Přejít na obsah

diskuze k roku 1939


Recommended Posts

Mám krásnou rodinu a udělat ze syna sirotka bych nechtěl. Ale pokud by mi někod chtěl vzít tady ty naše Jihočeské rybníky a lesy...vzít mi rodinu.

Právě dle mého názoru, jestli bys chtěl, aby ti nevzali tvoji rodinu, musels být hezky potichoučku a někam se uklidit, popř. pomáhat odbojářům (i když to bylo riziko jak sviň..)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Právě dle mého názoru, jestli bys chtěl, aby ti nevzali tvoji rodinu, musels být hezky potichoučku a někam se uklidit, popř. pomáhat odbojářům (i když to bylo riziko jak sviň..)

Jestli myslíš v časech WWII, tak odbojář měl daleko větší šanci za Protektorátu přijít o rodinu, než frontový voják, který by jen bojoval v Československé uniformě proti v pádu nácků.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jestli myslíš v časech WWII, tak odbojář měl daleko větší šanci za Protektorátu přijít o rodinu, než frontový voják, který by jen bojoval v Československé uniformě proti v pádu nácků.

To jo, ale já myslel třeba kdyby Beneš nepřistoupil na mnichov a radši by válčil.. Co by potom hitler udělal s naší zemí? To je stašná nejistota a tak Beneš raději moc neriskoval...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

přesně, hodně lidí uteklo do Francie - a tam odsaď se dostali třeba do Afriky (Tobrúk), jiní zase do Anglie, kde se z nich pak stali letci a další zase třeba do SSSR... válčit za tyto státy mělo mnohem větší význam....

 

Nedělej si iluze o boji za tyto státy.Naši vojáci bojovali hlavně za naši svobodu a proti našemu nepříteli.Poláci,Francouzi a ani angláni naše vojáky zprvu vůbec nechtěli a šáhli po nich až když jim opravdu teklo do bot.O sovětským svazu nemluvě,tam naši občané byli verbováni přímo z gulagů.Zahraniční odboj si to celkem kvalitně vyžral a za to se mu jeho národ odvděčil,aneb jak nedávno pronesl jeden představitel zahraničního odboje:není větších lokajů,než čechů.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nedělej si iluze o boji za tyto státy.Naši vojáci bojovali hlavně za naši svobodu a proti našemu nepříteli.Poláci,Francouzi a ani angláni naše vojáky zprvu vůbec nechtěli a šáhli po nich až když jim opravdu teklo do bot.O sovětským svazu nemluvě,tam naši občané byli verbováni přímo z gulagů.Zahraniční odboj si to celkem kvalitně vyžral a za to se mu jeho národ odvděčil,aneb jak nedávno pronesl jeden představitel zahraničního odboje:není větších lokajů,než čechů.

tak to je úplně jasný že bojovali za naší svobodu... bojovali takovým způsobem, že to nebyla zbytečná sebevražda! a o to mi jde..

jinak SSSR jsem opravdu nevychytal, tam byla situace jiná, moje chyba...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

opevneni byli nejenom v cechach,ale i na morave.jak na jizni,tak na severni.sice ne tak huste,ale opevneni to bylo.a mažinotku nemci obesli pres belgii a tim smerem.moc dobre vedeli,do ceho by sli,proto to vzali obchvatem

a tvrdej orisek bysme byli,to mi ver.stacilo co me vykladal deda,kerej slouzil v te dobe.

Nvm nvm, nemci pouzivali blitzkrieg strategii a navic meli velke letectvo. Bunkry nebylo nutne opravdu dobyt ... By to nekde prolomili a obsadili nas a k cemu by nam byla armada nekde v zelezobetonovych monstrach, ktere se do moderni valky nehodili. Vetisna argumenti stavi prave na opevnenich, ktere jsou ovsem k nicemu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To jo, ale já myslel třeba kdyby Beneš nepřistoupil na mnichov a radši by válčil.. Co by potom hitler udělal s naší zemí? To je stašná nejistota a tak Beneš raději moc neriskoval...

 

A víš jaké záměry měl Hitler s naší zemí?Já bych raději chcípl na hranicích s kvérem v ruce,než v nějákém manganovém dole někde za Uralem.Pořád máte jakousi utkvělou představu o tom,jak to s námi Hitler dobře myslel. Máme neskutečnou kliku,že válka dopadla,jak dopadla.Kdyby dopadla obráceně,tak si tady nepíšem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Švejku ale já s Tebou v tomto naprosto souhlasím. Jen bch prostě volil jiný způsob boje, než ten prvotní - obsadit opevněné hranice a bít se do posledního dechu. Na druhou stranu to vidím já (a i všichni ostatní) s velikým odstupem a bůh ví, jak bych to viděl tenkrát. Další věc je ta, že se trochu znám ... a nakonec by to možná dopadlo, tak že hlavou bych hájil to co hájím teď tady po písmenkách, ale bohužel bych (jako se mi to stává) neposlechl úplně tak tu hlavu ... ale srdce.

Stejně tak vím, jak bych i v téhle debatě diskutoval ještě před deseti lety ... rozhodně bych se plamenně bil za to jít bránit hranice! Horká hlava, klapky na očích ... nezvažoval bych jiné možnosti. Ale sakra ... asi stárnu či co :-) Dnes v 31 letech to vidím holt jinak. Merito zůstane stejný, ano bojovat ... ale více bych volil kdy, kde a jak.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano,nám to bylo nabídnuto a poláci to mohli udělat půl hodiny po napadení.Výsledný efekt stejný.

Půl hodiny? Hodně málo času.... To co jsme nezkusili my, zkusili oni...

