Přejít na obsah

diskuze k roku 1939


Recommended Posts

Mimochodem někdo tu zmiňoval Kanadské vojáky a vojáky USA. Opravdu máte pocit, že šli bojovat za nás (Evropu)? To neznáte historii nebo co? Po útoku na Pearl Harbor nacistické Německo vyhlásilo USA válku. Pokud by vám někdo vyhlásil válku, tak to necháte být? Mimochodem neříkám, že něbyli tací, kteří skutečně šli za Evropu bojovat. Většina ale šla bojovat za zájmy USA (vyhlásilo jim válku Německo, pokud někdo blbě vidí). Dokonce nešli všichni ani dobrovolně. Sice spousta dokumentů toto tvrdí, ale pravdou je, že američanům se do války moc nechtělo a ti mladí kluci byli prostě na vojnu odváděni, ikdyž nechtěli. Neidealizujte jednu stranu prosím vás, to už tu bylo za minulého režimu (který jsem nezažil).

Co se týče Kanady, tak Kanada v rámci Commonwealthu musela zasáhnout (stejně jako Autrálie a Indie). O dobrovolnosti a motivech vojáků se ale dá s úspěchem pochybovat.

Český národ má jednu velmi zajímavou vlastnost, zatímco všichni ostatní se snaží své úspechy zviditelnit a vyzdvihnout, český člověk sám sebe okamžitě shazuje, na úspěchy plive a vyzdvihuje porážky. Zejména si libuje v příkoří, která mu způsobili jiní. Myslím, že by národní obrození 21. století nebylo vůbec na škodu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A jakej ty jsi hrdina? Posuzujes jednani nasich dedu z pohodli domova. Ve valce si asi nikdy nebyl, dokonce mas nesrovnatelne lehci zivot nez jaky byl v te dobe. Sedi na tebe presne to oznaceni IDEALISTA.Muzes mi rict, koho pokladas za zbabelce? Nak u tebe postradam naprosto spojitosti a logiku.

To není moc dobrý argument říkat,kdo z nás byl ve válce(nemluvě o té druhé).Myslím,že si všichni dokážeme o válce udělat obrázek.Já u Zdeńka logiku nepostrádám a s jeho argumenty souhlasím.

Už tu to bylo,ale zopakuju to znovu.Zapomínáte,že Hitler neměl s Českým národem dobrý úmysly a nebojovat mělo jediný efekt.Prodloužili by jsme si život o pár let a nakonec by jsme šli jak ovce na porážku.Takhle jsme si mohli zachovat čest a hitlerovi by nepadla tučná kořist do klína.Vlastně jsme mu dost pomohli.Jestli by jsme vyhráli nebo prohráli je vlastně úplně jedno.Dějiny by ale vzaly jiný spád.

Sakra.Aspoň ty skvělý tanky jsme mohli zničit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

medaři, přečti si ještě jednou příspěvek od MrMCecha, ten teoretickej rozbor roku 38-40. Je to výborně napsaný, dobře rozmyšlený a podle tehdejší politické situace to tak klidně mohlo skončit. Já se s tím plně ztotožňuju. mělo by to pro nás důsledky likvidační. Od té doby by náš národ nebyl. Možná by pak nebyla ani ta světová válka ale co by nám to bylo platný? A teď sakra vy hlavy dubový, co má co s přetrváním národa co dělat nějaká čest, ideály či co takovýho? Bavíme se tu o vysoké politice s rozhodnutíma, který mají dopad pro celej svět, jasný? Kdyby byl Beneš zaslepenej morální idealista, nebyl by prezidentem ale knězem. A náš národ přetrval, byť s problémama a to by podle vašich hrdiných scénářů patrně nedokázal.

MrMCech - nádherný příspěvky. Smekám.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A jakej ty jsi hrdina? Posuzujes jednani nasich dedu z pohodli domova. Ve valce si asi nikdy nebyl, dokonce mas nesrovnatelne lehci zivot nez jaky byl v te dobe. Sedi na tebe presne to oznaceni IDEALISTA.Muzes mi rict, koho pokladas za zbabelce? Nak u tebe postradam naprosto spojitosti a logiku.

Hoď se do klidu. Vůbec mne neznáš, nemáš ponětí, co dělám a co jsem zažil.

