Přejít na obsah

nerfCZ


nerfCZ

Recommended Posts

Zdeňku v tomto bodu s tebou opravdu budu zásadně nesouhlasit. lepty od edy ať natupuješ čímkoliv maj k realitě a k tomu aby vypadaly sakra dobře opravdu hodně daleko otřesně ploché nevěrohodné a čas který bys tomu musel věnovat aby to opravdu vypadalo dobře je naprosto neúměrný a už to zvládněš rychleji i s tím miliputem. Je to naprosto stejnorodý kus na tom se nic rozbít nedá! mluvím z vlastní zkušenosti.

http://www.eduard.co...be31d416187f309

z tohohle prostě slušnej zimm neuděláš na 1:72 možná ale na čemkoliv větším ani omylem. Modelářů znám opravdu dost a dost a u některých se nebojím říct že jsou hodně dobří, ale v tomhle maj názor všichni stejný. Takže za mne eduard plechy na zimm ne děkuji ani omylem, a to mám jejich plechy jinak celkem rád :)

Hele, já se nehádám, viděl jsem ten model tak 2-3 roky dozadu v Plzni na PilsenKitu. Ten mně neznámý chlapík to tam ukazoval nějakým svým známým a já byl na příslech :Smile_blinky: , pak jsem si to prohlédl. Vypadalo to moc dobře. Model byl nastříkaný, takže jak to dělal a jak to vypadalo před nástřikem camo, nevím.

Ale nevím, zda-li znáš Honzu Pavlíka z Děčína. Asi 9x vyhrál M ČR v technice 1/72, tak ten běžně používá lepty v tomto měřítku, tam to vypadá dobře - poměr rychlost/vzhled je výborný. Jinak taky dělá Zimmerit sám, pokud nemá lepty, ale používá "stříbrný" tmel Tamiya.

Pro inspiraci a potěchu oka: http://pavlikhobbyki...z/index-cs.html

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tedy obdivuji tuhle činnost, jsem nervák takže bych na tohle neměl opravdu nervy (pokud by se mě něco nedařilo).Ale pokaždé když jdu do nějakého krámku kde tyhle modely mají vystaveny tak jen koukám s otevřenou pusou, některé práce jsou jak živé a vypadá to jako by u toho někdo zastavil čas :Smile_Default:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A šak říkám zdeňku na 1:72 to ještě lze, ale a 1:35 už je to skoro nepoužitelné zdůvodu že to není nějak echt plastické. a jo pavlíkovy tanky znám z brouzdání po modelforu. Po soutěžích jsem taky jezdíval, ale už mne to naprosto neláká, nebudu rozvádět na velkých soutěžích to tak snad není ( ale co zvládnou rozhodčí a těch menších soutěžích z toho mi bylo do breku. )

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přesně tak prostě líbí nelíbí nazdar. Nepočítám kolikrát sem měl ero domrvené od jejich prohlížení a bodování, nejhúř dopadl můj stříbrný Albatros D.V u kterého jsem měl vysloveně napsáno brát pouze za kraje horního křídla, pozor na výplety, po soutěži vypadal jako by proletěl hurikánem se slovy sorry ale neboj to si spravíš nebo postav na soutěž něco pevnějšího WTF???. Ale to by mně tak ani nesralo s tím bych se i nějak smířil nejhorší varianta která se u nás bohužel na soutěžích zavedla u bodovaček je naprosto nesoudný přístup rozhodčích, kolikrát se rozhoduje podle toho z jakého klubu a čí ten model je než podle toho jak to ero vlastně vypadá. A když jsem se k rozhodcování dostal já a model jinak pěkný sem shodil z 1. na 4. místo protože to byl US NAVY Phantom a komplet v matu v high res kamo což prostě nelze tak jak jsem se přesně držel směrnic dal jsem polovinu bodu za kamo protože prostě byla nesprávná a co se dělo pak jsem nestihl mrkat, ostatní rozhodčí obratem upravili body aby můj zářez nebyl poznat a se slovy stejně jsme věděli že vyhraje protože to je franta tamhle z horni dolni a je to náš kámoš. To bylo naposled co jsem byl na bodované soutěži a už mně nikdy nikdo neuvidí jide než na E day plzni a možná kopřivnici :) ale to už je dost OT

