Přejít na obsah

diskuze k roku 1939


Recommended Posts

Pokusím se zesumarizovat pár názorů a na ně stručně odopovědět:

MrMCech:

K tomu zapojení jednotek SS- V roce 1938 měli pouze jeden bojeschopný pluk. A ten by je nevytrhnul.

Reálnost obsazení ČSR Sovětským Svazem- velimi dobrý názor. A popravdě..tady to kdyby bylo velice reálné. Jen ho předběhl Áda.

Pro všechny: Chlapi je jedno jestli by jsme měli šanci či neměli vyhrát. O spojence tu nejde...Nizozemí, Belgie, Norsko...Měli naději na win? Neměli. Bojovali? ANO.

Ztratili jsme nebojováním něco? - ano, minimálně daleko větší vliv(jako Protektorát jsem vlastně žádný neměli)při rozhodování o nás bez nás.Jako poražená exilová vláda by měla daleko větší moc než jako .." utečená"exilová vláda.. Ztratili jsme pro naše vojáky"statut válečných zajatců" jako občené protektorátu..trest smrti. A hlavně si uvědomte, že mi ted s odstupem 70 let, teprve můžeme určit co jsme ztratili...popravdě na poslední díl četnických humoresek nemám nervy se dívat...vše v hajzlu. Nejsem najivní, každá doba měla něco, ale ztratili jsme za jeden den všechno to dobré co nesla první republika. Neuvěřitelně mě to mrzí.

Beneš: Chlapi. můj ideál to taky není, ale ANO pro Mnichov schválil parlament! Bez něj by si mohl Beneš podepisovat co chtěl. Takže ho zas tak nehaňte, měl to neuvěřitelně těžký..hlavně po té zradě od Francie...strategického spojence.

Chlapi to téma jestli by jsme dopadli s počtem obětí lépe, když se nebojovalo- V konečném součtu by to vyšlo stejně. Ale zásadně by se lišil počet mrtvýcj nácků. A o to tu jde. Kdyby se bojovalo, tak by tekla Německrá krev proudem. Ale to se nestalo. Kdežto ta naše by tekla tak i tak..TO JE TEN ZÁSADNÍ ROZDÍL. A nedělejme si o budoucnosti našeho národa v rokou Ády iluze...ale to je jiné téma. K tomu dodám....jeden velice známí Izraelský generál, který přežil holokaust v 80 letech prohlásil. Izraelský národ vzpomínky na holokaust stále bolí, ale ta bolest pomalu odchází. Za to vědomí, že jsme umírali bez boje roste postupem času jako rakovina" . Tento názor podpořil příkladem vzbouřením varšavského ghéta, kde mladí židé, kteří věděli, že to mají stejně za pár...řádně náckům zatopili. A to skoro z holíma rukama. ....

jeden důstoník SS pronesl....ještě, že více těchto psů nenašlo takovou odvahu s jakou tady bojovali tihle židáci, možná by jsme v tom ghetě ted byli my... to pronesl po 70% ztrátách jeho čety, kterou v sutinách ghéta napadla skupina židů....jen dva židé měli zbraně. Ostatní bojovali s holemi, noži a cihlama.....

Ale pro některé tohle nic neznamená...jen sebevražda co? By se nějak domluvili ne? :Smile_blinky:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ty ses na tu mapku nedival, vid? Jsou na ni videt (pri pohledu na celou republiku) jednotliva pasma, do kterych se melo postupne ustupovat. Ale kdyz to priblizis tak nikde jinde nez prave na hranicich s rakouskem neuvidis 4 obrany linie - vetsinou je to jedna linie, obcas zesilena na dve. Tam je to pasmo totiz naopak nejsilnejsi.

 

 

Nejen to, ono to naprosto presne vystihuje i nasi pozici v NATO - kdyby neco, tak nas nikdo nezna. Svycarsky model je daleko efektivnejsi.

 

Jo, to mas pravdu, ale problem je, ze svet (resp Evropa) potrebuje pouze jedno Svycarsko. My budeme hold vzdy jen do poctu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tahle debata se mi líbí.

Švejkovi naprosto rozumím a jeho zdravé nasrání naprosto sdílím. Jistě máš pravdu v tom, že mnoho a mnoho věcí by bylo jinak a že stín Mnichova nad naším národem se asi nikdy nerozpustí. Stejně tak jako máš pravdu, že při obraně by ČR němcům dovolila tak maximálně veliké Pyrrhovo vítězství a stejně jako král Epeiru by si pak uvědomili, že ještě jedno takové vítězstí a jsou zničeni. Nicméně skutečně se mi zdá, že tohle je prostě jasné te´d po 70ti letech. Jak se říká o generálech po bitvě. Skutečně já, a myslím, že ani Vy všichni ostatní, nevíme přesně jak se cítili lidé tehdy a jaká skutečně byla nálada.