Dále já se do do do tebe a ani do nikoho jiného nenavážím, tak to taky nedělej, důrazně prosím.

Dále, nemám nejmenší důvod odpovídat na tvé otázky kladené tímto tónem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

MrMCech: je vidět že je WWII taky tvůj koníček, ale zásadně s tebou v tvé teorii nesouhlasím. Adolf by neskončil. A je naprosto jedno jak by se po pádu Československa Francie s Anglií zachovali. Myšlenka zániku republiky zajímavá, ale naprosto krátkodobá.

 

Všem zastánců či odpůrcům boje proti náckům doporučuji si přečíst nenápadnou knihu "plán Grun". není tam posán jen samotný plán, ale i aktuální situace jak politická tak i vojenská a to celé Evropy.

Výborně jsi uvedl problém páté kolony...(jeden z největších průšvihů s kterým si gen,štáb pořádně nevěděl rady). A bylo daleko více faktorů, které by nám s největší pravděpodobností(čéék nikdy neví) zajistili porážku. Ale to je na několik A4.

Ale prosím PAAVLA nesrovnávej boje německé armády s Polskou a Francouzskou. Zapomínaté, že i nevýhody se daly změnit na výhody....malý prostor se dal lépe"zahustit" a naše armáda po mobilizaci měla cca milión mužů. Naše rychlé divize i pěší divize byli v plné počtu a plně vybaveny. Naproti tomu by jste neveřili co měli či spíše němci neměli. Nedostatečná a zastarálá výzbroj byla v téé době vizitkou Wehrmachtu....počínaje puškama a konče tankama(drtivá větčina PzI a PzII). Polopásy a motorizovaná pěchota? Skoro nebyla....a dále a dále. Neuplné a zoufale vycvičené pluky. SS jednotky by nebyly nasazeny vůbec(to je na delší téma)...Jedině v kvalitě a počtu letadel mělo německo navrch.

V žádném případě netvrdím, že by jsme byhráli, ikdyž v dějinách se toho už událo...ale oproti válkám s Polskem a Francií byli Němci zoufale nepřipraveni. A nikdo tu nenapsal jednu zásadní věc. Většina německý generálů tuto skutečnost věděla a ani zdaleka nebyli plánem"grun" nadšeni. Věděli, že by nás snadno porazili, ale né v roce 1938. Adolf to taky věděl, ale byl to hazardér a dobře tušil, že bojovat nebude muset.

Můj názor na to jestli bojovat či nikoliv znáte. Ale musel jsem reagovat na narážky, že Němci sfoukli daleko věčí armády, tak snáma by to bylo to samé. V roce 1938 by nás rozhodně nesfoukli. Pravděpodobně porazli, ale nesfoukli. A prosím přestaňte tu pořád provokovat ty co se tu názoru bojovat zastávají.

Nevím proč by někdo kdo by chtěl bránit vlast byl "hrdinou od klávesnice". A že lidi nebyli pod palbou či nezažili nálet Stuky,....to jsou trapné argumenty. Spíše je smutné, že někdo kdo ty nálety Stuky ani střelbu taky nezažil...sedí taky u klávesnice a už teoreticky při ohrožení balí kufry a stěhuje se s rodinou jinam. Tam kde není svě zkorumpován, kde je vláda bez hrdiné morálky a idealizace....tam na Vás čekají s otevřenou náručí.

Na takové "vděčné patrioty všude čekají". Doporučuji Rusko nebo Japonsko. Tam jim zkuste Vaše politicko diplomatické názory jen naznačit. Přeji hodně štěstí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

MrMCech: je vidět že je WWII taky tvůj koníček, ale zásadně s tebou v tvé teorii nesouhlasím. Adolf by neskončil. A je naprosto jedno jak by se po pádu Československa Francie s Anglií zachovali. Myšlenka zániku republiky zajímavá, ale naprosto krátkodobá.

 

Všem zastánců či odpůrcům boje proti náckům doporučuji si přečíst nenápadnou knihu "plán Grun". není tam posán jen samotný plán, ale i aktuální situace jak politická tak i vojenská a to celé Evropy.

Výborně jsi uvedl problém páté kolony...(jeden z největších průšvihů s kterým si gen,štáb pořádně nevěděl rady). A bylo daleko více faktorů, které by nám s největší pravděpodobností(čéék nikdy neví) zajistili porážku. Ale to je na několik A4.