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to blbost aby tohle řešil nějaký rozhodčí. Modely by měli bodovat návštěvnící výstavy a hotové - vyřízené! Řešit takové voloviny, jako je o milimetr delší podvozek tanku a nebo více eliptické křídlo Spitfire ?! Mě to připadne jako honění duchů a hledání hole na zbití psa.

Osobně s tím to názorem nesouhlasím. Návštěvníci - a to nejsou jen modeláři - volí téměř vždy velké a barevné modely, mnohdy pochybné kvality Taky se samozřejmě preferují kamarádi, příbuzní a vyhrává zde ten, kdo jich "nažene" na soutěž více. Jednou jsem zažil, jak soutěživý důstojník dal svému praporu mimořádnou vycházku - hádej pod jakou podmínkou :Smile_veryhappy:

Věř mi, že moc dobře vím, o čem píšu. Mám za sebou desítky zorganizovaných soutěží a stovky navštívených, mám rozhodcovskou licenci SMČR. Dobrý rozhodčí je dobrý rozhodčí a „požehnáním“ každého pořadatele, takový bezpečně určí pořadí nejlepší. Samozřejmě to je ideální stav a nic není ideální,

Bohužel v tomto oboru je to takové "krasobruslení", nedá se to objektivně změřit a občas dochází k nedorozuměním. Občas i k podvodům. Občas přemotivovaný modelář nepochopí, že vyhrál lepší model a hledá chyby všude, jen ne u sebe.

Ale modely se nestaví pro soutěže ne? Je to relax a radost a na soutěž se jede předvést model kolegům, pochlubit se a hlavně nabrat inspiraci, pokochat se, nakoupit a pokecat s kamarády a známými od fochu. Teď mám na mysli víceméně všechny soutěže, na M ČR by mělo být vše korektní a mělo by mít úroveň, včetně procesu určování pořadí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdenku nezlob se na mne, ale opět budu nesouhlasit protože tohle:

Bohužel v tomto oboru je to takové "krasobruslení", nedá se to objektivně změřit a občas dochází k nedorozuměním. Občas i k podvodům. Občas přemotivovaný modelář nepochopí, že vyhrál lepší model a hledá chyby všude, jen ne u sebe.

je klasické motto všech rozhodčích u seniorů je mi to celkem fuk, ale jak tohle chcete vysvětlovat dětem , když prohrajou s očividně mnohem lepším modelem? Ano můžou podat protest, ale za dobu co modely stavím sem soutěží objel dost a dost ale nikde jsem nezažil že by ten protest byl k něčemu dobrý.

Jinak špičkový model vyhraje vždy ať je rozhodčí jakýkoliv ( teda alespoň v to tajně doufám ).

Pokud chcete vidět opravdu špičkovou soutěž a výstavu doporučuji navštívit například Telford , a hodnocení líbí nelíbí přece nemusí být návštěvníky, ale samotnými rozhodčími není důvod na modely sahat zvedat je palcovat a měřit geometrii. A Zdeňku nezlob se na mne rozhodcovská licence je alespoň pro mne jen kus papíru s hodnotou 0. Protože rozhodčí který dokáže fundovaně obodovat např. v letadlech vše od WWI po poslední éra prostě neexistuje. To samé v bojovce. nejlepší jsou debaty typu myslím že ta barva nemá úplně správný odstín to mu nemůžu uznat :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A hodím ti sem perličku :) http://svet-aut.cz/letadlo-letadlo-f4f3-wildcat-hobby-boss-p-10590.html?osCsid=0003ff80f26c79cc75f991cbb8abac1a

