z HK dorazila asi před 14 dny. Mezitím jsem koupil i tu Fengdu a je to evidentně ze stejné fabriky, vše vypadá stejně a díly jdou bez problému zaměnit. Až tenhle víkend jsem se dostal k tomu, abych složil alespoň provizorně kompresor.

 

Škoda, že nemám videokameru, ty první pokusy byly jak z Laurela a Hardyho. Myslím, že učení se metodou Cimrmanových slepých uliček (někdo musí zjistit, že tudy ne) bude poměrně náročné.

 

Například zkušenost, že i když normálně mám problém pustit vzduch i barvu, tak při chytání padající pistole to jde na první dotek a že budu potřebovat nějaký stojánek na odkládání pistole (ten od páječky je úplně ideální), mě stálo příslib nových záclon a bohužel půldenní zdržení mytím oken a rámů v celém bytě.

 

Další zkušeností je potřeba stříkacího boxu (krabice od banánů se ukázaly býti dokonalými), neboť v zápalu boje občas nedomýšlím, kam dopadne proud barvy, který netrefí strříkaný objekt (tyhle škody jsem naštěstí zamaskoval ještě před objevením nepřátelským průzkumem).

 

Dal bych Vám sem alespoň nějaké fotky prvních výtvorů pro pobavení, ale mohlo by to Kanára rozveselit a mohli bychom přijít o jeho srdceryvné ArtyBalancePlačky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No ty tomu teda dáváš!!! Proboha a proč to děláš v bytě? Já mám sice hezkou pistolku ale ještě jsem se k tomuto nikdy neodhodlal. Asi jsem podvědomě tušil proč. Díky za potvrzení mých černých předtuch.... :Smile_teethhappy: . A to bych mohl zalézt do dílny, kde bych rizika,jako záclony a pod. eliminoval.......... :Smile-playing:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Načítání
×
×
  • Vytvořit...