Ale prosím PAAVLA nesrovnávej boje německé armády s Polskou a Francouzskou. Zapomínaté, že i nevýhody se daly změnit na výhody....malý prostor se dal lépe"zahustit" a naše armáda po mobilizaci měla cca milión mužů. Naše rychlé divize i pěší divize byli v plné počtu a plně vybaveny. Naproti tomu by jste neveřili co měli či spíše němci neměli. Nedostatečná a zastarálá výzbroj byla v téé době vizitkou Wehrmachtu....počínaje puškama a konče tankama(drtivá větčina PzI a PzII). Polopásy a motorizovaná pěchota? Skoro nebyla....a dále a dále. Neuplné a zoufale vycvičené pluky. SS jednotky by nebyly nasazeny vůbec(to je na delší téma)...Jedině v kvalitě a počtu letadel mělo německo navrch.

V žádném případě netvrdím, že by jsme byhráli, ikdyž v dějinách se toho už událo...ale oproti válkám s Polskem a Francií byli Němci zoufale nepřipraveni. A nikdo tu nenapsal jednu zásadní věc. Většina německý generálů tuto skutečnost věděla a ani zdaleka nebyli plánem"grun" nadšeni. Věděli, že by nás snadno porazili, ale né v roce 1938. Adolf to taky věděl, ale byl to hazardér a dobře tušil, že bojovat nebude muset.

Můj názor na to jestli bojovat či nikoliv znáte. Ale musel jsem reagovat na narážky, že Němci sfoukli daleko věčí armády, tak snáma by to bylo to samé. V roce 1938 by nás rozhodně nesfoukli. Pravděpodobně porazli, ale nesfoukli. A prosím přestaňte tu pořád provokovat ty co se tu názoru bojovat zastávají.

Nevím proč by někdo kdo by chtěl bránit vlast byl "hrdinou od klávesnice". A že lidi nebyli pod palbou či nezažili nálet Stuky,....to jsou trapné argumenty. Spíše je smutné, že někdo kdo ty nálety Stuky ani střelbu taky nezažil...sedí taky u klávesnice a už teoreticky při ohrožení balí kufry a stěhuje se s rodinou jinam. Tam kde není svě zkorumpován, kde je vláda bez hrdiné morálky a idealizace....tam na Vás čekají s otevřenou náručí.

Na takové "vděčné patrioty všude čekají". Doporučuji Rusko nebo Japonsko. Tam jim zkuste Vaše politicko diplomatické názory jen naznačit. Přeji hodně štěstí.

taky moc pěkně napsané... spolu s příspěvky MrMCecha asi nejlepší

situace byla taková a jestli jsme měli bojovat? na to má holt názor každý jiný..

když člověk prostě neví, co by se stalo, kdyby jsme bojovali.. zastihl by nás hero efekt, Němce bysme totálně převálcovali a dnes bysme se přeli s USA o ropu v Asii? (nebrat vážně), jak by se zachovali generálové? co ostatní státy??

on měl Beneš prostě hodně těžké rozhodování a jít do války by byl risk... pak by nás mohli zastihnout mnohem větší problémy než nás doopravdy zastihly..anebo taky ne... prostě s tohohle topicu se asi jednou zbláznim protože já opravdu nevim co by bývalo bylo lepší, ale vim že bych asi rozhodnul stejně jako Beneš....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Švejku, já jsem neuváděl že by Adolf skončil. Napsal jsem, že pokud by Němci utrpěli katastrofální zráty (tady se doufám shodneme) tak je velmi pravděpodobné, že by začalo být obyvatelstvo nespokojené a něm. generálové by Adolfa svrhli sami. V té době ještě neměl tak silný kult osobnosti a opozice nebyla zcela potlačena.

Uvedl jsi, že malý prostor se dá lépe zahustit. To je výhoda, která platila max. do nástupu dělostřelectva, a úplně přestala platit při vzniku bojového letectva. Není nic jednoduššího, než vybombardovat a ostřelovat shluky vojáků. A zrovna naše krajina moc krytí neposkytuje.

O kvalitě a nekvalitě techniky se moc bavit nechci, ale jejich jediná slabina byla v tancích a polním dělostřelectvu (vůči nám). Kvalita pěchotních zbraní byla zhruba stejná.