Tenhle model jsem už kdysi na soutěži taky potkal, ale protože jsi rozhodčí mě schválně zajímá tvůj názor, tenhle model má totiž naryto křídlo jako skládací a tak byl i postaven kdeždo v reálu má toto letadlo křídla pevná. jak bys bodoval čistě hypoteticky?? dle toho co tvrdí stavebnice a návod nebo realita ??? :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdenku nezlob se na mne, ale opět budu nesouhlasit protože tohle:

Bohužel v tomto oboru je to takové "krasobruslení", nedá se to objektivně změřit a občas dochází k nedorozuměním. Občas i k podvodům. Občas přemotivovaný modelář nepochopí, že vyhrál lepší model a hledá chyby všude, jen ne u sebe.

je klasické motto všech rozhodčích u seniorů je mi to celkem fuk, ale jak tohle chcete vysvětlovat dětem , když prohrajou s očividně mnohem lepším modelem? Ano můžou podat protest, ale za dobu co modely stavím sem soutěží objel dost a dost ale nikde jsem nezažil že by ten protest byl k něčemu dobrý.

Jinak špičkový model vyhraje vždy ať je rozhodčí jakýkoliv ( teda alespoň v to tajně doufám ).

Pokud chcete vidět opravdu špičkovou soutěž a výstavu doporučuji navštívit například Telford , a hodnocení líbí nelíbí přece nemusí být návštěvníky, ale samotnými rozhodčími není důvod na modely sahat zvedat je palcovat a měřit geometrii. A Zdeňku nezlob se na mne rozhodcovská licence je alespoň pro mne jen kus papíru s hodnotou 0. Protože rozhodčí který dokáže fundovaně obodovat např. v letadlech vše od WWI po poslední éra prostě neexistuje. To samé v bojovce. nejlepší jsou debaty typu myslím že ta barva nemá úplně správný odstín to mu nemůžu uznat :)

Trochu nechápu, že se vyhraňuješ proti mému příspěvku. Sám píši, že občas dochází k nedorozumění - možná že jsem měl napsat k chybám - ze strany rozhodčích. Pokud se tak stane, je to špatně a křivda bolí, to je jasné. U dětí obzvlášť.

Ale jsem přesvědčen, že k takovým věcem dochází zřídka. Ono je lehké napsat, že prohrál lepší model, dokonce se tak může jevit. Ale pravda může být naopak, i ten zdánlivě lepší model může mít hrubé chyby – chyby geometrie, shoda se vzorem – které nejsou na modelu ležícím na stole vidět. Nyní mám na mysli soutěže hodnocené bodovacím systémem.

Jinak špičkový model vyhraje vždy ať je rozhodčí jakýkoliv - naprostý souhlas!!

V Telfordu jsem byl několikrát. (A úspěšně soutěžil – ach ta má mužská ješitnost :Smile_veryhappy: )

 

A Zdeňku nezlob se na mne rozhodcovská licence je alespoň pro mne jen kus papíru s hodnotou 0 – Tvůj názor, ovšem chybný. Ale nezlobím, se :-DProtože rozhodčí , který dokáže fundovaně obodovat např. v letadlech vše od WWI po poslední éra prostě neexistuje. Tvůj názor, opět chybný. Jsou výborní rozhodčí. Ze starší generace třeba Jiří Bašný, střední Michal Pelikán, Karel Čvančara, z mladších Jirka Votápek, Martin Černý – to jsou jména namátkou zvolená, je jich pochopitelně více.

To samé v bojovce. nejlepší jsou debaty typu myslím že ta barva nemá úplně správný odstín to mu nemůžu uznat – tak to je hodně – promiň – nesmyslný názor,vášnivé debaty o odstínu barev se tak řešily někdy před 20 roky. Rozhodčí jsou v dnešní době hodně benevolentní k těm jediným a správným a jediným odstínům barev. Dokonce je toto „nařízeno“ v pravidlech, citujiI: Pokud jde o odstíny barev, doporučuje se být tolerantní z důvodu, že už většinou není možné určit přesně odstíny barev na předlohách.