Medaři (btw. včelaříš? Já ano.) Ty se mi strašně líbíš, se svým zapálením. Jsi přesná ukázka toho, co u nás nazýváme tunelové vidění. Neber to zle, protože já jsem byl naprsoto stejněj jako Ty, možná ještě jsem, ale už jsem zestárnul a snažím se s tím něco dělat. On svět není jen černej a bílej a to co jsi Ty uvedl :

Když celou debatu zda se bránit,či ne shrnu,tak máme dva názory.

1)bojovat za pro někoho možná mrtvý ideál jako svoboda a pravděpodobně při tom chcípnout.

2)podrobit se a zachovat si momentálně život.A žít životem otroka s nejistým výhledem budoucnosti(což se vlastně stalo a vyplatilo se nám to).

Je zajímavé,že ostatní státy zvolili první variantu.

 

Prostě není přesné. Já nevolím (mám-li tu možnost) ani jednu z těhle nabízených! A ani jedna z nich se takhle nestala. I když je mi rozhodně bližší ta první. Ale já volím variantu, kde je naděje na vítězství a zvrácení událostí. Tehdy bych s nejvetší pravděpodobností byl v armádě (tak jako všichni moji předkové) Pokud by byl rozkaz jít a bránit hranice, tak bych jistě šel. A myslím že to snad většina lidí tehdy i dnes. Ale takhle to prostě nebylo. Spusta vojáků tehdy utekla a bojovala v zahraničí a já jen chci říct, že jim naprosto rozumím! A vidím to stejně jako oni.

 

Závěrem, ačkoli jsem fanda WWII a ledascos o ní vím, tak jistě nedosahuju znalostí mnoha z Vás, proto mám možná i zkreslený pohled. Nicméně to měli i lidé tenkrát. Švejku to že se tu někdo hájí plamenně od klávesnice ještě neznamená, že když příjde tvrdý na tvrdý, nevyklube se z něj někdo úplně jinej. A stejně tak jistě znáš příklady, kdy Ti někdo logicky odůvodní stovkou argumentů, že nějaká akce je blbost (po Marcinkovsku SNAFU), ale když pak příjde na lámání chleba tak je tam s Tebou i když si myslí že jste oba debilové, když jste do toho šli ;-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

K tomu Švýcarsku, tož jejich pozice se už vůbec nedá s naší srovnat. Nejde jen o fakt, že pro svět díky finančním institucím bylo důležitější, ale jeho poloha v Alpách..systém již hotových bunkříků na vrcholcích hor, které hlídali jediné přístupové silnice,,a další a další jim dávalo šanci vydržet reálně daleko delší čas než my. Díky terénu nepotřebovali tanky...Německé letectvo by tak maximálně zničilo Švýcarské města, ale obranu v horách ne. Na to neměly ani Stuky. Jediná alternativa s kterou počítal i plán..( he he soudruzi..kontrolní otázka..jak se ten plán jmenoval a kvuli jaké události jej Áda odvolal? Můžete použít i net :-) ) bylo použití horských myslivců( i Italských Alpinistů) s polu s riskantními výsadky paragánů. Ti měli uvolňovat průsmyky a komuikace pro obrněné jednotky... A to by byla hodně vleklá válka.

Ale to je jen info pro zajímavost.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

operace Tannenbaum, ale o události netuším. Nebylo to proto, protože se je bál napadnout a bylo výhodnější jej udržet jako neutrální stát? Krom toho Švýcaři občas Němcům finančně pomohli...ještě aby ne, když byli úplně obklíčení.

Jo jo umíš. Na druhou otázku neodpovím, páč si chci počkat jestli to někdo dohledá. Jen napovím, že plán se Áda rozhodl reálně uskutečnit a moc nechybělo a rozjel se...ale pak musel dát do priorit něco jiného...a to jsem napověděl už dost. Tož pátrejte. :Smile_honoring:

EDIT: nic méně i ty máš pravdu. Ekonomická provázanost byla obrovská, proto"odložení" operace Tannenbaum Ádu nějak moc netrápilo. Naopak. Ještě pomohu....bylo to po pádu Franice, kdy chtěl Ádá obsadit i Švýcary(ale néé ihned jen časově nepřemýšlejte méně než po Francii)...a ted už to i logicky odvodíte.

EDIT2: Jo super připomenutí proč bojovat. Téma Švýcarsko mi v tom pomůže. Generál Henri Gusein, řekl po pádu Francie jednu velice známou větu...já jí zkratím" můžeme být kdykoli napadení Nemeckem, Ale německo si uvědomuje složitost a náročnost bojů ve SUI. A každá další otevřená válka navíc v srdci Evropy jen oslabí němce od dalších bojů se spojenci. Proto v případě napadení budeme bojovat tak dlouho jak to jen půjde!