Když ono se to 70 let po událostech píše špatně..

Československo: Počet padlých vojáků 25000

Civilní oběti 63000

Oběti židovského holocaustu 277000

Celkem 365000

Oběti/ % populace 3,65%

Polsko: Počet padlých vojáků 400000

Civilní oběti 2200000

Oběti židovského holocaustu 3000000

Celkem 5600000

Oběti/ % populace 16,09%

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Někdo tady zmínil říšského protektora Čech a Moravy Heydricha,o tom by se taky dalo hodně polemizovat.Heydrich měl původně odejít do Francie a být protektorem tam,jelikož spojenci respektive Britové měli strach,že začnou jeho rychlé procesy a jatka již ve zmíněně Francii,kde by to mohlo narušit jejich plány do budoucna,raději se domluvili a spáchali na něj atentát s pomocí většiné nám všem známých výsadkářů zrovna v naší zemi.Takže ono ve skutečnosti to vůbec nemusela být akce jak jej zlikvidovat proto aby utli jeho procesům u nás a ukázali jak jsou pro nás důležití a nápomocní,ale opět ručičky pryč od problémů.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A víš jaké záměry měl Hitler s naší zemí?Já bych raději chcípl na hranicích s kvérem v ruce,než v nějákém manganovém dole někde za Uralem.Pořád máte jakousi utkvělou představu o tom,jak to s námi Hitler dobře myslel. Máme neskutečnou kliku,že válka dopadla,jak dopadla.Kdyby dopadla obráceně,tak si tady nepíšem.

Právě že nikdo nevěděl, co se stane! Právě proto si asi Beneš myslel, že když nebude válčit, tak ušetří obyvatelstvo od tyranie!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tak to je úplně jasný že bojovali za naší svobodu... bojovali takovým způsobem, že to nebyla zbytečná sebevražda! a o to mi jde..

jinak SSSR jsem opravdu nevychytal, tam byla situace jiná, moje chyba...

 

Tak,obrana Československa také nebyla úplná sebevražda.Nevidím rozdíl s polskem či francií.Tyto státy byly poraženy a stejně velké množství vojska a hlavně loďstva bojovala dál pod britským velením.Nepředstavuj si,že všichni vojáci padnou do jednoho.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Medaři ale oni Frantíci, nebo tak trochu i Poláci, měli kam ustupovat a kam se stáhnout. Nemuseli padnout všichni a prostě mohli ustupovat s bojem ... Jenže u nás ... to by mohlo dopadnout tak, že padnou všichni do jednoho. Tadny není moc kam utíkat.

Nehledě na to, že nebýt E. von Mansteina, tak by možná němci a frantíci pokračovali v polích nikoho tam kde skončili 20 let před tím.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak,obrana Československa také nebyla úplná sebevražda.Nevidím rozdíl s polskem či francií.Tyto státy byly poraženy a stejně velké množství vojska a hlavně loďstva bojovala dál pod britským velením.Nepředstavuj si,že všichni vojáci padnou do jednoho.

Úplně 100% sebevražda to samo úplně není a úplně všichni by neumřeli, ale co by se stalo s ostatním civilním obyvatelstvem? Skončilo by alespoň tak nějak podobně, jak to dopadlo? Nevíme, a ani předtim to nikdo nevěděl. Pro Beneše zase risk, že v případě boje by došlo ke zbytečnejm masakrům...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Právě že nikdo nevěděl, co se stane! Právě proto si asi Beneš myslel, že když nebude válčit, tak ušetří obyvatelstvo od tyranie!

 

V tom s Tebou souhlasím,to opravdu nikdo nevěděl.Možná tušil po tom,co se dělo v Německu.Kdyby to Beneš věděl,možná by bojoval.Oni by asi bojovali všichni,kdyby tušili co nastane.

Takže za mě:BOJ!!!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Medaři ale oni Frantíci, nebo tak trochu i Poláci, měli kam ustupovat a kam se stáhnout. Nemuseli padnout všichni a prostě mohli ustupovat s bojem ... Jenže u nás ... to by mohlo dopadnout tak, že padnou všichni do jednoho. Tadny není moc kam utíkat.

Nehledě na to, že nebýt E. von Mansteina, tak by možná němci a frantíci pokračovali v polích nikoho tam kde skončili 20 let před tím.

 

No a kam mohli ustupovat?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V tom s Tebou souhlasím,to opravdu nikdo nevěděl.Možná tušil po tom,co se dělo v Německu.Kdyby to Beneš věděl,možná by bojoval.Oni by asi bojovali všichni,kdyby tušili co nastane.

Takže za mě:BOJ!!!

kdyby nám přišel někdo na pomoc, tak samozřejmě nic jinýho.... ale přišel by někdo, když podepsali mnichov, nebo by si hráli jenom na svym písečku? další nejistota.. ACH BOŽE, KDYBY NÁM NĚKDO PŘISLÍBIL POMOC!

EDIT: ne přislíbil, ale kdyby někdo opravdu přišel...

Upraveno uživatelem MythbusterCZ
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

kdyby nám přišel někdo na pomoc, tak samozřejmě nic jinýho.... ale přišel by někdo, když podepsali mnichov, nebo by si hráli jenom na svym písečku? další nejistota.. ACH BOŽE, KDYBY NÁM NĚKDO PŘISLÍBIL POMOC!

Hele, ikdyby nekdo prisel, tak to dopadne stejne prohrou. Vsichni vime jak dopadli frantici a anglani. A rusove by prisli max napomoc nackum a uriznout si kus kolace :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

×
×
  • Vytvořit...