Znova opakuji, život není dokonalý a platí to i v v tomto oboru. Rozhodčí jsou lidí a ti dělají občas chyby. Ale dělají jich nepoměrně méně, než se traduje.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A hodím ti sem perličku :) http://svet-aut.cz/l...5f991cbb8abac1a

Tenhle model jsem už kdysi na soutěži taky potkal, ale protože jsi rozhodčí mě schválně zajímá tvůj názor, tenhle model má totiž naryto křídlo jako skládací a tak byl i postaven kdeždo v reálu má toto letadlo křídla pevná. jak bys bodoval čistě hypoteticky?? dle toho co tvrdí stavebnice a návod nebo realita ??? :)

Jak jsem se “obával” neznáš pravidla. To není výsměch, jen konstatování. Pokusím se objasnit.

Základem je hodnocení je v bodovací soutěži technické zpracování modelu (vady geometrie, čistota stavby) a shoda modelu se vzorem. Tu dokládá modelář rozhodčím podklady – stavební návod, fotky, výkresy, pérovky apod. Stavební dokumentace je povinná! Avšak její rozsah si volí sám modelář.

Takže – abych Ti odpověděl - pokud rozhodčí zjistí, že model je deklarován jako typ, který neměl skládací křídlo a na modelu tak je, je to hodnoceno jako chyba draku a snížen počet bodů. Ale pokud tento rozpor není v podkladech – rozhodčí MUSÍ vycházet jen z podkladů od modeláře – tak to jako chyba hodnoceno není. A pokud to rozhodčí z jakýchkoliv důvodů bude vědět – třeba že ten typ letadla stavěl a má tudíž nastudovaný, sloužil u tanku na vojně nebo má to auto doma v garáži – tak tyto tzv. nadstandardní znalosti NESMÍ použít. To je proto, aby nebyly některé typy v soutěži zvýhodněny, protože nikdo – žádný člověk – nemůže znát všechny typy stejně dobře a pokud by bylo povoleno používat vlastních znalostí, byly by některé modely znevýhodněny.

Nevím, zda jsem to napsal srozumitelně. Např. bude-li v návodu u modelu napsáno, že spára znázorňující dělení křídla u tohoto typu má být přetmelena a není – je to chyba a model bude hodnocen hůře. Stejně tak, bude-li to určeno výkresem, textem v monografii, atd., atd. Stejná vada nebude brána jako chyba, pokud to v dokumentaci nebude uvedeno a model bude hodnocen lépe.

Výše napsané platí jen pro bodovací soutěže. Naprostá většina akcí je dnes hodnocena porovnávacím systémem nebo jsou to soutěže líbí-nelíbí. Tam nejsou žádná pravidla a vždy záleží na tom, kdo hodnotí a jaké si nastaví kritéria. Protože můžu „zaříznout“ krásný model, jenom protože předlohu hodně znám a najdu chyby/nedostatky, které jsou běžnému smrtelníkovi neznámy a skryty a naopak neobjeví mnohem závažnější chyby ve shodě s předlohou u modelu typu, který neznám. (Proto je zavedeno ono pravidlo, že rozhodčí nesmí používat nadstandardní znalosti u bodovacích soutěží.)

Upřímně řečeno, všechny akce nehodnocené bodovacím systémem nejsou soutěže v právem slova smyslu, nemůže být soutěž bez pravidel. Jsou to výstavy, kde se nějakým způsobem určí modely hodné pozornosti a udělá se radost oceněným modelářům. (Jsme přece jen ješitní chlapi, ne? A ocenění potěší, to je jasné). Tím tyto akce neshazuji, sám jednu organizuji.