Proč by se do boje nezapojili oddíly SS? O tom jsem nikde nečetl.

Shodneme se na tom, že němečtí generálové tímto plánem nijak nadšeni nebyli. Ale stejně by jej provedli, a stačil by jediný průlom a bylo by rozhodnuto. Se započítáním faktorů, které jsem uvedl v mém prvním příspěvku by to netrvalo dlouho.

Musíme si položit otázku, proč nás Hitler nenechal odpravit jako podřadnou rasu hned? Protože jsme se nejevili jako problémoví, a potřeboval pracovní sílu. Je to smutné a i mě to štve, je to ale holý fakt. Po atentátu na Heydricha nechal vypálit Lidice, Ležáky...Co by asi udělal, kdyby u nás zemřeli tisíce Německých vojáků a dost možná by to zbrzdilo (ne-li úplně zastavilo) jeho válečné plány?

Krom toho doufám že mi dáš za pravdu, že je možné, že pokud by Němci byli tak silně oslabeni by toho využilo SSSR. A Francie s Británií ve stavu z roku 1938-1940 by neměli šanci mohutný útok SSSR ustát.

Píšeš, ať ti, co by se nebránili, přestanou provokovat druhé. Dobře, ale ať na druhou stranu ti, co by se bránili, přestanou urážet ty, co by se nebránili (je to trošku kostrbatá věta :Smile_teethhappy: ).

Já neříkám o těch, co tvrdí, že by se bránili, že jsou hrdinové od klávesnice. Ale uznej, je snadné říct, bránil bych republiku, když nic takového nehrozí. Dokonce nepochybuju ani o tom, že by tu republiku bránit šli. Otázka je, ale jak by na ně zapůsobily první odezvy války.

Překvapuje mě, že jsi se chytl zrova té Stuky. Myslím, že z kontextu jasně vyplývalo, že je to čistě hypoteticky. Nepsal jsem, že to nikdo nezažil a proto nemá právo soudit! Psal jsem, že člověk by nejspíš (ano, pořád to nepokládám jako nezvratný fakt!) začal přemýšlet trochu jinak, když by tu Stuku slyšel. To že bych balil kufry už jsem vůbec nepsal, psal jsem, že si myslím, že bych se asi bránil, ale jistě to nemůžu vědět nikdy. Ano, napsal jsem, že nikdo nemůže vykládat o hrdinském boji, dokud takovou situaci nezažil. Ale to je přece pravda, do té doby jsou to všechno jenom hypotézy a žádná fakta.

EDIT: Předpokládám že jsi četl "Na západní frontě klid". Jistě si pamatuješ, jak odjížděli na frontu nabuzení a jak brzy je celá situace psychicky zdeptala. A druhá světová byla ještě mnohem krutější než první...

EDIT2: Všichni se na to díváme z vojenského a morálního hlediska. Z politického a psychologického se na to podívalo minimum lidí. A z pohledučlověka, co v té době žil ještě míň (nemyslím to o tom, jak byl československý voják připraven hájit vlast, ale z pohledu lidí, co o tom měli rozhodovat).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Trochu udělám pořádek ve svých tvrzeních, nějak se mi zdá, že jsem se nedokázal vyjádřit správně.

 

vyhráli by jsme tehdy? NE. Vylepšil by tehdy náš odpor naši mezinárodní situaci? NE. Bojoval bych v tehdejších podmínkách za svou vlast? ANO - kupodivu vzhledem k předchozím tvrzením. Bojoval bych za svou vlast dnes? NE V podmínkách dnešního humusu ctím nejvyšší ideál své rodiny, vlast pro mě znamená málo, vůdcové vlasti nic.

 

Švejku teorie výhody vnitřních linií je stejně rozšířená jako naprosto nesmyslná. Dej mi příklad z historie, stačí mi jeden jedinej, kdy vojenskej celek velikosti našeho státu obklíčenej ze všech stran operoval na vnitřních liniích a vyhrál.

