Přejít na obsah

diskuze k roku 1939


Recommended Posts

Hitler si vynutil bombardování Londýna a to byla ta "osudová" chyba !!! Kdyby to furt prali do letišť, radarů a infrastruktury, tak by to bylo pro RAF velice zlé. Ale to je jen jedna z řady chyb, které Áda udělal jenom díky své nabubřelosti a touze někomu ukázat, že ho má většího. Stalingrad byl nemlich to samé herr oberst !!!...... :Smile_teethhappy:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Velká chyba Hitlera bylo začínat válku...

PS: Britové měli hodně daleko k zdecimování.

No valku zacit mohl, ale vzal si moc velke sousto. Je to ciste matematika, ze to nemecko nemohlo nikdy vyhrat. Nejake spekulace co by kdyby... tamta bitva ci ona bitva, kdyby to jinak postoloval s anglii apod.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Staci sa pozriet na geopoliticku mapu......Nemci boli odjakziva medzi dvoma mlynskymi kamenmi.....na zapade Francuzsko, potom Anglicko a este dalej USA. Na vychode ZSSR. Problem blitzkriegu bol, ze stacil na relativne male krajiny ako Francuzsko, ale na sirich stepiach Ruska mu dosiel dych. Rusi skratka proti blitzkriegu stavili na do hlbky clenenu obranu, ktoru Nemci nemali sil prerazit. V to najlepsie, v co mohol Hitler dufat, bol mier s Anglickom, ale to by nemohol byt premierom Churchill :) Pekne to vidno na nemeckom sposobe velenia.....genialne takticke manevre a kolosalne strategicke chyby. Na operacnej urovni dokazovali nemecki dostojnici do konca vojny hotove divy aj s tym minimom sil, co mali.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Rusko zabrat je zlo. Vůbec tehdy s jejich technickými možnostmi na tom byl podobně jako Napoleon. A v opotřebovávací válce rozhodují počty a kapacity. Včera jsem sledoval pěkný dokument na Viasat History ... ruské továrny na Sibiři dokázaly produkovat 2000 kusů T-34 za měsíc!!! Já si tak ukrutnou sílu nedovedu představit! Samozřejmě Tigr, nebo Panther na tom byly technologicky lépe ... ale 2000 ks!!! To je peklo ... a v podstatě s minimálními logistickými problémy pro rusy ... byly "doma" ... němci měli ke svým liniím daleko ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chytrý politik byl Stalin ... To co na konci války předvedl na Jaltě ... Roosvelt i Churchill mu v podstatě ustoupili ve všem. Rusko bylo zdecimované, bez lidí a v podstatě u konce s dechem ... ale Stalin je přesto dokázal zastrašit a prosadit svou. Ale na druhou stranu po více než 65 letech se to machruje :-D To umím být chytrý i já ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Co se týče Sovětského svazu a jeho účasti ve válce a hlavně Stalina, asi znáte jako odborníci knihy Viktora Suvorova, aka Vladimíra Bohdanoviče Rezuna (Všechno bylo jinak, Stín vítězství atd atd). Co vy na tohle? Já jsem povahou trochu kacíř a ze zásady nevěřím oficiálním názorům ať už mi je říká matka, kněz či historik, proto mě Rezunovy názory docela svádí ke věření.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Velká chyba Hitlera bylo začínat válku...

PS: Britové měli hodně daleko k zdecimování.

Nesouhlasím...jenže(díky bože za ty dary) se v nesprávný čas Goring rozhodl změnit prioritu náletů z letišť na města. Letiště byla na pokraji zhroucení a tím by i padla letecká obrana Brit.Ostrovu. Ve spostě výpovědí v knihách a dokumentech toto najdete. Anglání fakt jeden čas mleli z posledního, Němemcké nálety na radarové stanice a letiště byly velice efektivní. Ale pak Áda zavelel a Goring se podřídil. Pravda je, že bomobardování měst mělo podlomit morálku občanů a zničit infrastruktůru Anglie. Ani jedno se nepovedlo a navíc morálka se naopak neuvěřitelně zvýšila.