Rád Ti odpovím na jakékoliv dotazy, které souvisí s hodnocením modelů, ale zvaž, zda zavalovat téma, je to už dost OT. Založ buď jiné téma, nebo mi napiš PM. A pokud chceš debatovat o pravidlech, přečti si – prosím – jejich text: http://www.ipmscze.cz/?page_id=104

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Už to nerfovi nebudu dále OTčkovat :), zen model jsem vybral schválně abych ti ukázal co jde a nejde udělat na bodované soutěži. Tak jak jsi to napsal to totiž odpovídá tomu, že pokud postavím třeba Spitfira a nějakým způsobem na něj navrtám motor z FW 190 a budu k tomu mít odpovídajícně upravený návod je rozhodčí v kelu protože se musí držet dokumentace? ale už dost OT. Krasobruslení rád nemám a tenhle systém "bodování" taky ne :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Už to nerfovi nebudu dále OTčkovat :), zen model jsem vybral schválně abych ti ukázal co jde a nejde udělat na bodované soutěži. Tak jak jsi to napsal to totiž odpovídá tomu, že pokud postavím třeba Spitfira a nějakým způsobem na něj navrtám motor z FW 190 a budu k tomu mít odpovídajícně upravený návod je rozhodčí v kelu protože se musí držet dokumentace? ale už dost OT. Krasobruslení rád nemám a tenhle systém "bodování" taky ne :)

V podstatě máš pravdu. Ovšem budeš podvádět.

A podvádět můžeš v každém sportu/odvětví. Takže to není chyba systému, resp. pravidel.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Poslední OT :) jen ne v každém jiném odvětví jsou nastavena pravidla tak že by ti to tak jednoduše umožňovala, a propos potom by na tom tedy ten který by toho wildcata postavil a opravil podle reality tak je na tom vlastně hůř než ten který to vědomně nechá vlastně špatně a oba přiloží stejný návod což už podle mne chyba je. Mha super toto :) Nehádám se je mi to už po těch letech fuk.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hele, já se nehádám, viděl jsem ten model tak 2-3 roky dozadu v Plzni na PilsenKitu. Ten mně neznámý chlapík to tam ukazoval nějakým svým známým a já byl na příslech :Smile_blinky: , pak jsem si to prohlédl. Vypadalo to moc dobře. Model byl nastříkaný, takže jak to dělal a jak to vypadalo před nástřikem camo, nevím.

Ale nevím, zda-li znáš Honzu Pavlíka z Děčína. Asi 9x vyhrál M ČR v technice 1/72, tak ten běžně používá lepty v tomto měřítku, tam to vypadá dobře - poměr rychlost/vzhled je výborný. Jinak taky dělá Zimmerit sám, pokud nemá lepty, ale používá "stříbrný" tmel Tamiya.

Pro inspiraci a potěchu oka: http://pavlikhobbyki...z/index-cs.html

Pavlik je borec, fakt pekna robota. Radost pozriet !

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To co popisuješ, by se stát mohlo, ale potom ten hypotetický modelář s opravenou zjevnou vadou stavebnice by musel být nedovtipa. A za chyby se platí.

Jak jsem psal, tato činnost - jako modelaření - se nedá objektivně posoudit - zvážit, změřit atd. Posuzování modelů na soutěžích není a nemůže být z principu dokonalé, je to o lidech a lidé jsou tvorové (občas) chybující. Já jsem popisoval systém, který je dle mého mínění nejlepší, avšak si nemyslím, že je dokonalý.

Není náhodou, že čeští modeláři tvoří absolutní světovou špičku, i tolikrát proklínaný bodovací systém tomu přispěl. Modeláři, aby uspěli, byli nuceni stavět čistě, bez chyb geometrie, s neznatelným dělením dílů, opraveným rytím, s množství detailů, s nevymyšleným zbarvením a označením. – do toho je bodovací systém hodnocení modelů „nutil“.

 

Kdybych chtěl znectít soutěže líbí-nelíbí, tak znám kolegu, který letadla zespodu netmelí, nenatírá. "Protože to není vidět", jak tvrdí. A nebudu psát, že jsou to soutěže na prd, když tam vyharaje takovýto model. Ale to jen veselá perlička na závěr.

 

Hele, už tady nebudeme za**rat téma.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Načítání
×
×
  • Vytvořit...