Tobě budu věřit že bys bránil vlast, byl jsi na misích říkáš, tak znáš zbraň i z toho konce, kde se do něj nemá koukat. Byls tam pravda pro peníze, ne z nějaký vlastenecký lásky a dnes už bys tam dobrovolně nešel. To všechno dovozuje důležitou životní zkušenost a vážně ti věřím co říkáš. Tento dojem nějak nemám z některejch kluků co tady hrdině brání. To, že se do nich cynicky navážím je spíš proto, že si je představuju zbytečně naivní a mrtvý v nějaký válce, kterou nezavinili, než že bych jejich přesvědčení považoval za špatný. Taky přesně vím, co je třeba, abys mohl tvrdit, "zemřu za vlast". Krizovou situaci musíš zažít abys věděl jak se v ní zachováš. Máš před sebou na silnici rozjetýho chlapa, půlka lidí projede, půlka se poblije, panikaří, někdo pomůže. Ten někdo může tvrdit, že se zachová tak a tak. Ti ostatní ne. Když po tobě někdo bude střílet, půjde na tebe s nožem, platí totéž.. Já jsem ve všem tomto obstál, dobře ta střelba nebyla, jen na mě mířil, ale výsledek je stejnej. Vím, jak se zachovám v kritické situaci, kdy bude možnost zániku mého života a můžu něco tvrdit. Věřím to i tobě, vy ostatní hrdinové, pokud jste rovněž muži a ne plácalové, omlouvám se vám. Plácalům se budu smát dál jo? Přihlašte se. :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A ještě jeden takový malinkatý postřeh na závěr. Jediný spojenec, který ti slíbí pomoc (SSSR) i když je to slib přinejmenším diskutabilní, to s Německem ve Španělsku prohraje. Zapomeňte na všechny podrobnosti o Španělské občanské válce a příčiny republikánské prohry, jelikož tyto fakta Beneš neznal. Pouze víte to, že Němci dokázali SSSR porazit (a díky propagandě Německa to bylo líčeno jako jednoduché vítězství a propagace jejich válečného umění a sovětské neschopnosti). Krom toho SSSR byl pokládán za vojenskou velmoc. Opravdu to ve vás vyvolává pocit víry ve spojence a možné vítězství? Nesuďme proto Beneše tak přísně, udělal to nejlepší (nebo si to myslel), co mohl udělat pro svou republiku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A ještě jeden takový malinkatý postřeh na závěr. Jediný spojenec, který ti slíbí pomoc (SSSR) i když je to slib přinejmenším diskutabilní, to s Německem ve Španělsku prohraje. Zapomeňte na všechny podrobnosti o Španělské občanské válce a příčiny republikánské prohry, jelikož tyto fakta Beneš neznal. Pouze víte to, že Němci dokázali SSSR porazit (a díky propagandě Německa to bylo líčeno jako jednoduché vítězství a propagace jejich válečného umění a sovětské neschopnosti). Krom toho SSSR byl pokládán za vojenskou velmoc. Opravdu to ve vás vyvolává pocit víry ve spojence a možné vítězství? Nesuďme proto Beneše tak přísně, udělal to nejlepší (nebo si to myslel), co mohl udělat pro svou republiku.

PŘESNĚ TAKHLE JSEM TO CHTĚL ŘÍCT..

jenomže já se svým slohovým nadáním jsem to napsal tak srašně, že to pochopila tak 1/4 lidí :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Naše situace ale byla diametrálně odlišná od ostatních zemí, které se války účastnili.Zatímco ostatní státy byly rovnou napadenyi bez vyhlášení války, případně jim byla hned válka vyhlášena, na nás byla ze strany Německa vedena psychologická válka. Všichni to posuzujete očima dnešní doby, kdy máte spoustu informací a víte jak dopadla válka. Podívejte se na to ale očima prezidenta Beneše.

Mnozí z vás tu argumentují tím, že jsme měli lepší pozemní techniku i armádu. to je pravda. Máte ale pocit, že to tehdy někdo z československého štábu věděl? Že měli v rukou technické údaje německých zbraní? Jediné informace které o německé armádě byly z propagandy, přehlídek a zprávy o legii Condor ze Španělska. Opravdu by tohle všechno ve vás vyvolalo pocit, že jste lepší?

Dále je tu pátá kolona v podobě německé menšiny. Zastrašovací efekt z její strany byl posílen výboji Heinlainovců.

Slováci volají po autonomii a sympatizují s Hitlerem. Pochybuju že to byli všichni, možná to nebyla ani většina. Ale která skupina šla nejvíc vidět? Tisovci. Co asi nejvíc ovlivnilo československé vedení? Právě ta neuřvanější skupina.