K té Jaltské konferenci....Sovětský svaz byl na konci války naopak ve velice silné pozici. Jeho zbrojní arzenál, počet divizí rozmístěných po Evropě a počet mužů daleko převyšoval to co měli všichni spojenci k dispozici dohormady. Navíc pro osud naší republicky byla stěžejná daleko dřívější konferece a to tuším v Teheránu. Stalin tam jel spíše prosit o pomoc, ale zrovna se udála akce"Stalingad" a tak mu během pár dní narostl hřebínek. Do té doby nás Churchill nechtěl dát. Takže popravdě Stalingad byl hrobem i pro nás....téé paradox co? Pozdější"upesnění" sféry vlivu, které se konalo na Jaltě už bylo jen formalitou. Vše bylo předem domluvené. A mimochodem, můžeme poděkovat měkoušovi Rooslweltovi, ten během nělika telefonátů se Stalinem svolil....a Churchill měl smůlu. A my taky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Co se týče Sovětského svazu a jeho účasti ve válce a hlavně Stalina, asi znáte jako odborníci knihy Viktora Suvorova, aka Vladimíra Bohdanoviče Rezuna (Všechno bylo jinak, Stín vítězství atd atd). Co vy na tohle? Já jsem povahou trochu kacíř a ze zásady nevěřím oficiálním názorům ať už mi je říká matka, kněz či historik, proto mě Rezunovy názory docela svádí ke věření.

to by mě docela zajímalo. Co psali?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já si myslím, že Stalin byl stejný jako Áda, jen nebyl tak hloupý. To je celé a od toho se vše dělo.

Mno Kanáre, to Ádovi fakt křivdíš. On Stalin byl mnohem, mnohem horší svině. Má na svědomí minimálně o řád více obětí. Jen to holt nebyli židi a cizí národy, ale vlastní lidi. O to snad horší. A to ne že bych tomu s tou patkou nějak fandil.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díváš se na to ze špatného úhlu. Přestaňte Stalina vidět optikou demokratického světa s dlouholetou tradicí. Uvědomte si, že Rusko se prakticky přes noc carské monarchie a za pár let mezi revolucí a válkou prošlo procesem industrializace, na jaký potřebovala "civilizovaná" Evropa několik století. Mužici celé generace zvyklí poslouchat vrchnost by nebyli schopní fungovat bez vlády tvrdé ruky. Kdyby tu zemi řídil kdokoliv měkčí (neboli z vašeho pohledu demokratičtější), tak se tam dneska mluví německy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jojo Švejku máš pravdu. V podstatě v jednání zůstal jen sám Churchill ... Roosvelt na tom byl prachbídně i co se zdraví týče. Jinak s tou anglií je to také tak jak píšeš. Ale trochu se mi nezdá ta početní síla rusů na konci války. Ano rozjela se jejich výrobní mašinerie, a vojáci zahltili evropu ... ale podle toho co jsem četl a slyšel v dokumentech, to byla v podstatě jen skořápka. Doma nebyly lidi, bylo potřeba obdělat pole aby nepochcípali hlady ... železa se nenajíš. Jejich lidské zdroje (jak se te´d hnusně říká) byly zdecimovány a napnuty do krajnosti. Neměly žádné rezervy. Válka je vyčerpala možná víc než ostatní země. Přece jen spousta zemí se vzdala ... lidské ztráty na následky války, haldu nebyly takové jako v rusku. Oni taky mlely z posledního ... ale Stalin dokázal předvést sílu. Je pravda, že asi měli nejvíc uniforem :-) Všichni byly vojáci :-) Ale jinak, to s nima růžuvý přece nebylo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Sakra tohle je topic pro mě! :Smile_great:

Musím zkráceně reagovat na názory, které mě zaujali. je vidět, že je tu spousty fandů do WWII.

1. 1938: bránit se? ANO, důležité pro naši hrdost, kterou jsme ztratili a nemáme ji dodnes.

Ubránili by jsme se? NE

2. Důležité kdyby:

Kdyby při naší obraně Francie s Anglií zaútočila na německo, žádná druhá světová by nebyla. Nebudu vypisovat proč, ale je to tak.

Kdyby Áda pořád nezachraňoval ***** italům, tak by se o měsíc nezdržel v Jugoslávii a Moskava by na 100% padla v čas. Zima nezima. Sám Adá toto prohlásil jako hlavní důvod lostu.

Kdyby neexistoval "mnichov" a Stalin by nezaútočil na Evropu, byli by jsme dnes ekonomicky na úrovni Norska a Švédska a naše morální úroveń byla daleko přesahovala tu dnešní.

Ale kdyby v dějinách neplatí.