To prosím, řekl nejvyšší voják ve SUI...řekl to za zem ,která neměla spojence, byla obklíčená ze všech stran, ale přitom kdyby chtěla, tak se díky ekonomické provázanosti válce spřehledem vyhne a stát jí to žádné životy nebude. I přes to by při napadení BOJOVALI!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

operace Tannenbaum, ale o události netuším. Nebylo to proto, protože se je bál napadnout a bylo výhodnější jej udržet jako neutrální stát? Krom toho Švýcaři občas Němcům finančně pomohli...ještě aby ne, když byli úplně obklíčení.

Taky si ale hlídali svoji suverenitu.Sestřelili několik německých letadel při narušení svého prostoru.Mimo jiné i He 111 nebo Me 110 s novým typem radaru za který dostali výměnou několik Bf 109.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chlapi to téma jestli by jsme dopadli s počtem obětí lépe, když se nebojovalo- V konečném součtu by to vyšlo stejně.

A právě tady u toho si nejsem tak jistý... Kdyby jsme mu zničili víc jak polovičku armády, nemstil by se potom áda??

Kdybych měl jistotu, že by (např.) moje manželka nebyla ihned popravena, protože jsem byl já v armádě a na pažbě jsem měl 5 zářezů, potom bych do boje taky šel.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Švejku jen tipnu, tohle fakt nevím. Po porážce Francie doufal Hitler v urovnání vztahů s Británií a konec války v Evropě, dál se chtěl věnovat rozšiřování Lebensraum na východě. A pár měsíců tak trochu prováhal. A pak to šlo ráz na ráz, přípravy útoku na Rusko, mezitím nutnost podpořit Musoliniho při zhudlařeným útoku na Řecko a neutralizace Balkánu všeobecně... A na Švýcary se prostě už nedostalo. Jak jsem na tom?

 

a letectvo nebylo k dispozici - nejdřív bitva o británii a pak všechno do Ruska.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A právě tady u toho si nejsem tak jistý... Kdyby jsme mu zničili víc jak polovičku armády, nemstil by se potom áda??

Kdybych měl jistotu, že by (např.) moje manželka nebyla ihned popravena, protože jsem byl já v armádě a na pažbě jsem měl 5 zářezů, potom bych do boje taky šel.

A to je pravý důvod,proč jsme nebojovali.Na toto ti nejlépe odpoví některý žijící veterán odboje.Zeptej se ho na tu jistotu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Švejku jen tipnu, tohle fakt nevím. Po porážce Francie doufal Hitler v urovnání vztahů s Británií a konec války v Evropě, dál se chtěl věnovat rozšiřování Lebensraum na východě. A pár měsíců tak trochu prováhal. A pak to šlo ráz na ráz, přípravy útoku na Rusko, mezitím nutnost podpořit Musoliniho při zhudlařeným útoku na Řecko a neutralizace Balkánu všeobecně... A na Švýcary se prostě už nedostalo. Jak jsem na tom?

 

a letectvo nebylo k dispozici - nejdřív bitva o británii a pak všechno do Ruska.

A právě si nevědomky odpověděl. SUPER! V eufórii vítězného tažená Francií chtěl co nejdříve po pádu Franice z realizovat již známý plán. Jenže sem u velice zkomplikovala situace s Anglií. S tím nepočítal. Tak to odložil na podzim...(kdy očekával pád královského letectva) či na jaro ,kdy měla být Anglie už plně Německá. Navíc se 28.října 1940 Italové rozhodli napadnout Řecko..jak dopadli víme všichni a Áda musel pomoci tam..další oslabení.

Takže první a hlavní důvod odkladu bylo odmítnutí návrhu příměří od Anglie a negativně rozjíždějící bitva o ni. Pozdější termín zhatili italové se svou"skvělou" ofenzivou a pak už ....SSSR a Švýcarsko bylo mimo. Ale ne navždy! Kdyby Adá na východě vyhrál, první by to pak schytalo právě Švýcarsko.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Reportér: Z titulu generálního inspektora jste měl dokonalý přehled o naší armádě, o její síle a válečných možnostech. Mohli jsme se sami bránit?

SYROVÝ: Sami jsme neměli nejmenší vyhlídky na úspěch. Byl to jednoznačný názor celého našeho velitelského sboru. Vím, nadšení lidí bylo veliké, vojáci chtěli bojovat, ale nemohli jsme si vzít na svědomí vést lidi na jatka.

Tak kdo jiný už by o tom měl vědět víc?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to úplně to samý,jako když přesila násilníků přepadne můj dům.Buď budu bránit manželku,děti a rodiče a dost pravděpodobně dostanu na budku,nebo se jim vydám napospas,dostanu na budku taky,akorát budu do konce života poslouchat,že jsem zbabělec a budou mít pravdu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

kdo se do tebe navazi? jen sem napsal,ze nikde nevidim zadnou zminku o tom,ze by zradil.

myslím to o tom vševědovi..Víš že si srdečně podal s Hitlerem ruku a prodal mu zbraně na útok na Francii?Proč nedal rozkaz na zničení všech zbraní,aby se Hitler nemohl vyzbrojit?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

×
×
  • Vytvořit...