Polsko i Maďarsko je nebezpečné a je téměř jisté, že na vás zaútočí spolu s Němci. Spojenci vás zastrašují! a nutí vás, aby jste dělali Němcům ústupky. Na Malou dohodu se nemůžete spolehnout. SSSR sice tvrdí že vám pomůže, ale to je všecko. Počet nebo vůbec cesta k vám je ve hvězdách.

Mnozí taky argumentovali německými tréninky na našem opevnění a jejich závěry. Opravdu, tyto informace Beneše určitě neměl...

Ono je něco jiného, když vám pár dnů/hodin před konfliktem někdo vyhlásí válku. To bychom se určitě bránili, stejně jako většina států (Rumuni radši hned sympatizovali s Osou). Ale když je na vás několik let vyvíjen tlak ze strany agresora a zároveň ze strany "spojenců", to vám odhodlání bránit se nahlodá. Byl to geniální tah ze strany Hitlera, který věděl jak se zachovají naši spojenci a věděl, že na nás by hodně vykrvácel. Tak nás obsadil pomocí psychologické války.

Hypoteticky: Odmítneme Mnichov, Němci útočí. Po krvavých bojích jsme obsazeni Němci. Ti ale utrpěli tak šílené ztráty, že Hitler na Polsko nezaútočí, jelikož se proti němu Němci vzbouří. Francie a Británie ale mají pocit, že Hitlera zastavili oni sami, díky "geniální" politice apeseamentu, a my že si za to můžeme sami. Dokonce jsme pokládáni za agresory a Německu zůstaneme. Československo tedy v roce 1938-1940 na dobro zanikne. Nebo máte pocit, že by za nás někdo bojoval? Dokonce je možnost, že by celé situace využil SSSR, a přejel celou Evropu, jelikož by neměl strach ze silného Německa. Francie a Británie by neměli sebemenší šanci jejich početní převahu zastavit, rozhodně ne ve stavu, v jakém se nacházeli.

Neříkám, že jsme se bránit neměli, ale někteří z vás jsou zaslepení morálkou. Ono se to od klávesnice kecá dobře, půjdu bránit rodinu se zbraní v ruce a rozhodně si myslím! (to je důležité, to slůvko myslím) že bych to udělal a že bych toho byl schopen. Ale jakmile by nad vámi zazněl zvuk Stuky nebo by se na vás valil Pz III, tak většina z nás odpadne a na nějaké odhodlání zapomene. Nikdo nemůže vykládat o hrdinském boji, dokud se v žádném konfliktu neoctne. Ono kolikrát stačí být v situaci, kdy vás ohrožuje jeden magor se zbraní a na nějaké hrdinství zapomenete.

Čistě hipoteticky přijímáme Mnichov a následnou okupaci.Hitler se spokojí s rakouskem a československem a druhá válka nezačne.Někdo je poněmčen,někdo zlikvidován.Zvedáme pravice,plížíme se kolem zdí a klaníme se novým pánům.

Jak snadno jsme přišli o svobodu a autonomii,kterou jsme si v osmnáctém roce po několika stech letech vybojovali.Ještě,že ostatní nesložili zbraně a válka dopadla jak dopadla.

Jinak souhlasím,že Beneš se rozhodl s nejlepším vědomím a chtěl to nejlepší pro národ.Každopádně,kdybych mohl měnit dějiny,tak bych si místo Beneše přál Churchilla.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Medař, my jsme Mnichov nepřijali hypoteticky, ale doopravdy. Promiň, ale moje hypotetická historie je založena na tom, že my Mnichov nepřijmeme a jak by se to mohlo odvíjet. Tvoje hypotéza je založená na tom, že Československo bude Hitlerovi stačit, jenže proč by potom zabíral Československo, když nikdy jeho prioritou nebylo? Krom toho "úspěch" Mnichovské dohody ukázal na slabost spojenců a toho by Hitler jen ztěží nevyužil. Než začneš vymýšlet alternativní průbeh událostí, zkus to aspoň trochu logicky podložit. není hypotéza jako hypotéza. Nevím jak to nějak blíže vysvětlit, doufám že to chápeš. Asi takhle, z mé strany se dá ono odmítnutí Mnichovské dohody zdůvodnit tím, že v československé vládě se probudí národní hrdost a odhodlání se bránit (ať to dopadne jak chce). Ty jsi to založil na tom, že diktátorovi jako je Hitler bude stačit malá zemička v Evropě a dál už své myšlenky a lebensraum šířit nebude. Co je pravděpodobnější :Smile_teethhappy:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