PS: K té atomovce: nevím z jakého jsi čepral pramene, ale němci nebyli s vývojem atomovky ani zdaleka tak daleko jak se říká. Nedokázali získat těžkou vodu a ve vývoji byli tak na 10%. Spíše ve fázi teorie. navíc Adá tomuto projektu nebyl nakloněn a velice brzy jej opískal.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nesouhlasím...jenže(díky bože za ty dary) se v nesprávný čas Goring rozhodl změnit prioritu náletů z letišť na města. Letiště byla na pokraji zhroucení a tím by i padla letecká obrana Brit.Ostrovu. Ve spostě výpovědí v knihách a dokumentech toto najdete. Anglání fakt jeden čas mleli z posledního, Němemcké nálety na radarové stanice a letiště byly velice efektivní. Ale pak Áda zavelel a Goring se podřídil. Pravda je, že bomobardování měst mělo podlomit morálku občanů a zničit infrastruktůru Anglie. Ani jedno se nepovedlo a navíc morálka se naopak neuvěřitelně zvýšila.

K té Jaltské konferenci....Sovětský svaz byl na konci války naopak ve velice silné pozici. Jeho zbrojní arzenál, počet divizí rozmístěných po Evropě a počet mužů daleko převyšoval to co měli všichni spojenci k dispozici dohormady. Navíc pro osud naší republicky byla stěžejná daleko dřívější konferece a to tuším v Teheránu. Stalin tam jel spíše prosit o pomoc, ale zrovna se udála akce"Stalingad" a tak mu během pár dní narostl hřebínek. Do té doby nás Churchill nechtěl dát. Takže popravdě Stalingad byl hrobem i pro nás....téé paradox co? Pozdější"upesnění" sféry vlivu, které se konalo na Jaltě už bylo jen formalitou. Vše bylo předem domluvené. A mimochodem, můžeme poděkovat měkoušovi Rooslweltovi, ten během nělika telefonátů se Stalinem svolil....a Churchill měl smůlu. A my taky.

Švejku ono nelze vše házet na spojence. My jsme, resp. naše elity lezli Stalinovy víceméně dobrovolně do chomoutu, viz. smlouva z 1943, kterou E.Beneš podepsal přes vyslovený odpor V. Británie.

Otázkou je kdyby tak nebylo, možná by to dopadlo jinak. Možná ne.

 

Mimochodem, v Jaltě se vůbec o ČSR vůbec nejednalo, to jen takový tradovaný český mýtus. Jako že zase o nás bez nás.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo k tomu Suvorovovi:

Četl jsem od něj několik knih a zas takové pohádky to nejsou. Ono se to spíše snaží Rusové tak interpretovat, páč nikomu se nelíbí být potencionální agresorem.

Těch výpovědí generálů tam má dost. Víte, že dokonce se jeden Sovětský generál dostal po zahájení operace barbarosa cca 100km na Rumunské území!!!V komunikačním chaosu si myslel, že útočí Sověti, otevřel tedy tajnou obálku s postupen na Rumunsko. Takovou obálku měl každý generál frontu.

Malinko logiky:

Proč páteř Sovětských tankových vojsk tvožili rychlé tanky, některé vybaveny sundavacími pásy pro jízdu po dobrých evropských silnicích(BT7), Žásný sovětský stroj nebyl konstruován na obranu a to ani KV2.

Znáte rozmístění sovětských sil včetně letectva před vpádem Ady? Ani náhodou to nebylo obrané rozmístění, naopak. Dále infrastruktůra jako cesty a železnice byli směřovány k hranicím a připravovány na útok. To byl i jeden zdůvodů počátečního extrémního úspěchu nácků.

Těch logických důvodů si myslet, že chce Stalin dobít Evropu je hafo. I tajné jednání v Kremlu...

Osobně jsem přesvědčen, že Stalin invazi plánoval a připravoval se naní. Jen zdržení díky čistkám a faktu, že existuje síla která by ho mohl zastavit(Ada) to nezrealizoval před Adou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mno Kanáre, to Ádovi fakt křivdíš. On Stalin byl mnohem, mnohem horší svině. Má na svědomí minimálně o řád více obětí. Jen to holt nebyli židi a cizí národy, ale vlastní lidi. O to snad horší. A to ne že bych tomu s tou patkou nějak fandil.

Ale já psal, že nebyl tak hloupý a nikoliv jak velká byl svině.... :Smile_teethhappy: . To si pleteš hrušky s jabkama. Jožka byl chytřejší a že byl i větší svině, to už je další věc a bohužel je to i vražedná kombinace.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Sakra tohle je topic pro mě! :Smile_great:

Musím zkráceně reagovat na názory, které mě zaujali. je vidět, že je tu spousty fandů do WWII.

1. 1938: bránit se? ANO, důležité pro naši hrdost, kterou jsme ztratili a nemáme ji dodnes.

Ubránili by jsme se? NE

2. Důležité kdyby:

Kdyby při naší obraně Francie s Anglií zaútočila na německo, žádná druhá světová by nebyla. Nebudu vypisovat proč, ale je to tak.

Kdyby Áda pořád nezachraňoval ***** italům, tak by se o měsíc nezdržel v Jugoslávii a Moskava by na 100% padla v čas. Zima nezima. Sám Adá toto prohlásil jako hlavní důvod lostu.

Kdyby neexistoval "mnichov" a Stalin by nezaútočil na Evropu, byli by jsme dnes ekonomicky na úrovni Norska a Švédska a naše morální úroveń byla daleko přesahovala tu dnešní.

Ale kdyby v dějinách neplatí.

 

SOUHLAS!

 

P.S. K těm obětem, které by jistě byly v případě obrany státu v roce 1938 či později, kterými argumentují ti, kteří tvrdí, že jsme se bránit neměli, protože bylo spousta mrtvých. Jistě byli by padlí. Bylo jich hodně. Avšak během protektorátu 1939-45 bylo popraveno, zabito, zemřelo v koncentračních táborech apod. cca 270 000 občanů ČSR. Byla cíleně vyvražděna velká část elity národa.

A naproti tomu USA měli celkové ztráty v Evropě zhruba 250 000 mrtvých. A ti bojovali, nešli pod sekeru jako prase na porážku. (Tím samozřejmě nevyjadřuji neúctu těm mrtvým, ti za to nemohou, jen aby bylo jasno.) Za svobodu se musí bojovat. To platí a platit bude.

Vím, že se to prima píše z teplé kanceláře, ale národ byl odhodlán bojovat. A E. Beneš to pod**l, stejně tak jako v roce 1948. Žít T.G. Masaryk, tak se bojovalo, sice by se prohrálo, ale důsledky toho neseme dodnes.

Pro mne je E. Beneš po roce 1937 zcela negativní figurou českých dějin.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ale já psal, že nebyl tak hloupý a nikoliv jak velká byl svině.... :Smile_teethhappy: . To si pleteš hrušky s jabkama. Jožka byl chytřejší a že byl i větší svině, to už je další věc a bohužel je to i vražedná kombinace.

 

Jo, já to tak myslel, jen jsem rozvíjel tvoji myšlenku. Ne že bych sie domníval, že to nevíš nebo tak. Možná jsem to nedobře formuloval.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ohledně těch náletů na Londýn a další města v Anglii je jisté, že to byla ta chyba, která to celé rozhodla a odpískala plánovanou operaci Seelöwe. Goring chtěl Ádovi udělat radost a nebo byl natolik blbý, že na tohle přistupoval. Musel přece vědět, že nemá letadla, která by se dostala dál než pár kilometrů za Londýn a že bombardéry tam samostatně nelze posílat. Strategické letectvo němci neměli a to se jim celou válku krutě vymstilo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo k tomu Suvorovovi:

Četl jsem od něj několik knih a zas takové pohádky to nejsou. Ono se to spíše snaží Rusové tak interpretovat, páč nikomu se nelíbí být potencionální agresorem.

Těch výpovědí generálů tam má dost. Víte, že dokonce se jeden Sovětský generál dostal po zahájení operace barbarosa cca 100km na Rumunské území!!!V komunikačním chaosu si myslel, že útočí Sověti, otevřel tedy tajnou obálku s postupen na Rumunsko. Takovou obálku měl každý generál frontu.

Malinko logiky:

Proč páteř Sovětských tankových vojsk tvožili rychlé tanky, některé vybaveny sundavacími pásy pro jízdu po dobrých evropských silnicích(BT7), Žásný sovětský stroj nebyl konstruován na obranu a to ani KV2.

Znáte rozmístění sovětských sil včetně letectva před vpádem Ady? Ani náhodou to nebylo obrané rozmístění, naopak. Dále infrastruktůra jako cesty a železnice byli směřovány k hranicím a připravovány na útok. To byl i jeden zdůvodů počátečního extrémního úspěchu nácků.

Těch logických důvodů si myslet, že chce Stalin dobít Evropu je hafo. I tajné jednání v Kremlu...

Osobně jsem přesvědčen, že Stalin invazi plánoval a připravoval se naní. Jen zdržení díky čistkám a faktu, že existuje síla která by ho mohl zastavit(Ada) to nezrealizoval před Adou.

Přesně. Ono se nějak nemluví o tom, kdo začal Druhou světovou válku. To nebylo Německo!. To bylo Německo a SSSR!

Jen se to u nás moc často neříká.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

×
×
  • Vytvořit...