MrMCech - dobrej pokus ale medař není typ na logickou argumentaci, ten je zásadně a slepě proti čemukoliv co připomíná defétismus a nehneš s ním dělej co dělej. Rozhodně si stojí za svým kluk, to teda zas jo. A na kolik jsem pochopil tak "to jeho" je: Bojovat se mělo, bojoval by on tehdy dnes a zítra a hotovo. A každej kdo říká, že tak jednoduchý to není a nebylo je holt u něj sralbotka. Takže tak.

Jo medaři promiň, takový o tobě bez tebe. Já si tvé zásadovosti vážím, i když názory máme odlišný.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já vím,že jsme Mnichov přijali.Hypoteticky je to myšleno celkově.Snad jsi to pochopil.To že Československo nebude Hitlerovi stačit,ukázal až další sled událostí,to v té době nikdo nemohl tušit.Kdyby je tušili,tak žádný Mnichov není.Kdybys vrátil čas do 38 roku,tak dvě třetiny Evropy bude věřit,že válka opravdu nebude a Hitlerovi bude Československo stačit.Na tom byla založena moje hypotéza.

Kdyby nás Hitler napadl,tak válka mohla dopadnout úplně jinak.Každopádně jsme s druhé války vybruslili vcelku dobře a jediné,o co jsme přišli,je asi jen ta hrdost.

Když celou debatu zda se bránit,či ne shrnu,tak máme dva názory.

1)bojovat za pro někoho možná mrtvý ideál jako svoboda a pravděpodobně při tom chcípnout.

2)podrobit se a zachovat si momentálně život.A žít životem otroka s nejistým výhledem budoucnosti(což se vlastně stalo a vyplatilo se nám to).

Je zajímavé,že ostatní státy zvolili první variantu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

MrMCech - dobrej pokus ale medař není typ na logickou argumentaci, ten je zásadně a slepě proti čemukoliv co připomíná defétismus a nehneš s ním dělej co dělej. Rozhodně si stojí za svým kluk, to teda zas jo. A na kolik jsem pochopil tak "to jeho" je: Bojovat se mělo, bojoval by on tehdy dnes a zítra a hotovo. A každej kdo říká, že tak jednoduchý to není a nebylo je holt u něj sralbotka. Takže tak.

Jo medaři promiň, takový o tobě bez tebe. Já si tvé zásadovosti vážím, i když názory máme odlišný.

Pochopil jsem.Vlastně jsem takovej zásadovej blbec.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

2) Nejhorší je, že na nás taky mohli zaútočit z Rakouska. Tam jsou možná taky bunkry, ale je jich tam mnohem méně...

Ty ses na tu mapku nedival, vid? Jsou na ni videt (pri pohledu na celou republiku) jednotliva pasma, do kterych se melo postupne ustupovat. Ale kdyz to priblizis tak nikde jinde nez prave na hranicich s rakouskem neuvidis 4 obrany linie - vetsinou je to jedna linie, obcas zesilena na dve. Tam je to pasmo totiz naopak nejsilnejsi.

 

No z druhe valky jsme moc dobre nevybruslili :Smile_teethhappy: Nejen, ze se na nas zapad vykaslal na zacatku valky, ale i nas nechal v klidu v sovetskem vlivu. To jasne ukazuje, za jak dulezity stat nas povazovali :Smile-izmena: Skoda, ze jsme se nebranili a neobsadili to Nemejcko.

Nejen to, ono to naprosto presne vystihuje i nasi pozici v NATO - kdyby neco, tak nas nikdo nezna. Svycarsky model je daleko efektivnejsi.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já vím,že jsme Mnichov přijali.Hypoteticky je to myšleno celkově.Snad jsi to pochopil.To že Československo nebude Hitlerovi stačit,ukázal až další slet událostí,to v té době nikdo nemohl tušit.Kdyby je tušili,tak žádný Mnichov není.Kdybys vrátil čas do 38 roku,tak dvě třetiny Evropy bude věřit,že válka opravdu nebude a Hitlerovi bude Československo stačit.Na tom byla založena moje hypotéza.

Kdyby nás Hitler napadl,tak válka mohla dopadnout úplně jinak.Každopádně jsme s druhé války vybruslili vcelku dobře a jediné,o co jsme přišli,je asi jen ta hrdost.

Když celou debatu zda se bránit,či ne shrnu,tak máme dva názory.

1)bojovat za pro někoho možná mrtvý ideál jako svoboda a pravděpodobně při tom chcípnout.

2)podrobit se a zachovat si momentálně život.A žít životem otroka s nejistým výhledem budoucnosti(což se vlastně stalo a vyplatilo se nám to).

Je zajímavé,že ostatní státy zvolili první variantu.

Ale právě že to vyplývalo z mnoha skutečností. Hitlerovi projevy, Mein kampf, intervence v zahraničí... Jenomže tohle západní státy vidět nechtěli.

To že jsme v důsledku nebránení se přišli o část národní hrdosti, s tím souhlasím. A táhne se to s námi dlouho. Ale když mi Polák vyčítá, že jsme se nebránili, tak ho pošlu studovat,aby věděl, že oni by na nás zaútočili taky...

Řekl bych že jsme přišli o mnohem více než o hrdost, teď nemyslím lidské oběti a poškozenou infrastrukturu, ale přišli jsme o velký kus suverenity. A díky demarkační linii i na 40 let o svobodu. To ale i ti Poláci, kteří bojovali, jenomže u nich bylo lidských obětí a zničených měst několikanásobně více. A dalšími roky, které utloukli naši národní hrdost byl rok 1968 a paradoxně 1989. V 1968 byla zničena jakási idea o volnějším socialismu s mnohem otevřenějším systémem, po 1989 pro mnoho lidí přišlo velké rozčarování. Nejde jenom o korupci politiků, ale především mainstreamová media často naši republiku shazují...A když člověk skoro denně čte, jak se máme blbě, o našem dluhu, o tom jak se i z důchodců stávají bezdomovci, tak opravdu na nic hrdý být nemůže.

To proč ostatní státy bojovali jsem už napsal. Neměli na výběr. Spoustě z nich nebyla ani vyhlášena válka. Na nás byl léta vyvíjen tlak ze všech stran, z Německa a ze strany spojenců. Vím, že jsem to už psal, ale klidně to napíšu znovu. Na našem bojišti nerozhodovali vojenské střety, ale psychické faktory. A pokud by vládl někdo slabší než Beneš, tak se zhroutí nebo nevydrží tu nejistotu a vzdá se dopředu. Dokonce je možné, že by slabší osoba nevydržela tlak a pokusila se na Německo zaútočit. Pak je jasné, kdo by byl prohlášen agresorem, a Němci by při našem útoku utrpěli mnohem menší ztráty, než kdyby útočili oni. A my bychom na svobodný stát mohli zapomenout.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ty ses na tu mapku nedival, vid? Jsou na ni videt (pri pohledu na celou republiku) jednotliva pasma, do kterych se melo postupne ustupovat. Ale kdyz to priblizis tak nikde jinde nez prave na hranicich s rakouskem neuvidis 4 obrany linie - vetsinou je to jedna linie, obcas zesilena na dve. Tam je to pasmo totiz naopak nejsilnejsi.

 

 

Nejen to, ono to naprosto presne vystihuje i nasi pozici v NATO - kdyby neco, tak nas nikdo nezna. Svycarsky model je daleko efektivnejsi.

Promiň Jezevče, ale právě drtivá většina historiků, vojenských expertů a nadšenců tvrdí, že na hranicích s Rakouskem to opevnění bylo slabé. Bylo z velké části nedostavěné a nevyzbrojené, u počtu řopíků se nebavím. Jenom malá část jich byla bojeschopná, ještě menší část plně bojeschopná. Krom toho u Rakouska to bylo povětšině lehké opevnění, těžké se tam vyskytovalo v menšině.

O pozici v NATO se s tebou přít nebudu. I když jsou naše jednotky žádány a uznávány, tak v případě konfliktu u nás, by nás najednou nikdo neznal. V tom souhlasím.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

×
×
  • Vytvořit...